Sú Bitcoin transakcie až neférovo nízke?
Sú Bitcoin transakcie až neférovo nízke? Zdroj: shutterstock.com/FGC

Jednou z najčastejších výčitiek, ktoré sa voči blockchainu a najmä Bitcoinu uvádzajú, sú privysoké transakčné poplatky. O transakčných poplatkoch, ktoré majú aktuálne klesajúci trend, sme vás informovali už v tomto článku. Dnes sa na tento fakt pozrieme, ale ešte o čosi podrobnejšie.

Transakčné poplatky

Transakčné poplatky Bitcoinu v dnešných dňoch padli na minimum za posledných 12 mesiacov. Podľa jedného z účtov na Twitteri, Bitcoin Core Fee, sa transakčné poplatky hýbu na hranici 1 satoshi (najmenšia jednotka Bitcoinu). V jednoduchosti povedané, transakcie budú potvrdené do menej ako 10 minút a mali by vás vyjsť iba niečo okolo 1 centu (z amerického doláru).

Tento fakt sa rozhodol overiť napríklad Bitcoinist, jeden z webových portálov zameriavajúci sa práve na kryptomeny. Pomocou Edge Wallet peňaženky sa tento portál rozhodol poslať transakciu v hodnote 10 000 USD. Vďaka tomu sa transakčný poplatok danej transakcie vyšplhal iba na 1 cent. Priemerná transakcia Bitcoinu je momentálne na hranici 1,23 USD.

Nízky objem transakcií = nízke poplatky

Jedným z hlavných dôvodov pre nízke transakčné poplatky je aj pomerne nízky objem transakcií. Pre porovnanie, v decembri, kedy bol objem na najvyšších číslach, boli priemerné transakčné poplatky až takmer 55 USD za jednu transakciu. To robilo Bitcoin veľmi nepraktickým, predraženým a privolalo tak vlnku kritiky na túto kryptomenu.

Ak by Bitcoin v takomto klesajúcom trende pokračoval, je veľmi pravdepodobné, že si získa pozornosť obchodníkov naspať. Veľa z týchto obchodníkov totižto doteraz Bitcoin odmietalo najmä kvôli privysokým poplatkom. Práve v prípade, že by sa transakčné poplatky dokázali udržať na takejto nízkej hladine, Bitcoin by sa mohol tešiť nárastu na popularite najmä medzi obchodníkmi. Ak by sa toto všetko Bitcoinu podarilo, možno by sme už čoskoro mohli platiť za kávu alebo burgre pomocou kryptomien.

Pomohol aj Segwit?

Podľa jedného z popredných predstaviteľov kryptomeny Bitcoin Cash, Jihana Wu, pomáha ku znižovaniu transakčných poplatkov aj Segwit (Segregated Witness). Ako spoluzakladateľ Bitmainu si rovnako Jihan Wu myslí, že tieto transakčné poplatky by boli pre ťažiarov až “neférovo nízke”.

Faktom však je aj to, že za posledný čas stúpol počet transakcií pomocou Segwitu až na takmer 30% až 35% zo všetkých transaskcií. Napomáha tomu napríklad aj implementácia Segwitu na burzy, ako napríklad Coinbase alebo Bitstamp. Práve to umožňuje týmto burzám spracovávať vysoký počet transakcií a pomocou toho ušetriť peniaze svojím užívateľom.

Mohlo by vás zaujímať: Coinbase implementuje Segwit

Záver

To, že transakčné poplatky klesajú, nás všetkých môže tešiť. Ako bolo už v článku spomenuté, mohlo by to pomôcť najmä širšej adaptácií pre obchodníkov a tým zvýšiť aj využitie kryptomien. A o to by nám všetkým malo ísť, no nie? Vedieť si pomocou kryptomien zaplatiť za akýkoľvek nákup.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Zdroj:
bitcoinist.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance