Zabijak kryptomien, ktorý môže spôsobiť ich zánik

Novinky CBDC je zabijak kryptomien
CBDC je zabijak kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Atichat Wattanasin Stone/Igor Batrakov
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Čoraz viac účastníkov na trhu s kryptomenami má obavy, že digitálne meny centrálnych bánk (CBDC), budú mať fatálny dopad na súčasné kryptomeny. Podľa správy Beincrypto, vidí americký kongresman Stephen Lynch ako hlavný dôvod vyššiu efektivitu a stabilitu CBDC.

V súčasnosti zaviedlo digitálne meny centrálnych bánk už 11 krajín a ďalších 90 je v procese výskumu. Cieľom sú údajne efektívne a rýchle cezhraničné transakcie. Bez ohľadu na to, či hovoríme o maloobchodnom alebo veľkoobchodnom CBDC, dopad na kryptomeny bude rovnaký.

Predseda FED-u, Jerome Powell, povedal: „Nepotrebovali by ste stablecoiny ak by ste mali digitálnu americkú menu, nepotrebovali by ste ani kryptomeny.” Okrem toho vláda CBDC plne podporuje na rozdiel od kryptomien.

V prípade, že sa zaujímate o túto tému viac do hĺbky, odporúčame vám prečítať si nasledujúce články:

Vďaka CBDC bude mať centrálna banka prehľado o všetkých finančných pohyboch

Vďaka CBDC bude mať centrálna banka prehľad o o všetkých finančných pohyboch. Zdroj: shutterstock.com/Panchenko Vladimir

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Kryptomeny majú iný účel ako CBDC

Zabúda sa ale na jednu veľmi podstatnú vec. Centrálne digitálne meny síce poskytujú vyššiu stabilitu a efektivitu, ale taktiež so sebou prinášajú centralizáciu. Prečo ľudia investujú do súčasných kryptomien? Väčšinou ide o špekulantov, ktorí chcú rýchlo zarobiť peniaze a preto je hlavným motívom investície práve vysoká volatilita.

Tu sa dostávame k záveru, že kryptomeny sú prevažne investičný nástroj a ľudia ich nedržia v dôvere, že si za nich budú kupovať tovary a služby. Dokonca ani držba kryptomenovej debetnej karty neznamená, že platíte kryptomenou. Preto CBDC nepredstavujú hrozbu pre kryptomeny z dôvodu ich stability.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Problém je centralizácia

Problém ale nastáva v otázke centralizácie. Kryptomeny môžu byť zakázané a podporované môžu byť iba CBDC. Navyše, dokážu byť použité aj ako mocenský vynucovací prostriedok, keďže každé jedno euro bude kontrolované. To znamená, že dohľadu sa nevyhnú ani kryptomeny.

CBDC pomaly ale isto pochovávajú nádeje, že súčasné kryptomeny budú slúžiť ako platobný prostriedok. Zdá sa, že špekulatívne investovanie zostane ako hlavný motív, prečo obchodníci vkladajú do trhu kapitál.

Mohlo by ťa zaujímať: V roku 2023 sa európanom s kryptomenami zmení život. Aké zmeny nás čakajú?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.