Odvrátená strana kryptomien alebo výkupné za únos zaplaťte v Monere
Odvrátená strana kryptomien alebo výkupné za únos zaplaťte v Monere, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/carol_anne

Občas počúvame názory odporcov digitálnych mien, že kryptomeny sú zlé a môžu byť zneužité na zlé veci, ako je pranie špinavých peňazí, podpora terorizmu a pod. Prípad zmiznutej Nórky Anne-Elisabeth Falkevik Hagen nás núti k zamysleniu o odvrátenej stránke kryptomien.

Nezvestná Anne-Elisabeth Falkevik Hagen

Podľa informácií nórskej polície je šesťdesiatosemročná Nórka nezvestná už od 31. októbra minulého roku. Jej manžel Tom Hagen patrí medzi najbohatšie osoby tohto severského štátu. Polícii sa zatiaľ vo vyšetrovaní prípadu zmiznutej ženy nepodarilo pokročiť príliš dopredu, a preto sa rozhodla obrátiť na verejnosť v nádeji, že by snáď niekto mohol poskytnúť viac informácií.

Podľa nórskych novín bola Anne napadnutá vo vlastnej kúpeľni. Neexistujú síce žiadne známky násilného vstupu, ale dôkazy, ktoré polícia v dome našla, hovoria celkom jasnou rečou. Anne-Elisabethin manžel Tom Hagen sa vrátil 31. októbra domov a našiel prázdny domov a tiež list. Ten bol napísaný v nórčine s pravopisnými chybami. Pisateľ listu v ňom požadoval zaplatenie výkupného vo výške 9 miliónov EUR v anonymnej kryptomene Monero. Nechýbala ani obligátna formulka, že v prípade oznámenia polícii bude Anne zavraždená. To je hlavným dôvodom, prečo je polícia presvedčená, že sa žena stala obeťou únosu. Tomu, že nejde o náhodnú obeť, napovedá aj výška majetku Toma Hagena, ktorá v súčasnej dobe činí 1,7 miliardy nórskych korún (asi 200 miliónov USD). Tom Hagen je realitným investorom a vlastní 70 % hlavnej energetickej spoločnosti v Nórsku (Elkraft).

Tip redakcie: Kryptomeny sú pre zločincov? Cez Danske Bank sa prepralo viac peňazí, ako je v celom kryptotrhu

Žiadne stopy

Od dátumu únosu nedošlo k žiadnemu ďalšiemu kontaktu a polícia má k dispozícii len veľmi málo stôp, ktoré by vyšetrovanie posunuli ďalej, pretože v blízkosti domu sa nenachádzajú žiadne kamery. Polícia sa o pomoc obracia na širokú verejnosť.

„Našim cieľom je nájsť nezvestnú osobu živú a vrátiť ju späť k svojej rodine. Pri takto závažných trestných činoch je dôležitým faktorom čas. Sme závislí od tipov, ktoré nám pomôžu sa posunúť ďalej k nájdeniu Anne-Elisabeth.“

Pomerne zaujímavou správou, ktorá podtrháva dôležitosť tohto prípadu, je tiež fakt, že okrem miestnych vyšetrovateľov nórskej polície sa do prípadu zapojili aj Europol a Interpol.

Mohlo by vás zaujímať: Europol varuje pred kryptomenami

Monero ako ideálny nástroj pre zločincov?

Násilný únos je veľmi závažným zločinom. To, prečo o ňom píšeme tu na Kryptomagazine, je práve požiadavka na zaplatenie výkupného v kryptomene – konkrétne v Monere (XMR). A prečo práve Monero? Jednou z hlavných devíz tejto kryptomeny je najmä jej plná anonymita. Monero skrýva adresy príjemcov a odosielateľov, a po novom aj hodnotu transakcie. To môže byť jedným z hlavných dôvodov, prečo si únosca vybral práve túto menu.

Záver

Už niekoľkokrát sme vás na našich stránkach informovali o tienistých stránkach kryptomien. Či už išlo o ransomvér, nelegálnu ťažbu či obchádzanie sankcií. Jedno krásne slovenské príslovie hovorí o ohni, ktorý môže byť dobrým sluhom, ale zlým pánom. To isté sa dá povedať aj o kryptomenách. Rovnako ako si prajeme dobrý koniec v prípade nezvestnej Nórky, si prajeme a veríme aj v dobrú budúcnosť virtuálnych mien.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroj:
www.ccn.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance