Po krachu Silicon Valley Bank zasadá FED mimoriadne
Po krachu Silicon Valley Bank zasadá FED mimoriadne. Zdroj: shutterstock.com/Niphon Subsri/Immersion Imagery

Fakt, že celková ekonomická situácia posledných rokov od vypuknutia pandémie nebola ružová, je každému jasný. Avšak pádom jednej z najväčších amerických bánk Silicon Valley sa zrejme spúšťa lavína, ktorá môže priniesť skutočnú celosvetovú recesiu. Na situáciu reaguje aj Federálny rezervný systém (FED) a na pondelok 11:30 amerického času zvolal mimoriadne zasadnutie konané pomocou videohovoru.

Je dôvod na obavy?

Informácie, ktoré sme vám prinášali posledné dni, kedy séria krachov veľkých finančných inštitúcií vyvolala oprávnené obavy na trhu, môže byť len odrobinkou toho, čo nás môže čakať v najbližšom období.

Krach Silicon Valley Bank v piatok spôsobil najhlbšiu neistotu vo finančnom svete od roku 2008. Vtedy podobne skrachovala významná americká banka Lehman Brothers a malo to niekoľkoročné následky pre celý svet. Zosumarizujeme si, čo sa udialo posledné dni, aký to môže mať dopad a čo nás ďalej čaká.

Silicon Valley Bank vyhlásila insolvenciu
Silicon Valley Bank vyhlásila insolvenciu. Zdroj: shutterstock.com/Dennis Diatel

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

1. Krach banky Silvergate

Kolaps kryptoburzy FTX z konca minulého roka roztočil špirálu krachov, ktoré sa dotýkajú miliónov klientov. Ako sme informovali v článku Aktuálne: Ďalšia tvrdá rana pre kryptomeny. Známa kryptomenová banka ohlasuje krach, Silvergate bola banka so silnou expozíciou na FTX a ďalšie veľké kryptoburzy, ako napríklad Coinbase. Vyhlásila platobnú neschopnosť a išla do konkurzu, ktorý zabezpečí návrat všetkých aktív poškodeným klientom. Ak by to tu skončilo, bolo by to v poriadku, avšak situácia sa ukázala oveľa horšou.

2. Problémy a krach Silicon Valley Bank

Významná americká banka ešte v stredu vydala vyhlásenie, že sa nachádza v problémoch a potrebuje 2,25 miliardy dolárov na pokrytie svojich strát po predaji 21 miliárd amerických štátnych dlhopisov. Je možné, že práve týmto vyhlásením si banka iba urýchlila svoju smrť. Správa investorov znepokojila natoľko, že z banky v priebehu niekoľkých hodín vybrali 42 miliárd dolárov. Keď sa likvidné peniaze minuli a mnohí ďalší investori ostali bez peňazí, spustili paniku. Tá vyvolala pokles ceny akcií tejto banky o 70 %.

Vážnym problémom je fakt, že banka Silicon Valley patrila medzi najväčších poskytovateľov úverov pre inkubátor technologií a startupov, ktorým kalifornské Silicon Valley už dlhodobo je. Ukázalo sa, že banka ku koncu roka 2022 deklarovala aktíva v hodnote 209 miliárd dolárov, čo však nebola pravda. Do problémov sa tak dostali nielen americké spoločnosti, ale aj startupy z celého sveta. Okamžite na to reagovali aj akcie všetkých ostatných amerických bánk rapídnym poklesom. A keďže svet je maximálne globalizovaný, pocítila to aj Európa a akcie nemeckej Deutsche Bank klesli v piatok o pätinu.

Prepad akcií amerických bánk
Prepad akcií amerických bánk. Zdroj: trhaber.com

3. Prepad stablecoinu USDC

Stále užšie prepojenie tradičného finančného sveta so svetom kryptomien dokazuje fakt, že krátko po tom, ako Silicon Valley Bank oznámila svoju insolvenciu, hodnota stablecoinu USDC od spoločnosti Circle sa prepadla o 10 %. To je u stablecoinu veľmi významný varovný signál, že niečo nie je v poriadku. Spoločnosť Circle oznámila, ako sme informovali, že v skrachovanej kalifornskej banke prišla o 3,3 miliardy dolárov. To malo ďalší dopad na významnú kryptoburzu Huobi, ktorej token sa prepadol o 93 %. Informovali sme o tom v článku Čierny týždeň kryptomien. Ďalšia burza v ohrození.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

 

4. FED reaguje

Po tom, ako sa tisíce Američanov nahrnuli do finančných inštitúcií, aby si rýchlo vybrali svoju hotovosť, začala na trhu panovať skutočná panika. Federálny rezervný systém na to zareagoval okamžitým mimoriadnym zasadnutím, ktoré sa bude konať zajtra dopoludnia amerického času. Federálni bankári budú diskutovať, ako udržať celú situáciu pod kontrolou. Informuje o tom oficiálny web FED-u.

Investori by sa mali mať na pozore, pretože je možné, že po otvorení trhov dnes v noci, môže prísť ku obrovským skokom najmä na akciových indexoch. Makroekonomické fundamenty tohto víkendu môžu dopomôcť ku veľkým prepadom na trhoch a ku ešte väčšej panike. FED tak možno bude musieť hasiť požiare, ktoré vyvolal svojim neustálym zvyšovaním úrokových sadzieb, aj na úkor americkej ekonomiky. Je možné, že jeho rozhodnutia budú mať opäť na svedomí svetovú finančnú krízu, akú si pamätáme z roku 2008.

Čítajte ďalej: Zabijak kryptomien, ktorý môže spôsobiť ich zánik