FED a recesia. Zdroj: shutterstock.com/Poring Studio

Úspešný dlhopisový miliardár Jeffrey Gundlach je presvedčený, že americká centrálna banka (FED) zvýši úrokové sadzby len na 4,5 % a následne sa zastaví. Ruka v ruke s týmto zvýšením sa pravdepodobnosť recesie v USA zvýši v budúcom roku na 80 %. V súčasnosti sú sadzby v USA na úrovni 4 % potom, čo FED minulý týždeň prišiel so zvýšením o ďalších 75 bázických bodov. Zatiaľ čo sadzby sú na úrovni 4 %, inflácia dosiahla hodnotu 8,2 % a pomaly klesá.

Pravdepodobnosť recesie v USA rastie

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti DoubleLine Capital ekonomika USA už dnes nesie stopy slábnucej inflácie aj hospodárskeho oslabenia. Preto si Gundlach nemyslí, že FED bude ďalej tlačiť na zvyšovanie sadzieb a zastaví sa. Napriek tomu sa ale USA nevyhnú v budúcom roku recesii.

Recesia je v najbližších šiestich až ôsmich mesiacoch ľahko 60-percentná a pre rok 2023 by som to odhadol skôr na 80 %,“ povedal Gundlach pre CNBC.

Jerome Powell po poslednom zasadnutí FOMC (Federal Open Market Committee) uviedol, že predpokladá ďalšie zvyšovanie, ktoré môže presiahnuť hodnotu 5 %. To je ale podľa Gundlacha málo pravdepodobné.

Nemyslím si, že sa im to podarí… Už teraz je príliš veľa znakov oslabovania ekonomiky.“

Úrokové sadzby v USA za posledných 20 rokov. Zdroj: tradingeconomics.com

Čítaj tiež: Udalosť týždňa: investičný gigant Fidelity sprístupni klientom Bitcoin a Ethereum!

Dlhopisy ako výhodná investícia?

V dôsledku toho Gundlach navrhol, že FED by mohol zvýšiť sadzby už len dvakrát, celkovo o 75 bázických bodov, a zastaviť sa na úrovni 4,5 %. Čo sa týka inflácie, tá by mala podľa klesnúť v máji na úroveň 4,5 % a ďalej klesať.

Z investičného hľadiska neprekvapí, že dlhopisový kráľ radí investovať do aktív s pevným výnosom, ktoré sú lepšou investíciou, ako volatilné akcie. Gundlach odporúča 10-ročné štátne dlhopisy a rizikové dlhopisy.

Tým, že vlastníte tieto cenné papiere, umožňuje vám to kúpiť tento rozbombardovaný úverový trh,“ uzatvára investor.

Na záver ešte treba dodať, že recesia v USA povedie k poklesu hodnoty amerického doláru, ktorý patrí v súčasnosti medzi najvýkonnejšie meny na svete. Silný dolár je pre rizikové trhy ako akcie a kryptomeny negatívny jav a naopak, pokiaľ dolár klesne, je to pre tieto trhy pozitívny signál.

Čítaj ďalej: Obrovský míľnik pre kryptomeny! Banka JPMorgan búra svojím najnovším počinom predsudky

 

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance