FED zvýšil sadzby. Zdroj: shutterstock.com/Niphon Subsri

Americká centrálna banka dnes opäť zvýšila sadzby. Mesiac dopredu analytici a investori očakávali zvýšenie o 75 bázických bodov. FED dnes na svojom zasadnutí oznámil, že sadzby sa zvyšujú o 75 bodov, ako sa predpokladalo.

Toto zvýšenie je opäť reakciou FED-u na rastúcu mieru inflácie v USA, ktorá podľa posledných údajov dosiahla hodnotu 8,2 % postupne klesá. Maximálnu hodnotu dosiahla v júni na hodnote 9,1 %. Popri dnešnej informácii o sadzbách sme sa dozvedeli, že priemerná fixná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky po jedenástich týždňoch klesla na hodnotu 7,06 %, čo je rozdiel oproti predchádzajúcemu obdobiu, keď dosahovala 7,16 %. To bola najvyššia hodnota od roku 2001.


Inflácia v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Americká centrálna banka plánuje aj naďalej pokračovať vo zvyšovaní sadzieb dovtedy, kým nezaznamená signály o poklese inflácie. Podľa analytikov FED prestane so zvyšovaním sadzieb približne koncom prvého štvrťroku 2023, keďže každé zvýšenie sadzieb približuje ekonomiku USA do recesie.

FED teda nemá dôvod oznamovať ukončenie cyklu sprísňovania tak, aby vyvolal pozitívnu eufóriu na akciových a dlhopisových trhoch, čo by následne podporilo infláciu aj zamestnanosť v USA,“ upozorňuje Ipek Ozkardeskaya, hlavný analytik Swissquote Bank.

Trhy nečaká v najbližších mesiacoch nič pozitívne a súčasná monetárna politika FED-u je signálom, že nemieni vyjsť investorom zatiaľ v ústrety, aby podporil opätovný rast akcií.

Čítaj tiež: Američania by sa mali pripraviť na nedostatok peňazí a bolestivú recesiu, varujú Ray Dalio a Jamie Dimon

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance