Prehlaď aktuálne najlepších možností, ako zarábať na kryptomenách

Novinky Ako zarábať na kryptomenách
Ako zarábať na kryptomenách. Zdroj: shutterstock.com/Billion Photos
BitmarketsBitmarkets

Trh s kryptomenami zažil veľmi neúrodné leto. Bitcoin sa nejak výrazne nepohol a dokonca ani očakávaný september nepriniesol výrazný pohyb, na aký sme z posledných rokov zvyknutí. Väčšina altcoinov koreluje s trhom, preto hľadať obchodné príležitosti je obzvlášť ťažšie.

V tomto článku sa pozrieme na niekoľko možností, ako zarábať na kryptomenách a ako využiť aktuálnu situácia na trhu.

DCA metóda postupného nákupu

Určite sa nájde veľa z vás, ktorí ste nakupovali Bitcoin ešte za cenu vyššiu ako 60 000 dolárov. Niekoho tento nešťastný vstup môže demotivovať nakupovať ďalšie kryptomeny, či dokonca rozmýšľate nad predajom. Možnosť, ako čiastočne eliminovať túto veľkú stratu, je spriemerovať si nákup na nižší priemerný vstup.

Napríklad, ak sme na konci minulého roka kúpili Bitcoin za 60 000 dolárov a náš vklad bol 1 000 eur, a teraz nakúpime znovu na cene 20 000 dolárov za 1 000 eur, náš priemerný vstup bude 40 000 USD. Po každom ďalšom nákupe (ak počítame so scenárom, že cena ešte niekoľko mesiacov zostane na aktuálnej hodnote, sa náš priemerný vstup môže výrazne znížiť. Výpočty z minulosti jasne naznačujú, že ide o jednu z najviac bezpečných a dlhodobo udržateľných stratégií pre každého investora.

Zisk cez DCA na Bitcoine za 5 rokov je 200 %

Zisk cez DCA na Bitcoine za 5 rokov je 200 %. Zdroj: dcacryptocalculator.com

DCA systém môžeme nastaviť aj na pravidelný nákup, napríklad po 1 000 eur každý mesiac, alebo si nastavíme primeranú sumu nášmu rozpočtu tak, aby sme nenakupovali s napákovanými peniazmi (pôžička, predaj auta za účelom zbohatnutia kryptomien a podobne). Všetkého veľa škodí, preto práve money management je základom celého fungovania stratégie, aby náš rozpočet bol vyvážený a nakupovali sme vždy za takú sumu, akú si môžeme dovoliť. Pokiaľ daný mesiac nemáme peniaze navyše, tak radšej nenakupovať nič a počkať na ďalší mesiac. Vždy je lepšie nakúpiť za menej ako za viac a po mesiaci pre veľké náklady si peniaze v strate opäť sťahovať z burzy na bankový účet.

Náš ďalší článok o DCA: DCA: najlepší obchodný systém na kryptomeny – oplatí sa používať?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Grid systém

Grid systém sa preslávil hlavne s veľkým rastom Bitcoinu. Nejde ale o žiadny nový a revolučný systém. Skôr je len málo známy a malo propagovaný mediálnym svetom, čo je veľká škoda.

Jeho princípy vychádzajú z toho, ako mať stále rovnaké množstvo bitcoinov/peňazí a zároveň si vždy pár drobných vyberať zisk, napríklad na kávu, alebo pri väčšom objeme aj na celomesačné náklady.

Na začiatku napríklad máme kapitál 1 000 dolárov. Musíme ešte pred spustením systému počítam s tým, že peniaze musia byť na stratégiu viazané, v opačnom prípade narušenie fungovania môže znamenať opačný efekt, a to menšiu, prípadne väčšiu stratu kapitálu.

Počítame, že aktuálna cena Bitcoinu je 20 000 dolárov a náš obchodný účet bude obsahovať 1 000 dolárov. Grid v preklade znamená mriežkový obchodný systém. V praxi nám rovnomerne na jednotlivých hladinách ukazuje, kde predať alebo kúpiť. Môže vyzerať napríklad takto:

Ukážka nastavenia bota

Ukážka nastavenia bota, zdroj: 3commas.com

Pokiaľ cena spadne napríklad na 18 000 dolárov, tak my nakúpime za nami zvolenú čiastku. To isté môžeme opakovať aj pri ešte väčšom poklese na 16 000 dolárov až postupne k nule (ak by cena až sem spadla). Ak sa cena vráti z 18 000 dolárov na 20 000 dolárov, predáme približne s 10 % ziskom. Podobne je to aj za takých okolností, ak by cena spadla až na 16 000 dolárov a vrátila sa späť na 20 000 dolárov. Celkovo otvoríme 2 obchody, ktoré následne po raste zatvoríme s niečo viac ako 10 % profitom (spolu 20 %).

Pozor si treba dávať na primerané rozloženie nákupných hladín. Optimálne je, aby sme nakupovali a teda aby tento systém fungoval aj v prípade poklesu až na 2 000 dolárov (nemusí sa sem nikdy cena dostať, v našom prípade ale budeme poistení a ziskovo obchodovať budeme aj v tej najväčšej divočine).

Ako celkovo nastaviť systém:

  1. Ako bolo spomenuté, máme cenu 20 000 dolárov a vklad 1 000 dolárov. Ja osobne používam rozdelenie 10 ku 10. Takže aktuálnu cenu vydelím číslom desať a moje objednávky na nákup tak budú na hodnotách 18 000 dolárov, 16 000 dolárov, 14 000 dolárov… a 2 000 dolárov ako posledná objednávka.
  2. Na každej z týchto hladín nakúpim za 100 dolárov.
  3. Ak sa cena pohne medzi 2 mriežkami/hladinami. Napríklad z 20 000 dolárov na 18 000 dolárov a naspäť, tak sa zrealizoval jeden obchod so ziskom. Celkovo som zarobil okolo 10 %, takže 10 dolárov.
  4. Obchody môžem neustále opakovať a počas roka ich otvoriť a zatvoriť aj niekoľko desiatok či stoviek.

Aké sú štatistiky systému a na čo si dať pozor?

Obchodný systém môžeme obchodovať manuálne alebo automaticky cez rôzne služby ako 3commas, kde stačí iba zadať parametre. Je už na našom uvážení, či zvolíme metódu 10 objednávok a rozdiel medzi objednávkami bude 10 %. Alebo tých objednávok vytvoríme 50. U niektorých búrz si treba dávať pozor na vysoké poplatky za obchod, ktoré môžu byť až do 2 %. V takom prípade by systém 50 objednávok bol dokonca v možnej strate. Odporúčame určite používať burzu Binance, prípadne burzy bez nutnosti overenia identity ako Bybit a Huobi. Tu sa pohybujú poplatky do 0,1 %, čo je výrazná úspora.

Treba počítať aj s možným poklesom Bitcoinu dokonca aj na nulu, a to v rámci krátkodobých výkyvov. Aj keď by sa to niekedy stalo, náš obchodný systém sa nikdy nezastaví a bude pripravený zobchodovať ziskovo všetky pohyby. Ak sme nastavili našu najnižšiu objednávku na obchod na 15 000 dolárov a cena Bitcoinu by sa na dlhšie obdobie prepadla až na 10 000 dolárov, tak niekoľko mesiacov môžeme byť bez obchodu. Čo nie je moc príjemné. A na záver strojí spomenúť určite ročné zhodnotenie, ktoré sa pohybu na hodnote okolo 10 až 50 %, čo je dokonca niekoľkonásobne prekonanie zisku všetkých fondov či akciového indexu S&P 500.

Riziká spojené s použitím tohto systému

Nevýhody tohto systému sú, že peniaze musíme prevažne držať na burze, ktorá môže byť hacknutá, alebo mať regulačné problémy. Toto riziko je, samozrejme, aj v prípade našej banky a všetkých subjektov 3. strán. Ďalšia z nevýhod je situácia podobná udalosti z leta tohto roka, keď sa cena zastaví na istej hodnote (v tomto prípade 20 000 dolárov) a takmer vôbec sa nehýbe ani hore, ani dole. Neznamená to ale riziko straty kapitálu, skôr sa nerealizujú žiadne obchody, a teda zisk je nižší ako očakávaný. Horšie by to bolo, ak by cena spadla na 2 000 dolárov a tam by niekoľko rokov konsolidovala. V tomto prípade máme pomerne značnú otvorenú stratu a takmer žiadny ďalší uvoľnený kapitál na nové obchody.

Preto tento systém vyžaduje trpezlivosť a nutnosť počkať na celé dokončenie cyklu a návrat Bitcoinu spať na našu vstupnú hodnotu. Netreba zabúdať, že peniaze by mali byť stále uzamknuté a nemali by sme si ich skôr vyberať.

Prečítaj si viac o Grid systéme: Ako profitovať v klesajúcom trhu: obchodná stratégia, ktorú sa oplatí používať

Pasívne spôsoby

Určite stojí za spomenutie aj niekoľko pasívnych spôsobov, ako zarobiť kryptomeny, prípadne formou odmeny za menšiu aktivitu. Kryptomeny ako Ethereum, Binance coin a Cardano ponúkajú odmeňovací systém nazývaný staking, ktorý je založený na princípe odmeny za držanie. Stačí, že na svojej peňaženke držíme kryptomeny, ktoré si necháme stakovať, a postupne sa nám zvyšuje počet našich mincí. Ročné zhodnotenie je u väčšiny kryptomien do 10 %. Možno to nie je veľa, ale získať niečo úplne zadarmo, bez toho, aby sme sa čo i len raz za rok pozreli do peňaženky, je určite super.

Druhá možnosť, ako sa pomerne jednoducho bez skúsenosti z obchodovania dostať k menšiemu objemu kapitálu, je využiť možnosti niekoľkých služieb, kde sa dajú získať kryptomeny zadarmo. V súčasnosti už takmer každá väčšia burza ponúka službu earn, teda odmenu za vykonanie menšej úlohy, ako je napríklad pozretie videa, začo môžeme získať odmenu až do 10 dolárov. Najznámejšie služby majú Coinbase a Coinmarketcap Earn. Pre začínajúceho investora je to zaujímavá možnosť, ako získať vstupný kapitál v rádoch desiatok až stoviek eur. Prípadne je možné si objednať Binance kartu a získavať s ňou cashback. Ako odmenu z každého nákupu získame kryptomenu BNB.

Viac o téme ako zarobiť kryptomeny a získať Cash nájdeš v našom ďalšom článku: 5 spôsobov, ako získať kryptomeny úplne zadarmo

Posolstvo tohto článku a záver

Tento článok nemá za cieľ vám ukázať zaručenú cestu ako zbohatnúť, ale skôr podeliť sa s vami o skúsenosti od odborníkov, ktorí sa aktívne zaujímajú o kryptomeny. Hlavným posolstvom článku je ukázať možnosti, ako si zarobiť aj v časoch, keď trh konsoliduje či dokonca klesá. Nepotrebujeme mať v tomto trhu žiadny talent či dlhoročné skúsenosti, aby sme stále boli ziskoví. Nastaviť si pravidelný nákup či obchodovať cez grid systém by mal zvládnuť každý, pokiaľ vie, do čoho ide a má správne nastavený money management.

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.