Ruskí jadroví inžinieri sa pokúsili tajne ťažiť Bitcoin na vládnom superpočítači
Ruskí jadroví inžinieri sa pokúsili tajne ťažiť Bitcoin na vládnom superpočítači Zdroj: shutterstock.com/AlexLMX

Podľa správy, ktorú zverejnila agentúra Interfax včera, 9.februára, sa ruskí jadroví inžinieri snažili tajne ťažiť kryptomenu Bitcoin na najväčšom ruskom superpočítači.

Niekoľko inžinierov Ruského federálneho jadrového centra bolo zatknutých za pokus o použitie jedného z najväčších ruských superpočítačov pre ťažbu bitcoinu.

Sarov – pokojné miesto pre vašu ťažbu

Federálne jadrové centrum zamestnáva asi 20 000 ľudí a nachádza sa v meste Sarov, kde bola v časoch Sovietskeho zväzu vyrobená prvá nukleárna bomba. Jadroví inžinieri si na svoju tajnú ťažbu popri svojej štandardnej práci vybrali naozaj vhodné miesto. Sarov je totižto aj v týchto časoch stále zatvorený pre návštevníkov zo zahraničia a pokiaľ nemajú špeciálnu priepustku, nedostanú sa tam ani domáci. Hranica mesta je ešte k tomu aj obkolesená plotmi z ostnatého drôtu a vstupy strážia ozbrojené vojenské hliadky. Jednoducho ideálne miesto, kde si popri svojej práci môžete privyrábať bokom, nikto o vás nevie, nikto vás nevyrušuje a ešte vás aj stráži armáda 🙂

Tatiana Zalesskaya, vedúca tlačovej služby pre výskumný ústav, pre agentúru Interfax uviedla:

“Pokiaľ som si vedomá, proti inžinierom sa začalo trestné konanie. Uskutočnil sa totiž neúspešný pokus o používanie počítačových zariadení na súkromné účely vrátane takzvanej ťažby. Ide pritom o technicky zúfalú a trestne stíhateľnú činnosť.”

Keď pripojíte superpočítač k internetu…

Superpočítač strediska, ktorý má kapacitu 1 petaflop – 1 000 bilion výpočtov za sekundu, nebol z bezpečnostných dôvodov pripojený k internetu. Keď sa ho inžinieri pokúsili pripojiť za účelom ťažby bitcoinu, bezpečnostné oddelenie zaznamenalo tento pokus, okamžite zasiahlo a inžinierov zadržalo.

Legislatíva, ktorá by mala legalizovať bitcoin v Rusku je síce v praxi, ale špecifiká toho, ako bude ťažba regulovaná, ešte nie sú jasné. Posledný návrh hovoril o povinnej registrácii pre spoločnosti alebo jednotlivcov, ktorí sa chcú ťažbou zaoberať.

Spomínaní inžinieri neboli prví, ktorí premýšľali o využívaní bývalých sovietskych vojenských priestorov na ťažbu. Spoločnosť Ice Rock Mining plánuje založiť ťažobnú spoločnosť v bývalom sovietskej bunkri, ktorý sa nachádza v jaskyni Almaty v Kazachstane. Spoločnosť sa na tieto priestory zamerala predovšetkým kvôli prirodzene chladným podmienkam a blízkosti vodnej elektrárne, ktorej lacnú energiu by mohli pre svoju ťažbu využívať.

Prečítajte si aj ďalšie z našich článkov a dozviete sa, kde všade sa už pokúšali tajne ťažiť kryptomeny:

Správa o ťažbe v Messengeri: tu
Stránky napadnuté vírusom na ťažbu Monero: tu
O Coinihive sa dočítate tu
O tom, že problémy ma aj Android sa dozviete tu

Predošlé správy z Ruska:

Ruské ministerstvo financií chce legalizovať kryptomeny
Rusko navrhuje prvú medzinárodnú kryptomenu
Rusko pripravuje systém na identifikáciu ťažiarov

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance