Prichádza nový update pre Zcash

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zcash (ZEC), kryptomenu zakladajúcu si na súkromí, čaká 26.6.2018 skoro ráno hard fork.

Tento hard fork sa volá „Overwinter”. Aby po ňom sieť fungovala bez chyby, musia sa takmer všetci účastníci 750 miliónového (USD) blockchainu k forku pripojiť. Pokiaľ by sa tak nestalo, vznikli by dve podobné meny, ktoré by si navzájom konkurovali. Tento prípad by sa nestal prvýkrát – viac vznik ETC.

Získajte exkluzívne členstvo na Trading11 len za 10 eur mesačne!

Hard fork vychádza na blok 347,500. Očakávaný je skoro ráno v utorok. Overwinter je len malý update, ktorý pripravuje celú sieť na fork zvaný Sapling. Ten by mal prísť na jeseň a bude redukovať veľkosť transakcie, takže sa Zcash lepšie prispôsobí svojim užívateľom.

Podľa oficiálnej stránky Zcash, dohromady až 12 kryptozmenární a startapov podporilo Overwinter. Na Twitteri vyjadrili forku podporu taktiež MinerGate, Bitfly a Huobi.

Neprebiehalo to úplne hladko

Jane Mercer, vývojár Windows Zcash peňaženky (tzv. WinZEC), pohrozil (na 20.júna) rozdelením blockchainu a neprispievaním do kódu Zcashe do budúcna, pokiaľ nedostane viac peňazí na svoju prácu. Vyriešilo sa to ale rýchlo a mnoho ľudí mu dobrovoľne príspevky poslalo.

Navyše sa v komunite stále rieši podpora ASIC ťažby pre Zcash. Aj napriek veľkému nesúhlasu ľudí vývojári nepredpokladajú, že by to nejak mohlo Overwinter ovplyvniť.

Zvýšenie bezpečnosti

Vývojári Zcashe si držia svoj optimizmus. Všetko je totiž naplánované na jednotku. Nové vlastnosti blockchainu by mali celú sieť chrániť pri októbrovom „Sapling” update.

Technik Zcashe, Jack Grigg, sa vyjadril, že update Overwinter bude sieť iba optimalizovať. Jedna zmena sa týka napríklad odstránenia bugu, ktorý zväčšuje veľkosť niektorých transakcií.

Grigg v rozhovore pre CoinDesk povedal:

„Sieťový update Overwinter má za úlohu chrániť budúce vylepšenia siete. Takže teoreticky vydanie tejto aktualizácie je nebezpečnejšie než neskoršie vylepšenie.”

Bezpečnosť predovšetkým

Aby vývojári zabránili čo najviac nepríjemnostiam, bude hodinu pred vydaním Overwinteru spustený tzv. safe mode. Ten pozastaví všetky transakcie, aby bol blockchain pred updatom prázdny.

„Pre starú verziu použijeme safe mode, aby užívatelia, ktorí nezaznamenali informáciu o updatu, zbytočne neprišli o svoje peniaze urobením transakcie na starú verziu blockchainu,”

povedal Grigg.

Záver

U Overwinteru sa nie je čoho báť. Nielenže bude update malý, ale navyše bol v marci testovaný, čím sa vývojári uistili, že funguje.

Ak sa chcete dozvedieť viac z kryptosveta pozrite si naše video.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michael.

Zdroj: coindesk.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.