Majú analýzy Bitcoinu a kryptomien zmysel?
Majú analýzy Bitcoinu a kryptomien zmysel? Zdroj: https://www.shutterstock.com/SFIO CRACHO

Na sociálnych sieťach je množstvo analytikov trhu, ktorí každý deň predkladajú svoj pohľad na ďalší cenový vývoj Bitcoinu a kryptomien. Má zmysel tieto analýzy Bitcoinu sledovať, alebo je to zbytočne strávený čas nad špekuláciou?

Analýzy Bitcoinu – majú zmysel?

Ľudia sa usilovali analyzovať správanie trhu už dlhší čas. Známy a najpoužívanejší sviečkový graf má svoj pôvod v 17. storočí v Japonsku, a už vtedy sa využíval na analýzu a predikovanie cien ryže. Od tých čias, ako sa vyvíjalo obchodné metódy a burzy máme k dispozícii nesmierne množstvo indikátorov a typov grafov, ktoré všeobecne nazývame technická analýza. Používajú ju skúsení investori aj laici, ktorí čerstvo vstúpili na burzu.

Kto už sleduje dlhšie trh s kryptomenami, vie, že modely, predikcie a analýzy mnohých investorov sa pravidelne nenaplnia. V prípade, že trh rastie, analytici tvrdia, že presne tak to predikovali, v prípade, že trh klesá, naopak, hlásajú, že trh je nevyspytateľný. Takto začínajúci investori strácajú dôveru v nástroje technickej analýzy a končia v akomsi nihilizme – žiadne analyzovanie trhu nemá zmysel! Trh ide buď hore, dolu alebo do strany. Má po všetkej tejto kritike teda zmysel vôbec riešiť nejakú pravidelnú analýzu?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Bitcoin prežíva najväčší prepad od roku 2020! Dostáva sa na ročné minimum

Zmena pohľadu na analýzu trhu

Problémom analýz trhu nie sú ani tak samotné analýzy, ako ich tvorcovia. Tí svoje predikcie formulujú svojim sledovateľom neraz tak, akoby sa trh mal správať podľa toho, ako to oni chcú. Je to teda záležitosť ega analytika, ako svoju analýzu podá. Vždy, pri akejkoľvek analýze, je potrebné s pokorou prijímať nepredvídateľnosť trhu. Podľa jednej štúdie ani obchodníci na Wall Street s istotou nikdy nevedia, čo presne trh urobí. A ak to nevedia oni, vonkoncom to nebudeme vedieť my či Peťo na Twitteri.

Každá analýza trhu je súborom pravdepodobností. Na tie analytik upozorňuje a vyhodnocuje, čo je v súčasnej situácii pravdepodobné. Napríklad na Kryptomagazine sme už niekoľko týždňov poukazovali na vysokú šancu poklesu Bitcoinu do hladiny 30 000. Vychádzali sme z konkrétnych indikátorov technickej analýzy, ktoré mohli byť v tomto prípade presne, no nemuseli. Naopak, známy a skúsený analytik Michaël van de Poppe predikoval rast BTC. To sa presne nestalo.

Samozrejme, akákoľvek analýza sa pod vplyvom nových negatívnych fundamentov môže zmeniť a stať neplatnou. Analýzy nám ukazujú, kde sa približne v cenovom vývoji a v trende nachádzame, nie sú veštbou. Kontextualizujú dianie na trhu a ukazujú, aké sú možnosti. Zavrhnúť ich úplne je rovnaký extrém ako sa slepo podľa nich riadiť.

Čítaj ďalej: Čo robiť, keď trh padá – 5 tipov a psychologických rád

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre