Ako profitovať na burze
Ako profitovať na burze, zdroj: shutterstock.com/Peshkova

V minulom dieli sme sa pozreli, ako v súčasnom klesajúcom trende profitovať na burze. V tomto článku si podrobne rozoberieme jeden z obchodných systémov, ktorý dosahuje stabilný a očakávaný výnos bez ohľadu na pohyby trhu. Kombinuje metódu DCA s nakupovaním po poklese.

Obchodný systém Grid

Obchodný systém Grid využíva každý pokles na trhu, aby nakupoval za stále lacnejšie ceny. Funguje na princípe dvoch častí. Jedna z nich je náš vklad, ktorý je potrebné počas celého obchodovania na účte fixne držať, aby sa neporušil obchodný systém. Druhá časť je už náš realizovaný zisk, ktorý si môžeme hocikedy vyberať. Veľa obchodníkov túto metódu dokonca používa aj ako svoju mesačnú výplatu, pretože za krátke obdobie sa pri väčšine nastavení nahromadí menší zisk.

Celý obchodný systém vznikol pôvodne ako druh zárobku, napríklad na kávu. Samozrejme tak, aby som mal stále na účte rovnaký kapitál a nárokoval si iba zrealizovaný zisk. Nevýhoda tohto obchodného systému je, že treba čakať, kým sa zopakuje aspoň jeden alebo viac cyklov. Je preto lepšie už pri prvom vklade počítať s týmto parametrom. Ziskovosť sa pohybuje na úrovni okolo 15 až 35 %. To napríklad za posledné 4 roky dokonca mierne prevyšuje ziskovosť rastu Bitcoinu. Oproti indexu S&P 500 je to o 50 % väčší zisk.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ako začať obchodovať?

Z praktickej časti sa presúvame na technickú. Sú 2 možnosti, ako obchodovať tento systém. Ručne, alebo cez bota. Najlepšie je celý proces automatizovať, pretože sledovať každý deň graf nemusí byť pre každého príjemné. Obzvlášť ak zvolíme skôr agresívnejšie nastavenie na báze väčšieho počtu obchodov. Pre automatizáciu je optimálne si nájsť na internete platformu alebo developera, ktorý nám bota poskytne. Najznámejšia takáto platforma je 3commas, ktorá jedného bota na účet ponúka dokonca úplne zadarmo. V ponuke je viac platených balíkov. Na úvod ale odporúčame ponechať základy, keďže stačí si vytvoriť iba jedného bota. V ostatných platených balíkov v prípade záujmu nájdeme aj ďalšie funkcie ako smart trade a ďalších botov.

3commas balíky členstva
3commas: balíky členstva. zdroj: 3commas.com

Pre začiatočníkov, ktorí ešte nemajú účet môžeme odporučiť si vytvoriť účet cez náš link a získate v prípade prvej kúpi mesačného balíka 10 % zľavu. Rovnako odporúčame si pozrieť mini kurz na platformu 3commas.

Nastavenie bota

Rozklikneme si v ľavom menu sekciu Trading Bots a klikneme na GRID Bot. V pravej hornej sekcii si teraz musíme nastaviť burzu a pár, ktorý chceme obchodovať. Výber burzy nájdeme v sekcií accout. Pokiaľ pripojíme na 3commas cez API napríklad burzu Binance alebo iné podobné burzy, je vysoko pravdepodobne, že sa nám pripojí viac podúčtov ako futures, margin či option. Sami si môžeme vybrať, kde chceme obchodovať cez bota. Najčastejšie ale na spotovej burze, prípadne aj na futures pre nízke poplatky. Potrebné je na tento účet vložiť obchodný kapitál. V druhom kroku už iba vyberieme našu hlavnú menu, v ktorej máme kapitál, v našom prípade podľa obrázka nižšie je to USDT alebo iný stablecoin, ako napríklad BUSD. V poslednej kolónke si vyberieme pár, ktorý chceme obchodovať. V našom prípade je to BTC/USDT.

