Coinbase implementuje Segwit

Kategorie: Novinky
Coinbase implementuje Segwit.
Coinbase implementuje Segwit. Zdroj shutterstock.comPrimakov

Užívatelia najväčšej americkej kryptoburzy Coinbase sa môžu radovať. Burza totiž zavádza tak veľmi žiadaný Segwit. Za jeho implementáciu lobbovalo na začiatku roka prostredníctvom petície viac ako 12 000 užívateľov.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal.

Coinbase spustí behom nasledujúceho týždňa jednu z najžiadanejších a najprogresívnejších funkcií Bitcoinu. Segwit je funkcia, ktorej zavedenie znamená pre užívateľa nižšie poplatky a rýchlejšie transakcie. Bola implementovaná už do verzie bitcoin core 0.13.0 v auguste 2016. Coinbase sa však do jeho zavedenia príliš nehrnul, čo jeho užívateľov veľmi rozčuľovalo. Na začiatku tohto roku, teda viac než rok od chvíle, čo Segwit vznikol, bola spísaná petícia. V nej sa viac ako 12 000 užívateľov dožadovalo čo najrýchlejšej implementácie tejto funkcie. Segwit okrem toho rieši taktiež bezpečnosť transakcií a do budúcna pomôže rýchlejšej integrácii s Lightning Network.

Čo je to Segwit?

Segregated Witness, alebo skrátene iba Segwit, je vlastnosť, ktorá je súčasťou kódu bitcoinu už od roku 2016. Vďaka segregácii podpisu transakcie umožňuje znížiť veľkosť jednotlivých transakcií. Okrem toho umožňuje zvýšiť váhu jednotlivého bloku (doteraz približne 1MB) až na 4 000 000.

A čo to znamená pre užívateľov? To, že každá transakcia bude po implementácii Segwitu zaberať v bloku menej miesta a teda bude menej nákladná. Z toho pochopiteľne plynú nižšie transakčné poplatky pre klientov. Okrem toho bude každá transakcia rýchlejšia.

Segwit ďalej prináša jednoduchšie usporiadanie a taktiež rieši problémy s “transaction malleability”, teda s poddajnosťou ID transakcie. Tá umožňovala potencionálny útok pomocou modifikácie kľúča transakcie predtým, než došlo k jeho overeniu. Ďalej umožňuje do budúcna jednoduchšiu implementáciu s Lightning Network, ktorá bude schopná spracovať až milión transakcií za sekundu.

“Bezpečnosť je pre nás prioritou”, hovorí Coinbase

Niekto si možno myslí, že nižšie poplatky za transakcie sú primárnym dôvodom, prečo sa Coinbase tak dlho zavedeniu Segwitu vyhýbal. Dan Romero, viceprezident Coinbase, však v decembri minulého roku uviedol, že pre burzu je prioritou zabezpečenie a stabilita, nie zavádzanie nových funkcií. A to napriek želaniam ich klientov, ktorí toľko prahnú po implementácií Segwitu. Napísal, že vzhľadom na to, že svojím klientom uchovávajú Bitcoiny v hodnote miliárd dolárov, je nutné akýkoľvek zásah do infraštruktúry dôkladne zvážiť a naplánovať.

Oznámenie o implementácií Segwitu obsahuje taktiež varovanie, že po zavedení aktualizácie si užívatelia musia dávať obzvlášť pozor, aby si nesplietli adresy peňaženiek pre Bitcoin a Bitcoin Cash. Po zavedení Segwitu totiž už nebude možné takúto transakciu zvrátiť.

“Ak pošlete BCH (Bitcoin Cash) na BTC (Bitcoin) adresu, nebude už možné takúto transakciu vrátiť a váš digitálny majetok bude nenávratne preč,” stojí v oznámení.

Segwit pre všetkých!

Coinbase však nie je jedinou kryptoburzou, ktorá so zavedením Segwitu otáľala. Minulý týždeň implementoval Segwit taktiež Bitcoin Core wallet a onedlho na to aj Bitfinex. Z ich prehlásení možno poznať veľké nadšenie:

“Ako predná kryptoburza sme svojím klientom zaviazanÍ k poskytovanou tých najlepších služieb a ich postupnému zlepšovaniu. Implementácia a podpora Segwitu rieši tri najväčšie problémy, ktoré sa záujemcov o kryptomeny týkajú: transakčné poplatky, rýchlosť transakcií a kapacita siete. Sme potešení, že vďaka tejto aktualizácii môžeme našim klientom ponúknuť až o 20% nižšie transakčné poplatky a vyššiu prenosovú rýchlosť,”

uviedol v príspevku na blogu Medium Paolo Ardonio, CTO spoločnosti Bitfinex.

Vyššia rýchlosť Bitcoin siete

Očakáva sa, že po zavedení toľko žiadanej funkcie Segwit dôjde k nárastu rýchlosti celej Bitcoin siete. Vyplýva to z prehlásenia Sergeja Kotliara, CEO služby Bitrefill, ktorý upozornil na to, že v dobe výpadku Coinbase došlo k poklesu Bitcoinových transakcií. To podľa neho naznačuje, že burza predstavuje pre sieť obrovskú záťaž.

Zdá se, že tlak užívateľov na vedenie Coinbase zafungoval. Môžu sa tak tešiť na nižšie poplatky, vyššiu rýchlosť, väčšie zabezpečenie a väčšiu rýchlosť celej Bitcoin siete. Okrem toho umožní Segwit do budúcna rýchlejší a jednoduchší prechod na Lightning Network. O prepojenie Coinbase a Lightning Network sa v súčasnej dobe snažia tvorcovia aplikácie Lightning Ramp. Ich alfa verzia bola spustená pred viac než týždňom. Je pravdepodobné, že zbytok búrz s implementáciou Segwitu nebude dlho čakať.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.