Ako kúpiť Bitcoin, keď ešte nemáte osemnásť rokov.
Ako kúpiť Bitcoin, keď ešte nemáte osemnásť rokov. Zdroj: shutterstock.com/Alya_Ro

Neexistuje nič také ako minimálna veková hranica, od ktorej si môžete kúpiť Bitcoin. Stačí, keď ste dosť starý na to, že si uvedomujete čo robíte.

V praxi však väčšina operácií s kryptomenami vyžaduje minimálny vek 18 rokov. Aby ste mohli kryptomeny napríklad vymieňať, musíte byť plnoletý, čo zodpovedá požiadavkám KYC. Nezáleží na tom, ako ste vyplnili svoje dokumenty pri registrácii. Ak ste mladiství, nepôjde vám to. Ako teda môžu neplnoletí kúpiť Bitcoin bez porušenia zákona?

Ak máte osemnásť, môžete ísť priamo podľa nášho návodu.

Mladiství a ich záujem o kryptomeny

Nedávny prieskum zistil, že mladiství majú obrovský záujem o kryptomeny, mnohokrát väčší, ako ostatné vekové skupiny. Ak sa o ne zaujímajú plnoletí, tak je jasné, že ich mladší súrodenci budú rovnako zvedaví. Veľa známych “bitcoinerov” sa dostalo ku kryptomenám v 16-tich alebo dokonca boli aj mladší. Niektorí z prvých ťažiarov boli doslova neplnoletí. Najskôr kryptokomunita povoľovala kupovanie Bitcoinu aj osobám mladším ako 18 rokov. Predpisy boli jednoduchšie, takže pomocou ústretového príbuzného bolo kupovanie kryptomien pomerne jednoduché.

Táto možnosť dnes stále existuje, ale čo teenageri, ktorí sú dosť starí na to aby žili sami, avšak nie dosť starí na to, aby si kúpili Bitcoin? Alebo neplnoletí, ktorých rodina je neschopná alebo neochotná im nákup sprostredkovať? Vtedy sú mladiství, ktorí chcú nakupovať kryptomeny, nútení vziať veci do vlastných rúk.

Kde môžu kúpiť Bitcoin neplnoletí

Dospievajúci, ktorí chcú kúpiť Bitcoin majú k dispozícii niekoľko možností. “Legálnosť” každej metódy je diskutabilná, avšak z technického hľadiska všetky fungujú:

  1. eBay: Táto platforma nie je len o teniskách a elektronike. Predajcovia vás môžu nalákať aj na predaj Bitcoinov. Používanie eBay a Paypalu k nákupu malých množstiev BTC nie je nič ťažké, ale pred nákupom by ste si mali prejsť hodnotenie predajcu, aby ste nenaleteli.
  2. Bitcoin bankomaty: Bankomaty sú teoreticky perfektnou cestou k nákupu kryptomien. V praxi je ich však málo a ak nebývate napríklad v Prahe alebo v inom veľkomeste nebudete to mať jednoduché. Zoznam bankomatov nájdete tu.
  3. Localbitcoins: Technicky platí, že rovnaké pravidlá, ktoré sa tiež vzťahujú pre výmenu kryptomien, platia aj pre stránky, ako napríklad Localbitcoins.com. Základné overenie je veľmi jednoduché a po jeho dokončení môžete zadarmo nakupovať a predávať P2P (person to person) a prevádzať peniaze priamo z vášho bankového účtu. Je tiež možné sa osobne s predajcami stretnúť a kúpiť Bitcoin v hotovosti, ale odporúča sa byť opatrný. Na prvý nákup teda radšej choďte s dospelým.
  4. P2P zmenárne: Vedľa Localbitcoins.com existujú stránky, ako je Solidi vo Veľkej Británii, ktorá používateľom radí, aby ich osoby mladšie ako 18 rokov, ktoré si želajú obchodovať, najskôr kontaktovali. Obchodovať môžu aj osoby mladšie ako 16 rokov, ktoré dostanú iba nízke nákupné limity. Bitcoinprijzen v Holandsku je ďalšie miesto, kde osoby mladšie ako 18 rokov kupujú kryptomeny pomocou iDEA.
  5. Miestna kryptokomunita: Pozrite sa napríklad na naše fórum (kúpim/predám). Nájdete tam nadšencov do kryptomien, ktorí vám budú schopní niečo predať. Stačí napísať požiadavku. Užívatelia chcú podporiť rozšírenie Bitcoinov v spoločnosti a radi vám pomôžu. Buďte však vždy opatrní pri stretnutí s niekým, koho nepoznáte. A neplaťte, pokiaľ neuvidíte, že transakcia prebehla. Registrácia na našom fóre trvá pol minúty.

Niektorí mladí ľudia boli kreatívni, kupovali si darčekové karty od Amazonu a vymieňali ich na stránkach, ako je Paxful za Bitcoiny. Medzi ďalšie možnosti patrí získavanie Bitcoinov online od priateľov a príbuzných. Stačí si len od nich na stránkach požiadať o “darček”.

Nemá ani 18 a chce BTC?

Dospelí so záujmom o kryptomeny nepotrebujú veľa k tomu, aby ovplyvnili aj potomkov. Učenie ďalšie generácie o potenciáli kryptomien by však malo obsahovať aj varovanie o ich rizikách, a to ako z hľadiska kolísania cien, tak aj bezpečnosti.

Bez ohľadu na to, čo hovorí zákon, si ľudia mladší ako 18 rokov, ktorí sú odhodlaní nakupovať, vždy nájdu spôsob. V porovnaní s niektorými dnešnými zlozvykmi a závislosťami, za ktoré dospievajúci vyhadzujú peniaze, nám Bitcoin pripadá OK.

Sledujte nás na facebooku.

Z češtiny preložil Peter Pinka.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance