Ceny kryptomien padajú – Zásadný vplyv majú fundamentálne správy

BITmarkets BITmarkets

Od samotného vzniku burzového obchodovania sa zainteresonaní ľudia snažili predpovedať budúci vývoj cien. V konečnom dôsledku aj ten najmenší obchod vychádza minimálne z myšlienkovej predikcie ceny, ktorá prebehne v hlave obchodníka. Jediný problém je, že v tomto svete žiadna predikcia nefunguje na 100% a je úplne jedno, na akej báze je postavená. Či už obchodujete na základe technickej analýzy, fundamentálnej analýzy, analýzy správ alebo algoritmickej analýzy, žiadna z nich a ani ich kombinácia vám nezaručí, že váš obchod bude úspešný.

Získajte exkluzívne členstvo na Trading 11 iba za 10€ mesačne.

V mojom článku sa budem venovať fundamentálnym indikátorom kryptotrhu a ich vplyvu na ceny kryptomien.

Trhové fundamenty na štandardných finančných trhoch

Ak sledujeme ekonomické indikátory, alebo špecifické ekonomické správy, ktoré súvisia s tým, čo chceme obchodovať, hovorí sa tomu, že sledujeme dôležité trhové fundamenty. Tie majú priamy dopad napríklad na kurz meny ktorú obchodujeme.

Pre štandardné trhy platí, že väčšina fundamentálnych správ je viazaná na vopred známe termíny. V ekonomickom kalendári je uvedené, kedy budú zverejnené makro ekonomické indikátory, ako sú úrokové sadzby, inflácia, nezamestnanosť, rast HDP a mnohé ďalšie. Tie sú zo zasadania dôležitých inštitúcii ako FED, ECB, WTO, OPEC.

Tu sa často stáva, že výsledky zasadnutí, alebo napríklad nové úrokové sadzby sú pomerne presne predikované, takže trhy reagujú po zverejnení správ len málo, alebo ich “absorbujú” s predstihom. Samozrejme aj tu existujú nepredvídateľné udalosti, ktoré vedia trhy rozkolísať.

Kryptotrhy sú iné

Ak sa bližšie pozrieme na kryptotrhy, vidíme, že tu je situácia celkom iná. Neexistuje tu žiadny “ekonomický kalendár”, neexistujú ani žiadne dôležité centrálne kryptoinštitúcie, ktoré by dávali pravidelné vyhlásenia.

Štruktúra fundamentálnych správ v kryptosvete

Existuje viacero zdrojov, ktoré generujú dôležité správy.

Mozaiku uzatvárajú rôzne vyhlásenia VIP kryptoosobností, finančných analytikov, investorov a ďalších, a to nielen zo sveta krypto.

Je treba upresniť, že na kryptotrhy vplývajú aj udalosti s pevne stanovenými termínmi. Sú to napríklad dátumy splatnosti daní, Vianoce, Nový rok (najmä čínsky), napríklad aj letné prázdniny.

Ako teda ovplyvňujú fundamentálne správy kryptotrhy

Pozrime sa najskôr máličko späť. Rok 2017 sa niesol na vlne exponenciálneho rastu cien. Eufória investorov stúpala a ceny kryptomien rástli a rástli. Boli sme svedkami záplavy dobrých správ. Médiá každého druhu sa predháňali v uverejňovaní správ o Bitcoine.

Bitcoin bol skrátka “IN”. Ak sa aj objavili varovné správy, nikto na ne nereagoval, stratili sa v záplave pozitívnych správ. Treba si však uvedomiť dve zásadné veci. Po prvé: Kyryptotrhom sa dovtedy vážne nezaoberali ani vlády, ani centrálne banky. Po druhé: Prevažnú väčšinu investícií vkladali retailoví investori, a tí, ako je známe, sú ľahko manipulovateľní.

Situácia sa zmenila

Koniec roka už signalizoval, že prichádzajú zmeny. To, že na konci roka sa na burzách vyberajú zisky, by samo osebe nič závažné neznamenalo. Začala však pracovať regulačná mašinéria. Čínske zákazy, japonské licenčné povinnosti, chaos ohľadom reštrikcií v Južnej Kórei a mnohé ďalšie postupne uberali z dobrej nálady investorom. Pridajme k tomu hackerské útoky, podozrenia z rôznych manipulácíí trhu a situácia vyzerá celkom inak ako minulý rok.

A správy, ktoré prichádzajú už ani zďaleka nehýria optimizmom. (Odhliadnuc od toho, že pre mainstreem je momentálne Bitcoin nezaujímavý).

Ako reagujú investori

Reakcie retailových investorov na fundamentálne správy sú zrkadlom situácie na trhu. Na rozdiel od minulého roku, kedy boli investori rezistentní voči negatívnym správam, dnes na ne reagujú veľmi nervózne a naopak vykazujú zvýšenú rezistenciu voči pozitívnym správam.

Inštitucionálni investori dnes vyčkávajú, alebo vsádzajú na pokles cien.

Spôsobili teda posledný prepad kryptomien negatívne fundamenty?

Pozrime sa na časový sled udalostí a reakcie trhu (ako referenciu beriem reakcie cien Bitcoinu)

  • 9.júna prebehol hack burzy Coinrail – cena poklesla o 11,2%
  • 19.júna prebehol hack burzy Bithumb – cena poklesla o 2,7%, následne sa zotavila na pôvodnú hodnotu
  • 22.júna japonské reštrikcie a Bitflyer zastavil registráciu nových účtov – cena klesla o 12,7%

Ak sa pozrieme na vyššie uvedené, vidíme ako presne investori reagovali na správy. Zaujímavé je, ako pozitívne zareagovali na rýchlu a transparentnú reakciu burzy Bithumb na hack (viď prostredný graf). Bohužiaľ ďalšie reštrikcie už investori “nepredýchali”

A odpoveď na otázku – Spôsobili teda posledný prepad kryptomien negatívne fundamenty? – znie, v tomto prípade áno.

Záverom

Je evidentné, že fundamentálne správy majú silný vplyv na kryptotrhy. Pri obchodovaní s kryptomenami je určite prospešné využívať kombináciu analýz. Či už si vyberiete technickú a fundamentálnu, alebo inú, majte na pamäti, že obchodovanie s kryptomenami prináša so sebou vysokú mieru rizika strát.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.