Americká banka ohlasuje problémy
Americká banka ohlasuje problémy. Zdroj: shutterstock.com/DesignRage/Sundry Photography

Môže sa zopakovať rok 2008, kedy po horšom ekonomickom roku, krach veľkej americkej banky Lehman Brothers spôsobil niekoľko rokov trvajúcu globálnu recesiu? Silicon Valley Bank, ktorá patrí ku top 20 najväčším americkým bankám musela pristúpiť ku razantnému kroku. Predala v rámci záchrany značnú časť svojich aktív. O probléme banky informoval portál cointelegraph.com.

Po Silvergate má problém Silicon Valley Bank

Iba deň po tom, čo sa dozvedáme o krachu kryptomenovej banky Silvergate, prichádza na globálnom trhu ďalšia rana. Silicon Valley Bank má problémy a museli pristúpiť ku razantnému kroku a to predaju svojich akcií a cenných papierov v hodnote 21 miliárd dolárov. Okrem toho sa snažia v rámci kroku záchrany získať od rizikovej spoločnosti General Atlantic 500 miliónov dolárov a ďalších 1,75 miliardy dolárov z predaja svojich akcií.

Akcie SIVB sa prepadli
Akcie SIVB sa prepadli. Zdroj: tradingview.com

Cena akcií sa v dôsledku problémov prepadla na takmer 10 ročné minimum. Navyše, padá aj najväčší americký index S&P500, ktoré za posledné hodiny stratil 3 %. Negatívny fundament negatívne vplýva aj na bitcoin, ktorý je v strate za posledných 24 hodín o 10 %.

Šéf SVB zároveň upozornil, aby sa prestala šíriť panika, v opačnom prípade môžu mať problémy. S najväčšom pravdepodobnosťou tým naznačil, že banka aktuálne nemá likviditu, aby pokryla všetky záväzky a potrebuje čas na jej získanie.

Hrozí globálna recesia?

FED sa už niekoľko krát vyjadril, že ich priorita je zvyšovať úrokové sadzby, s cieľom stlačiť veľmi rýchlo infláciu v USA pod 2 %. A to aj na úkor poklesu na trhoch a poskytovania lacných úverov pre firmy a banky. Aby začala globálna kríza, obvykle ju musí naštartovať fundament, ktorý ma dopad na celú globálnu ekonomiku. V roku 2008 to bol krach Lehman Brothers, ktorý spôsobil domino efekt a vrhol svet do niekoľko rokov trvajúcej recesie.

V kryptomenovom svete vidíme, čo spôsobil krach stablecoinu UST a projektu Luna. Nasledoval koniec Celsiusu a Three Arrows Capital. Neskôr krach burzy FTX mal negatívny dopad na ďalších niekoľko desiatok spoločností.

Prečítaj si aj: Bitcoin v masívnom výpredaji: Toto je najhorší scenár poklesu, aký nás čaká

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.