Top 5 kryptomien, ktoré držať v dalšom bull markete

Novinky TOP 5 kryptomien pre ďalší bullrun
TOP 5 kryptomien pre ďalší bullrun. Zdroj: shutterstock.com/kitti Suwanekkasit/Jester-Flim
BITmarkets BITmarkets

V dnešnom článku sa zameriame na kryptomeny, ktoré sú z dlhodobého hľadiska najziskovejšie a zároveň ich vysoká kapitalizácia poskytuje držiteľom vyššiu ochranu proti manipulácii s trhom. Okrem samotného bitcoinu by v portfóliu nemali chýbať ani altcoiny, ktoré majú dlhodobo vyššiu výkonnosť ako BTC.

Výber altcoinov v článku pozostáva z cardana, etherea a binance coinu. Čo spája tieto tri kryptomeny? Všetky majú vysokú kapitalizáciu a posledné dva bullruny mali omnoho lepšiu výkonnosť ako bitcoin. Nezameriavame sa preto na altcoiny, ktoré mali vysokú ziskovosť iba posledný cyklus a neprešli si viacerými bullrunmi.

Je totiž pravidlom, že mladé kryptomeny prevažne narastú predovšetkým počas prvého bullrunu a tie ďalšie už väčšina z nich upadne do zabudnutia. Ak ale kryptomena dokázala narásť viac ako bitcoin dva bullruny po sebe a navyše sa nachádza v top 10, hovorí to o tých najlepších altcoinoch vôbec.

Ak sa ale zaujímate aj o iné kryptomeny, odporúčame vám prečítať si aj nasledujúce články:

TOP 7 kryptomien

TOP 7 kryptomien. Zdroj: CoinMarketCap

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin

Prvou kryptomenou nemôže byť nič iné ako bitcoin. Je to prvá digitálna mena na svete a dodnes disponuje najväčšou dominanciou na trhu. Slúži ako index kryptomenového trhu a v posledných rokoch vzniklo aj mnoho investičných kryptomenových produktov založených na bitcoine. Investori dokonca môžu obchodovať aj futures BTC, zatiaľ čo na spotové ETF sa stále čaká.

Ziskovosť bitcoinových bullrunov je každým cyklom menšia a preto je pravdepodobné, že ten nasledujúci bude opäť slabší. Posledný bullrun dosiahol zhodnotenie 1 900 % a ten predtým až 10 000 %. Ak sa zaujímate viac o dlhodobú predikciu ceny bitcoinu, môžete si prečítať článok Tri najpravdepodobnejšie scenáre vývoja ceny bitcoinu na rok 2023.

Týždenný graf bitcoinu

Týždenný graf bitcoinu. Zdroj: TradingView

Bitcoin sa v čase písania článku obchoduje na cenovej úrovni 23 056 dolárov a dosahuje podľa stránky CoinMarketCap trhovú kapitalizáciu 445,3 miliardy dolárov.

Ethereum

Ethereum je najpoužívanejšia sieť vo svete kryptomien a zároveň najväčší altcoin vôbec. Predstavuje decentralizovaný open-source blockchain, ktorý obsahuje vlastnú kryptomenu ETH. Funguje ako platforma pre množstvo ďalších kryptomien, ako aj pre realizáciu decentralizovaných smart kontraktov.

Na grafe nižšie vidíme, ako sa ethereu darilo dosahovať omnoho vyššie zisky v porovnaní s bitcoinom, práve počas bullrunov. Toto je hlavné kritérium pre výber správneho altcoinu, ktorý chcete držať počas rastúcich trendov z dlhodobého hľadiska. Dokonca vidíme, že počas korekcie v roku 2022 ethereum nekleslo viac ako bitcoin a drží si svoju úroveň. Dôvodom je predovšetkým omnoho vyššia pozitívna korelácia medzi BTC a ETH v porovnaní s minulosťou.

Výkonnosť etherea voči bitcoinu

Výkonnosť etherea voči bitcoinu. Zdroj: TradingView

Ethereum sa v čase písania článku obchoduje na cenovej úrovni 1 602 dolárov a dosahuje podľa stránky CoinMarketCap trhovú kapitalizáciu 196,1 miliardy dolárov.

Cardano

Cardano je jedným z najväčších blockchainov, ktorý úspešne používa mechanizmus Proof of stake. Projekt zabezpečuje, aby všetky vyvinuté technológie prešli procesom recenzovaného výskumu. To znamená, že nápady môžu byť spochybnené skôr, ako budú overené. Podľa tímu cardana, táto prísnosť pomáha blockchainu, aby bol odolný a stabilný.

Na grafe nižšie vidíme, že výkonnosť cardana v posledných dvoch bullrunoch bola oproti bitcoinu na extrémnej úrovni. Počas posledného bullrunu bolo cardano jedným z najziskovejších altcoinov s vysokou kapitalizáciou. Tento cenový vývoj dvakrát po sebe jasne hovorí, že v ďalšom bullrune by ADA mala byť súčasťou každého portfólia.

Výkonnosť cardana voči bitcoinu

Výkonnosť cardana voči bitcoinu. Zdroj: TradingView

Cardano sa v čase písania článku obchoduje na cenovej úrovni 0,36 dolára a dosahuje podľa stránky CoinMarketCap trhovú kapitalizáciu 12,7 miliardy dolárov.

Prečítaj si tiež: Najviac podhodnotená kryptomena vstala z popola

Binance coin

Binance je najväčšou kryptomenovou burzou na svete. Sieť zahŕňa projekty Binance Chain, Binance Smart Chain, Binance Academy, Trust Wallet a Research, ktoré všetky využívajú blockchain. Token binance coin (BNB) je neoddeliteľnou súčasťou fungovania mnohých podprojektov burzy.

Graf BNB je odlišný od etherea a cardana. Výkonnosť počas bullrunu v roku 2017 bola zanedbateľná, pretože projekt bol v plienkach. Napriek tomu BNB rástlo viac ako bitcoin. Ak sa ale zameriame na posledný bullrun zistíme, že binance coin zbúral všetky predsudky a prevalcoval celú konkurenciu. Jeho výkonnosť ťaží predovšetkým z postavenia burzy Binance. Jej impérium sa stále rozrastá, o čom sme vás informovali v článku Impérium Binance sa rozrastá: krajiny autorizujú burzu po celom svete.

Binance coin raketovo stúpol

Binance coin raketovo stúpol. Zdroj: TradingView

Binance coin sa v čase písania článku obchoduje na cenovej úrovni 301 dolárov a dosahuje podľa stránky CoinMarketCap trhovú kapitalizáciu 47,5 miliardy dolárov.

Stablecoiny

Päticu kryptomien, ktoré by ste mali držať v ďalšom bullrune uzatvára skupina stablecoinov, ktoré predstavujú likvidnú formu peňazí na kryptomenovom trhu. Ide o prostriedok, vďaka ktorému dokážete rýchlo reagovať v prípade prudkého poklesu na trhu a dokupovať mince. Práve počas bullrunu by mali byť stablecoiny súčasťou portfólia.

Na záver môžeme zhodnotiť, že výber kryptomien nie je vôbec prekvapujúci, keďže ide o najväčšie kryptomeny na trhu. Jasne sme si ale ukázali, že ich výkonnosť nie je náhodná a dokázali raketovo stúpať obidva posledné cykly.

Mohlo by ťa zaujímať: Trhové podmienky sa zlepšujú. Kam smeruje cena bitcoinu?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.