DCA nákup kryptomien
DCA nákup kryptomien, zdroj: shutterstock.com/Autor: Niphon Subsri

DCA, teda dollar cost averaging, je jeden z najjednoduchších aj najlepších obchodných systémov. Funguje na princípe pravidelného nakúpu kryptomien a sporenia. Má zmysel ho vôbec využívať a aké sú jeho výhody, resp. nevýhody?

Ako funguje DCA?

DCA funguje na princípe pravidelného nakupovania kryptomien. Optimálne za rovnakú sumu. Napríklad každý mesiac mi príde výplata 1 000 EUR, z toho 50 EUR vždy k 10 dňu v mesiaci, keď mi príde výplata, urobím nakúp. Prípadne okolo tohto dátumu. Takto počas roka nakúpim celkovo kryptomeny za 600 EUR.

Počas tohto roka môže trh klesať alebo rásť, prípadne mať niekoľko veľkých pohybov na trhu. Neriešim vôbec cenu, iba nakupujem vždy daný deň. Jednoduchý príklad z roka 2019 a 2020. Cena sa pohyboval v zóne okolo 4 000 USD až maximálne do 15 000 USD. Počas tohto časového obdobia som urobil rôzne nákupy za rôzne ceny a priemerný cenový nákup  bol, povedzme, 8 000 USD. Niektoré obdobia som síce mohol byť v strate alebo v zisku, ale DCA sa používa hlavne na dlhodobé zhodnotenie, takže tieto lokálne pohyby ma nemuseli nejako zaujímať.

Môže ťa zaujímať: Ako na burze zarobiť, ak si začínajúci obchodník?

Ako na tom profitovať?

Následne prišiel rok 2021 a s ním aj pohyb na 60 000 USD za jeden Bitcoin. Ak by som počas tohto roka ďalej pokračoval v nakupovaní, tak priemerná nákupná cena by mohla poskočiť určite vyššie, napríklad na 15 000 USD z pôvodných 8 000 USD. Avšak posledné mesiace sa cena pohybovala na úrovni okolo 50 000 USD, takže mál by som za týchto predpokladov zisk okolo 300 percent. Teda posledné 3 roky by som vložil do kryptomien 36 x 50 EUR, čo je celkovo 1 800 EUR. Môj aktuálny stav účtu by bol približne 5 400 USD. A to na začiatku sme mali iba 50 EUR na prvý nákup. Niekoho tento spôsob môže odrádzať, pretože je to veľmi malá čiastka a čakať teraz 5 – 10 rokov na poriadne zisky nemusí byť pohodlné. Týmto spôsobom sa ale dá pekne za niekoľko rokov nazbierať kapitál v rádoch desiatok tisíc eur a prilepšiť si napríklad na dôchodok.

Ak chceš nakúpiť Bitcoin, Ethereum či iné kryptomeny, jednoznačne odporúčame využiť služby burzy Binance. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky.

Reálny príklad

Na webe dcabtc.com sa dá pekne spočítať potenciálny zisk za posledné obdobie. Samozrejme, nič nezaručuje, že v budúcnosti hodnota portfólia bude rovnako rýchlo rásť. Dôležitý je princíp aktívneho dokupovania a zhodnocovania.

Investovanie do Bitcoinu
Investovanie do Bitcoinu, zdroj: dcabtc.com

Stanovili sme si týždenný nákup na pravidelnej báze na 10 USD. Nakupovať sa prvýkrát začalo pred 5 rokmi a posledný nákup bol tento týždeň. Celková zainvestovaná suma bola 2 610 USD. Aktuálna hodnota portfólia je niečo nad 30 000 dolárov. Celkový zisk je teda viac ako 1 100 %. Treba ale ešte raz na záver tohto článku pripomenúť, že zhodnotenie z minulosti nie je zárukou zhodnocovania v budúcnosti.

Prečítaj si aj: Top 3 spôsoby, ako pasívne zhodnocovať kryptomeny – Porovnanie, riziká a zhodnotenie