Významná európska banka ohlasuje problémy

Ekonomika Európska banka ohlasuje problémy
Európska banka ohlasuje problémy. Zdroj: shutterstock.com/O_P_G/GGGraphics
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Credit Suisse v čase, kedy skrachovali ďalšie 3 americké banky, ohlasuje problémy. Banka za minulý rok vykázala čistú stratu rekordných 7,46 miliardy eur. Stáva sa tak jednou z najviac ohrozených bánk na svete. So správou prišiel portál cnbc.com.

Credit Suisse je v problémoch

Credit Suisse odhalila, že za roky 2021 a 2022 mala nedostatky vo vnútorných kontrolách a finančnom výkaze. Napriek tomu tvrdia, že všetky výkazy by mali sedieť so skutočnými číslami banky. Problémov, ktoré mala jedna z najväčších európskych bánk je nespočetne veľa. Minulý týždeň Forbes informoval, že banku opustil dôležitý akcionár Harris Associates.

Ešte skôr prišili o 10 miliárd dolárov v Greensill a ďalších 5,5 miliárd dolárov v skrachovanom hedžovom fonde Archegos Capital Management. V dôsledku posledných udalostí sa akcie banky prepadli na historické minimum.

Akcie banky sa prepadli na minimum

Akcie banky sa prepadli na minimum. Zdroj. google.com

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Hrozí veľký európsky bankrot?

Krachy amerických bánk a prípadne krach aj jednej z najväčších európskych môžu, respektíve sa špekuluje, že už spustili domino efekt pádov. Previazanosť spoločností je tak veľká, že napríklad iba u skrachovanej Silicon Valley Bank, malo veľký objem vkladov 40 000 investorov a spoločností, ako sme informovali. Prevažnú časť vkladov tvorili menšie banky, ktoré sa nevedia dostať ku kapitálu a hrozí im riziko nedostatku likvidity. Podobný scenár hrozí aj Credit Suisse.

V správe od banky sa uvádza: „Neschopnosť zvrátiť odlivy a obnoviť naše spravované aktíva a vklady, by mohli mať závažný nepriaznivý vplyv na naše prevádzkové výsledky a finančnú situáciu”.

Banka zároveň škrtá aj na bonusoch a výplatách, ako uviedol portál cnn.com. Navyše prepustili už 9 000 zamestnancov. Z veľkého hráča na globálnom trh sa tak počas niekoľkých rokov stala najviac ohrozená banka na svete.

Prečítaj si aj: Čo bude po krachu amerických bánk – kolabuje finančný systém?

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.