Bitcoin Cash prechádza na 32 MB bloky.
Bitcoin Cash prechádza na 32 MB bloky. Zdroj: shutterstock.com/Stanslavs

Určite ste sa už stretli s kryptomenou Bitcoin Cash. Je to kryptomena, ktorá vznikla minulý rok odštiepením od Bitcoinu. Napriek tomu, že jej zo začiatku dávali len malé nádeje na úspech, dnes je to štvrtá najúspešnejšia kryptomena s kapitalizáciou 10 miliárd USD.

Tento týždeň vývojári spoločnosti Bitcoin ABC oficiálne oznámili očakávaný Hard Fork Bitcoin Cash. Okrem vyhlásenia vývojového tímu bola daná k dispozícii aj codebase pre klienta Bitcoin ABC 0.17.0 s novo pridanými konsenzuálnymi pravidlami.

Viac o Bitcoin Cash sa dozviete v našom článku: Polopate – Čo je Bitcoin Cash?

Kedy inovácia prebehne

Hard Fork BCH Network je naplánovaný na 15. mája 2018 a je už dlhšiu dobu očakávaný. Amaury Séchet, vývojár zo spoločnosti Bitcoin ABC, pred niekoľkými mesiacmi oznámil zámery spoločnosti na uskutočnenie nového forku. Okrem toho vtedy Séchet vysvetlil, že po novom roku bude jednoduchšie vidieť aj niektoré z dôvodov, prečo fork prebehne. Tento týždeň vývojový tím spoločnosti ABC vydal verziu 0.17.0, ktorá obsahuje kód na zmenu konsenzuálnych pravidiel siete Bitcoin Cash.

Pre aktiváciu forku nebola určená žiadna špecifická veľkosť bloku. Podobne ako pri vzniku BCH a pri poslednom forku v novembri sa konsenzuálne pravidlá zmenia na základe metódy “Median Time Past” (MTP). Takže v utorok 15. mája 2018 o 12:00:00 UTC sa uskutoční MTP s najnovšími blokmi rovnými alebo väčšími ako 1 526 400 000. Ďalší blok aktivuje Hard Fork.

Zmeny v novej verzii softvéru

  • Najvýznamnejšou zmenou je nárast maximálnej veľkosti blokov na 32 MB.
  • Okrem toho sa pridávajú alebo opätovne aktivujú viaceré kódy operačného skriptu (op-codes). Patria medzi ne OP_CAT, OP_AND, OP_OR, OP_XOR, OP_DIV, OP_MOD, OP_SPLIT, OP_NUM2BIN a OP_BIN2NUM. Veľkosť nosiča dát OP_RETURN sa nakoniec zvýši na 220 bajtov.

Vývojový tím vysvetľuje, že každý, kto používa uzol ABC, by mal okamžite prejsť na verziu 0.17.0, alebo iný kompatibilný softvér. Pokiaľ ide o iných klientov, vývojári spoločnosti ABC uviedli, že nemôžu hovoriť v mene iných implementačných tímov, ale tím ABC s nimi ohľadom pripravovaných zmien komunikoval.

“Spoločnosť Bitcoin ABC v súčasnosti testuje nové pravidlá a ich aktiváciu – testovacia sieť by mala byť k dispozícii čoskoro.”

vysvetľuje Bitcoin ABC. Posledné oznámenie tiež podrobne opisuje dôležité zmeny v rámci nového softvéru.

Žiadne veľké obavy z forku

Vývojári tiež podrobne uvádzajú, že sa nachádzajú uprostred rozhovorov s významnými kryptoburzami a poskytovateľmi peňaženiek. Komunikácia sa týka zabezpečenia hladkého priebehu nadchádzajúceho upgrade. Tím zdôrazňuje, že aj komunita môže pomôcť kontaktovaním poskytovateľov infraštruktúry, aby tento proces prebehol hladko.

Spätný pohľad na poslednú aktualizáciu siete Bitcoin Cash v novembri roku 2017 ukazuje, že mala nulové komplikácie a zmeny konsenzu Difficulty Algorithm Adjustment (DAA) udržali ťažbu BCH konzistentnou.

Môžme povedať, že komunita BCH vo všeobecnosti nemá obavy z podobných inovácií. Zástancovia tejto zmeny sa tešia na zvýšenie veľkosti blokov na 32 MB a doplnenia o op-codes, ktoré by mohli priniesť do siete BCH charakteristiky podobné Ethereu.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook, prípadne Instagram,  alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance