TOP 3 dôvody prečo Bitcoin padá. Zdroj: Shutterstock.com/Marc Bruxelle

Bitcoin uzavrel šesť po sebe idúcich týždňov obchodovania v červených číslach. Ide o niečo, čo sa nestalo 8 rokov. Vzhľadom na túto skutočnosť sa bližšie pozrieme na niektoré možné dôvody poklesu.

Globálna makroekonomická neistota

Rok 2022 sa doteraz formoval ako rok silnej volatility trhu, kde mnohé rozhodnutia prijaté v minulosti prinesú dôsledky. Príkladom je pandémia COVID-19. Mnohé vlády podporili svoje hospodárstvo v ťažkostiach prostredníctvom stimulačných balíkov. Vytvorili tak cyklus nekonečného tlačenia peňazí, čo malo za následok závratne vysoké miery inflácie.

V boji s rastúcou infláciou začal Federálny rezervný systém zvyšovať úrokové sadzby, pričom posledné zvýšenie predstavovalo 0,5 %.

Celková neistota spôsobená rastúcou infláciou si vybrala svoju daň na retailových investoroch aj investoroch z Wall Street. Trhy počas posledných týždňov neustále krvácali, pričom intenzita sa zvyšovala aj v posledných dňoch.

Aj keď sú kryptomeny svojou povahou odlišné, zostávajú vo výraznej korelácii s tradičnými akciovými trhmi a sú široko vnímané ako aktívum s rizikom. V časoch neistoty majú tendenciu byť likvidované ako prvé, a preto v poslednej dobe dochádza ku korekčným cenovým akciám.

Prílev na burzy raketovo rastie, veľkí hráči predávajú

Údaje z Glassnode odhalili, že objem prílevu na burzy upravený o 7-dňový kĺzavý priemer dnes dosiahol 3-mesačné maximum 1 755,021 BTC.

To zvyčajne naznačuje, že veľryby opúšťajú trh predajom svojich mincí a možno to interpretovať ako prípravu na dlhší pokles. Podporuje to aj správa z iného analytického zdroja – CryptoQuant. Veľkí hráči a veľryby, ktorí posielali 10 až 10 000 BTC na burzy, distribuujú viac ako drobní investori.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Známy krypto-miliardár tvrdí, že Bitcoin sa buď zrúti na nulu, alebo exploduje na 1 000 000 $

Technické ukazovatele

Technické ukazovatele tiež nie sú príliš jasné. Bitcoin uzavrel šesť po sebe idúcich týždňov v červených číslach a otvoril aj siedmy s poklesom. Na trhu sme tento stav nevideli už 8 rokov a je to určite dôkaz toho, že investori ustupujú zo svojich pozícií.

Ďalšou metrikou, ktorú treba zvážiť, je pomer poplatkov k odmene. Údaje ukazujú, že od predchádzajúceho historického maxima výrazne klesol, čo je podľa analytikov náznak medvedieho trhu. Medzitým počet adries v strate upravený o 7-dňový kĺzavý priemer tiež dosiahol 2-ročné maximum.

Fees to reward ratio Bitcoin
Fees to reward ratio Bitcoin. Zdroj: CryptoQuant

Tieto dôvody jednoznačne potvrdzujú pokračujúci medvedí sentiment a môžu spôsobiť ešte hlbšiu korekciu. Na obrátenie trendu si teda budeme musieť ešte počkať.

Prečítaj si tiež: TOP 3 altcoiny s vysokým potenciálom a kapitalizáciou pod 3 mld. $