Rusko vymení dolár za Bitcoin, do ktorého investuje až 10 miliárd, tvrdí univerzitný profesor

3
rusko bitcoin

Veľmi zaujímavá správa sa začala včera podvečer šíriť takmer celým kryptosvetom. Ruský ekonóm si totižto myslí, že Rusko by čoskoro malo začať investovať do kryptomien. Hlavnou voľbou Moskvy by mal pritom byť Bitcoin. Malo by sa tak stať najmä kvôli sankciám Ameriky, ktoré v posledných dňoch začínajú naberať na obrátkach. Preto by tento krok zo strany Ruska mal byť akousi výhybkou voči daným sankciám a malo by k nemu prísť už v najbližších týždňoch.

Začne Rusko nakupovať „digitálne zlato?“

Vladislav Ginko, profesor pôsobiaci na RANEPA (Russian Presidental Academy of National Economy and Public Administration), si myslí, že sankcie Ameriky môžu prinútiť Rusko k pomerne kontroverznému kroku. Tým by malo byť diverzifikovanie štátnych rezerv práve prostredníctvom Bitcoinu.

Ginko, ktorý má takmer 20 rokov skúseností s prácou pre Kremeľ, verí, že Rusko sa k takémuto kroku odhodlá čoskoro (v priebehu pár týždňov). Ginko sa v posledných dňoch objavil hneď v niekoľkých rozhovoroch, v ktorých Bitcoin takmer ospevoval:

„Dopad sankcií USA by mohol byť zmiernený prostredníctvom Bitcoinu. Práve tieto sankcie by mali prinútiť Rusko, aby prešlo z amerických aktív a amerického dolára a investovalo tieto peniaze do Bitcoinu. Centrálna banka Ruska má k dispozícii takmer 466 miliárd a musí začať diverzifikovať v prípade, že by sa počet možností na vhodné investovanie postupne znížil.“

Sankcie znížia závislosť od dolára

Venezuela, Čína, Irán, alebo práve zmienené Rusko hľadajú možnosti, ako by mohli znížiť svoju závislosť od amerického dolára. Robia to pochopiteľne práve kvôli sankciám, ktoré by mohli výrazne zasiahnuť ekonomiku daných štátov. Už v novembri 2018 sa prezident Ruska Vladimír Putin vyjadril, že musia znížiť svoju závislosť od amerického dolára.

„Nikdy sme nemali extrémnu potrebu vzdialiť sa od dolára. To dolár sa vzďaľuje od nás. Ľudia zodpovední za takéto rozhodnutia ani len nevedia, ako veľmi škodia nielen nám, ale najmä sebe.“

Tak zneli slová prezidenta Putina ešte v novembri. Na druhú stranu, profesor Ginko si myslí, že tieto rozhodnutia prinútia Rusko diverzifikovať svoje rezervy a to už čoskoro. Vplyv takéhoto rozhodnutia na Bitcoin snáď nemusíme ani opisovať. Príliv predpovedaných 10 miliárd dolárov by cenu Bitcoinu (a spolu s ním aj všetkých ostatných kryptomien) mohol vytlačiť poriadne vysoko.

Pochopiteľne, Bitcoin nie je pre Rusko jediným variantom. Do augusta 2018 napríklad táto krajina strojnásobila svoje zásoby zlata. Je možné, že aj takto sa Rusko pripravuje na americké sankcie a snaží sa vyzbrojiť všetkými možnými finančnými prostriedkami. Takisto sa vraj vylepšujú finančné vzťahy medzi Čínou a Ruskom, ktoré vytvoria menové páry nezávislé od dolára.

Záver

Aj napriek tomu, že americké sankcie môžu viesť ku niečomu oveľa väčšiemu a horšiemu ako len naťahovačkám dvoch mužov s obrovskými egami, Bitcoin by mohol z takýchto počinov ťažiť pomerne pozitívne. Ak sa Vladimir Ginko nemýli, 10 miliárd dolárov by cenu Bitcoinu navýšilo aktuálne až o takmer 14 %. Určite by sme takýto skok hore po dlhom čase privítali. Či by to však stálo za možné celosvetové finančné problémy už necháme na vaše posúdenie. Je však jasné, že túto situáciu treba určite pozorne sledovať.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroje:
dailyhodl.com
bitcoinist.com

3
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
axellLiborChose Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Chose
Guest
Chose

Vynikajúci nápad a potom sa pridaju ďalší 👍

Libor
Guest
Libor

Je to iba pokus o psychologický tlak na rezervnú menu č.1 USD. Reálne to neurobia. Už v minulosti chceli aby svetovou rezervnou menou nebol USD. Nestalo sa. Čo, Rusko bude mať držať finančné rezervy v BTC a medzinárodne obchodovať cez BTC ? USA bude stačiť urobiť 51% útok na BTC a Ruská ekonomika sa zosype. Zo stany Ruska je to iba bu-bu-bu.

axell
Guest
axell

Sype sa západ, nie ruská ekonomika. Ešte aby nás rusi nezachraňovali do tretice … Rusko to ustojí, je silné ako nikdy predtým. Ekonomicky aj morálne. Toto je krajina, ktorá kráča správnym smerom. Vie kam kráča, prečo aj ako ako sa tam dostane. A ide si za svojim cieľom. Nič z toho západ už nemá. Stratil identitu, ducha a kompletne rezignoval na morálku. A ani nepozná svoje ciele. To sa potom ťažko napreduje. Bitcoin symbolicky porazí dolár čoskoro.