Priekopník kryptomien David Chaum: Bitcoin je skvelý uchovávateľ hodnoty, avšak má svoje chyby

0
Bitcoin-zlato-korekcia

Aj napriek tomu, že sme už celý rok v medveďom trhu, Bitcoin nezaháľa a napreduje ďalej. Niekoľko osobností sa vyjadrilo, že každý ďalší deň, kedy Bitcoin „nezomrel,“ iba potvrdzuje svoju funkčnosť a spôsobilosť. Nedávno sa na túto tému vyjadril aj David Chaum, jeden z najuznávanejších odborníkov a priekopníkov v oblasti digitálnych mien, pričom upriamil svoju pozornosť najmä na schopnosť udržiavať hodnotu.

Rozhovor s magazínom Bitcoinist

Spomínaný David Chaum sa objavil v rozhovore pre Bitcoinist (celý rozhovor si môžete prečítať v angličtine tu). Rozhovor bol najmä o téme jeho nového projektu. Ide o Elixxir, škálovateľný digitálny cash so zameraním na súkromie a na bezpečnosť.

David Chaum sa ale čiastočne vyjadril aj ohľadom bezpečnosti, súkromia a smeru, kam celý kryptosvet na čele s Bitcoinom smeruje.

„Algoritmy spojené s machine learningom výrazne odoberajú z nášho súkromia. Rôzne zariadenia, domácnosti, pracovné prostredie a podobne sú dnes sledované napríklad umelou inteligenciou, čím výrazne znižujú naše súkromie.“

Bitcoin ako uchovávateľ hodnoty

Oveľa zaujímavejšia bola však odpoveď Davida Chauma na otázku spojenú s Bitcoinom. Redaktor Bitcoinistu sa Davida spýtal, či si myslí, že Bitcoin má výhodu v tom, že Satoshi Nakamoto je neznáma osoba, a v tom, že bol úplne prvou kryptomenou.

„Bitcoin je extrémne úspešný ako uchovávateľ hodnoty. Avšak ako peer-to-peer digitálna mena má stále čo zlepšovať. Napríklad transakcie v hotovosti (ak sú v súkromnom vlastníctve) sú oveľa anonymnejšie než Bitcoin. To sa mu pravdepodobne tak skoro nepodarí (ak vôbec). Transakcie Bitcoinu sa budú dať vždy skontrolovať prostredníctvom blockchainu.“

Tip redakcie: Čo sú kryptomeny, peniaze? Seriál o definícii a regulácii kryptomien (4.diel)

Záver

Niekoľko ľudí spochybňuje, ba dokonca vyslovene popiera schopnosť Bitcoinu stať sa platidlom, peniazmi alebo menou. Takmer všetci sa však zhodujú na tom, že jednu vlastnosť peňazí Bitcoin má. Tou je práve schopnosť uchovávať hodnotu (bohatstvo), čo sa tejto kryptomene darí viac než dobre. Aj napriek tomu, že David Chaum vidí aj nevýhody Bitcoinu, vyjadril sa, že Bitcoinu sa ako uchovávateľovi hodnoty darí nadmieru dobre. Čo si myslíte vy? Je Bitcoin schopný byť viac ako len uchovávateľom hodnoty alebo je predurčený slúžiť iba ako držiteľ hodnoty?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
bitcoinist.com

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of