Opakuje sa finančná kríza z roku 1907
Opakuje sa finančná kríza z roku 1907. Zdroj: shutterstock.com/inray27/Joyseulay

Manažér hedžového fondu, Michael Burry, v roku 2008 predpovedal finančnú krízu a podľa správy News Bitcoin, minulotýždňové krachy amerických bánk prirovnal k panike z roku 1907. Aké podobnosti medzi týmito vzdialenými udalosťami môžeme identifikovať?

Finančná kríza v roku 1907

V roku 1907 nastala prvá celosvetová finančná kríza dvadsiateho storočia, ktorá podnietila vytvorenie Federálneho rezervného systému (FED). Dnes už ale existujú mnohé inštitúcie, ktorých cieľom je zabezpečovať stabilitu, ako napríklad Komisia pre cenné papiere a burzy, ktoré vtedy neexistovali.

Michael Burry, tiež známy pod prezývkou „Big Short“ na svojom Twitteri uviedol, že Knickerbocker Trust v roku 1907 zlyhal kvôli rizikovým stávkam. Išlo o jednu z najväčších trustových spoločností v USA svojho času. Jej skrachovanie spôsobilo na trhu takú paniku, že ľudia stratili dôveru v celý bankový systém a nastala panika, ktorá skončila keď JPMorgan zorganizoval záchranu bánk.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Opakuje sa história?

Nedávne udalosti spôsobili paniku na trhu aj v súčasnosti, no zatiaľ nie v takom rozmere, ako v roku 1907. Napriek tomu pád Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate Bank vytvorili volatilné prostredie a neistotu. Dokonca podľa najnovšej správy ohlasuje problémy aj známa Credit Suisse.

Navyše, dominový efekt nemusel ani zďaleka skončiť, keďže nedávno sme vás informovali o tom, že krach Silicon Valley Bank ohrozuje 40 000 ďalších spoločností. FED, ktorý bol založený niekoľko rokov po panike v roku 1907 minulý týždeň dokonca zvolal mimoriadne zasadnutie.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Američania začali masívne vyberať hotovosť z finančných inštitúcií a spustila sa panika podobná tej z roku 1907. FED medzitým pokračuje v reštriktívnej menovej politike, ktorá síce potláča infláciu, no na druhej strane môže zapríčiniť recesiu, v ktorej sa podľa mnohých už USA nachádza.

Mohlo by ťa zaujímať: Najväčšie bankové kolapsy histórie