Chceš mať stabilný zárobok navyše? Toto sú 3 najlepšie spôsoby konzervatívneho investovania

Titulky Najlepšie možnosti konzervatívneho investovania
Najlepšie možnosti konzervatívneho investovania. Zdroj: shutterstock.com/Bro Crock/MMD Creative
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nie každému vyhovuje vysoká volatilita na trhoch. Niekto chce mať stabilný mesačný príjem s minimálnym rizikom. Vybrali sme 3 najlepšie konzervatívne možnosti, kde investovať a dosahovať veľmi pekný ročný výnos.

Prečo a ako investovať?

Iba za posledných 10 rokov sa hodnota našich peňazí v dôsledku inflácie prepadla o približne 40 %. Ak iba sporíme, tak do dôchodku odídeme úplne chudobní. Preto už teraz má zmysel čo i len 50 eur každý mesiac si odkladať a začať investovať.

Najlepšie je si vybrať aktívum, ktorému sa budeš venovať dlhodobo a stabilne ho každý mesiac cez DCA stratégiu nakupovať. Zložené úročenie ti vie do 20 rokov priniesť niekoľkonásobné zhodnotenie.

Zlato ako najlepší uchovateľ hodnoty

Ak chceš mať svoju investíciu priamo doma a ešte s ochranou pred infláciou, tak určite porozmýšľaj nad investovaním do zlata. Nakupovať vieš zlaté mince alebo zliatky aj do niekoľko stoviek eur. Niektoré spoločnosti dokonca ponúkajú možnosť sporenia a po určitej sume ti pošlú na vypýtanie zliatky priamo domov.

Zlato nie je špekulatívne aktívum, ktoré by robilo každý rok zisk v rádoch niekoľkých percent. Napriek tomu od roku 2000 vyrástlo o 500 % a dokonca poráža infláciu. Ekonóm Juraj Karpiš dokonca upozornil, že zlato patrí ku vôbec najziskovejším aktívam.

Pokiaľ chceš vlastniť stabilné aktívum, ktoré si udržiava hodnotu a zároveň mať niečo uchopiteľné doma, zlato je určite vhodná voľba pre každého konzervatívneho investora.

Ak máš otázky okolo investovania, alebo chceš poradiť, neváhaj sa pridať k nám do Discord komunity. Môžeš sa sem pripojiť aj ak chceš mať prehľad o dôležitých správach z kryptomenového sveta alebo odoberať notifikácie o cenových pohyboch.

Vyskúšaj dlhopisy so stabilným zhodnotením

Ešte stabilnejšie zhodnotenie, ale dlhodobo tesne nad úrovňou inflácie ponúka napríklad Slovenská sporiteľňa. Miera zisku sa pohybuje okolo 4 %, čo je vyššie ako dlhodobá miera inflácie, ktorá je na úrovni 2 %. Odmena sa vypláca obvykle raz do roka. O peniaze sa nemusíš vôbec starať.

Tento typ investovania je vhodný prakticky pre každého, kto nechce odísť na dôchodok chudobný a s veľkým znehodnotením svojho majetku. Dlhopisy sú populárny nástroj, ktorý sa dá neustále využívať a investovať do nových typov.

Ako by vyzeralo investovanie do dlhopisov

Ako by vyzeralo investovanie do dlhopisov. Zdroj: nerdwallet.com

Ak by sme investovali 30 rokov každý mesiac 100 eur a prvotná investícia by bola 5 000 eur, tak o 30 rokov by sme mali celkovo viac ako 80 000 eur. Je to približne 100 % zhodnotenie.

Investícia do S&P500

Ďalší známy investičný nástroj, ktorý prináša investorom zisk už viac ako 100 rokov je index S&P500. Ten sa skladá z 500 najlepších akcií v USA. Jeho priemerné ročné zhodnotenie je posledné desaťročia okolo 8 %. Oproti dlhopisom a zlatu sa ale jedná o viac volatilné a rizikovejšie aktívum. Hlavne treba počítať s tým, že počas krízy sa môže prepadnúť aj o 50 %. Preto by sme prvotne s týmto rizikom mali rátať. Taktiež odporúčame investovať aspoň na 10 až 30 rokov.

Ako by vyzeralo investovanie do SPX500

Ako by vyzeralo investovanie do SPX500. Zdroj: nerdwallet.com

Rovnako ako u dlhopisov sme zvolili investičný horizont 30 rokov, prvotný nákup za 5 000 eur a pravidelný mesačná nákup za 100 eur. Z investovaných viac ako 40 000 eur, ak počítame priemerný ročný výnos 8 %, by sme po 30 rokoch mali 200 000 eur, čo je už je pekná suma, s ktorou môžeme odísť na dôchodok.

Prečítaj si aj: Ak budeš robiť týchto 5 vecí, tak do niekoľkých mesiacov si vieš výrazne finančne prilepšiť

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.