FED rozhodol: najvyššie zvýšenie úrokovej sadzby za 22 rokov!
FED rozhodol: najvyššie zvýšenie úrokovej sadzby za 22 rokov! Zdroj: https://www.shutterstock.com/

Dlho očakávané rozhodnutie amerického Federálneho rezervného systému prišlo. FED zvyšuje základnú úrokovú sadzbu o pol percentného bodu. Ide o najvyššie zvýšenie za 22 rokov!

FED zvyšuje úrokovú sadzbu!

Americká centrálna banka dnes rozhodla o zvýšení základnej úrokovej sadzby o pol percentného bodu. Hoci ide o krok, ktorý mnohí analytici a ekonómovia očakávali, aj tak ide o významný krok, keďže naposledy sa to udialo až pred 22 rokmi.

Čítaj tiež: Wikipédia prestala akceptovať kryptomeny! – Prečo sa tak rozhodla?

FED ďalej varoval, že nejde o posledné zvyšovanie úrokových sadzieb. V júni centrálna banka začne znižovať bilančnú sumu, ktorú nafúkli masové nákupy aktív v čase, keď FED vo veľkom tlačil peniaze a pumpoval ekonomiku. Zmenšovanie by malo začať sumou 47,5 miliardy dolárov mesačne a následne po troch mesiacoch sa stanovená suma zdvojnásobí.

FED sa tak rozhodol v čase, keď sa inflácia v USA vyšplhala na 40-ročné maximum. Tá sa stáva globálnym problémom a zasahuje všetky sféry života, ako možno vidieť na zdražovaní tovarov bežnej spotreby a komodít. Trhy na správu FED-u zareagovali v čase písania článku rastom. Bitcoin sa obchoduje za 39 700 a od rána narástol o 4,5 %.

Čítaj ďalej: Kryptomena týždňa: THORChain – kryptomena, ktorá môže radikálne zmeniť sektor DeFi!