Tri najpravdepodobnejšie scenáre vývoja ceny bitcoinu na rok 2023

Analýzy Tri najpravdepodobnejšie scenáre pre bitcoin v roku 2023.
Tri najpravdepodobnejšie scenáre pre bitcoin v roku 2023. Zdroj: shutterstock.com/Zakharchuk
BITmarkets BITmarkets

Každý analytik si kladie otázku, či kryptomeny už dosiahli koniec korekcie. Januárový cenový nárast bol najsilnejší od posledného bullrunu, no napriek tomu cena nepotvrdila ani jedno dlhodobé rastúce minimum. V dnešnom článku sa pozrieme na 3 rôzne scenáre cenového vývoja pre bitcoin v roku 2023.

Mnohí obchodníci sa zhodujú v tom, že bitcoin už neklesne pod predošlé minimum. Dokonca sme vás informovali o dôvodoch, prečo bitcoin definitívne ukončil korekciu, keďže dosiahol najziskovejší január desaťročia.

Bitcoin: scenár číslo 1

V prvom scenári bitcoin bude pokračovať v súčasnom cenovom raste a to aj napriek tomu, že sú krátkodobí držitelia v extrémnom zisku. Realizovanie ziskov totiž môže mnohým držiteľom istý čas trvať, keďže ich chamtivosť bude poháňať a nebudú realizovať zisky.

Kľúčová rezistencia je na zóne lokálneho bodu kontroly 30 000 dolárov. Okrem psychologickej úrovne ide zároveň aj o historickú reverznú zónu. Následne bude najdôležitejšie vytvoriť vyššie dlhodobé lokálne minimum oproti tomu predošlému a bullrun bude môcť pokračovať. K prekonaniu predošlého maxima 30 000 dolárov by malo dôjsť ešte v poslednom kvartáli a cena bude začiatkom roku 2024 rásť.

Bitcoin v roku 2023 scenár číslo 1

Bitcoin v roku 2023 – scenár číslo 1. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin: scenár číslo 2

Druhý scenár je jediný bearish a zároveň počíta s vyberaním ziskov krátkodobých držiteľov. V prípade, že by sa naplnili obavy z recesie a inflácia by stále bola vysoká, bitcoin by neudržal januárový rast. Viac sa o trhových rizikách môžete dočítať v článku Riziká trhu v roku 2023: toto potrebujú investori vedieť.

Pointa tohto scenáru je, že bitcoin napokon sformuje dlhodobé klesajúce minimum až v oblasti 12 000 dolárov, kde začínajú najväčšie transakčné objemy a až následne bude potvrdené dno korekcie. Aj v tomto scenári ale očakávame vytvorenie bullrunu pred halvingom, ktorý je naplánovaný na prelome marca a apríla 2024.

Bitcoin v roku 2023 scenár číslo 2

Bitcoin v roku 2023 – scenár číslo 2. Zdroj: TradingView

Tento cenový vývoj je menej pravdepodobný ako prvý, no napriek tomu je potrebné s ním počítať. Cena bitcoinu potvrdila dno pred ďalším halvingom v minulých cykloch s viac ako 500-dňovým odstupom. Posledné minimum spĺňa túto podmienku a ak by náhodou bitcoin klesol na nové minimum, toto pravidlo by bolo porušené.

V súčasnom cykle sme ale boli svedkami toho, že trendy sa nebudú donekonečna opakovať. Bullrun vytvoril dvojitý vrchol prvýkrát v histórii a korekcia prvýkrát klesla pod maximum predošlého bullrunu pod 20 000 dolárov. Prípadné vytvorenie dna menej ako 500 dní pred halvingom by preto tiež nemuselo byť prekvapivé.

Prečítaj si tiež: Bitcoin musí vychladnúť. Údaje zo siete signalizujú vrchol rastu

Bitcoin: scenár číslo 3

Posledný cenový scenár pre bitcoin v roku 2023 sa bude niesť opäť v duchu pozitivizmu. Makroekonomické tlaky ustupujú a inflácia je úspešne potlačená centrálnymi bankami. Rok 2024 bude väčšinou sprevádzaný vzostupom, no napriek tomu je potrebné vytvoriť aj krátkodobé korekcie.

Cena bude pravdepodobne rešpektovať dočasnú rezistenciu 30 000 dolárov, následne ju prekoná a bude smerovať na ďalší cenový cieľ 35 000 dolárov. Aj tu bude podmienkou sformovanie vyššieho dlhodobého minima a následné prekonanie maxima medzi nimi bude predstavovať potvrdenie bullrunu.

Bitcoin v roku 2023 scenár číslo 3

Bitcoin v roku 2023 – scenár číslo 3. Zdroj: TradingView

Ako vidíme, nie je možné presne určiť jediný cenový vývoj bitcoinu na rok dopredu. Napriek tomu sme si ukázali pravdepodobné scenáre, ktoré môžu nastať aj v realite. Pri každom obchode je potrebné počítať s oboma pohybmi a preto by si mal každý obchodník stanoviť stratégiu pre oba prípady.

Mohlo by ťa zaujímať: Rastúci trend bitcoinu slabne. Je čas vyberať zisky?

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.