Nastavenie obchodného paru na 3commas
Nastavenie obchodného paru na 3commas, zdroj: 3commas.com

Pokračujeme sekciou dole vľavo, kde do položky Name napíšme akékoľvek meno pre nášho bota. Ďalej klikneme na Manual strategy. Zadáme Upper a Lower limit price, čo znamená najvyššiu a najnižšiu cenu, kde bude bot obchodovať. Do sekcie amount zadáme náš vklad, ktorý chceme vložiť do bota. Tu je potrebné dávať pozor, aby tento vklad bol v botovi zafixovaný. Hocikedy sa, samozrejme, dá bot stopnúť a peniaze si vybrať. Treba však počítať s rizikom narušenia obchodného systému a aj prípadnej straty kapitálu. Neodporúčame sem dať naše celoživotné úspory. V prípade obchodovania cez futures ešte nastavíme leverage na isolated s pákou 1x a už len spustíme bota. Pre začiatočníkov odporúčame niekoľko dní sledovať bota, či funguje správne a trochu sa pohrať s nastavením, aby fungovalo podľa našich predstáv.

Ukážka nastavenia bota
Ukážka nastavenia bota, zdroj: 3commas.com

Môže ťa zaujímať: DCA – ideálna stratégia do medvedieho trhu

V sekcií graf sa nám teraz zobrazili rôzne objednávky, ktoré budú pri každom pohybe na danej fixnej hladine zrealizované. A to ako na nákup, tak aj na predaj. Nemusíme teda nič robiť, iba čakať, kým sa trh pohne.

Princíp a fungovanie

Tento bot je vhodný hlavne do klesajúceho, prípadne konsolidujúceho trendu. Využíva každý pokles na trhu, aby kúpil lacno a po cenovom návrate postupne všetky obchody zatvoril. Aby sme si to ukázali na jednoduchom príklade, začneme na cene 20 000 dolárov, kde spustíme bota. Na 19 000, 18 000, 17 000 a 16 000 dolárov máme celkovo 4 objednávky na nákup. Cena nárazovo spadne práve na 16 000 dolárov a my urobíme 4 nákupy. Následne sa cena vráti na 20 000 dolárov, kde sme bota spustili a všetky 4 obchody v zisku sa zatvoria. Zrealizujeme tak zisk, napríklad na celom kapitále v podobe 2 %. Takýchto cyklov sa počas roka opakuje niekoľko a z dlhodobého hľadiska pri väčšine nastavení sa dá dosiahnuť zisk viac ako 25 % za rok z celého kapitálu. Pre správne fungovanie je optimálne nastaviť najspodnejšiu objednávku, alebo hladinu, kde bot stále bude obchodovať na čo najnižšiu cenu, kde si myslíme, že cena Bitcoinu už nikdy nespadne. Napríklad na -90 % od historického maxima (čo sa nikdy v histórii nestalo). V opačnom prípade sa bot môže veľmi rýchlo zastaviť a nebude robiť obchody.

Riziká

Tento obchodný systém má prakticky 2 riziká, s ktorými treba rátať. Prvým je narušenie obchodného systému naším výberom vkladu, čím môžeme realizovať potenciálnu stratu. Hodnota kapitálu bude pri obchodovaní týmto botom nízka, a teda pre výber nášho vkladu je dobré počkať, kým sa cena vráti na vstupnú hodnotu.

Druhé riziko je, že cena Bitcoinu výrazne poklesne a výrazne sa zníži volatilita. Inak povedané, nebude nám umožnené realizovať obchody a ešte navyše na účte bude vysoký nerealizovaný zisk. Je to málo pravdepodobné, že takáto situácia na Bitcoine nastane. Treba s tým ale vždy počítať. Pri menších altcoinoch je to veľmi pravdepodobný scenár, preto pozor!

Záver

Tento obchodný systém sa dá rôzne nastaviť. Či už na počet objednávok, alebo sa dá kombinovať s iným nastavením. Napríklad ho obchodovať iba v čase poklesov, keď hodl nemá moc veľký význam v porovnaní s obchodovaním. Prípadne sa dá skombinovať aj s inými obchodnými systémami, ktoré zas dobre fungujú počas rastu. Záleží vždy od šikovnosti a vynaliezavosti daného obchodníka.

Prečítaj si aj: 5 tipov ako úspešne prežiť finančnú krízu