Tether čelí obvineniu z manipulácie s kryptomenami – dôvod minuloročného rastu trhu?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Cena Bitcoinu sa v poslednom čase pohybuje bohužiaľ skôr smerom dole. Na to sa najskôr pozerajú obzvlášť smutne tí, ktorí s vidinou ďalšieho rastu nakúpili BTC počas jeho najvyššej ceny. Onen rast v decembri minulého roka si asi pamätáme všetci. Išlo však o prirodzený rast, alebo bolo s BTC manipulované?

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Medzi ideológie Bitcoinu a krypta všeobecne, patrí predovšetkým snaha oslobodiť sa od centralizovanej moci, ktorá by mohla manipulovať s trhovou cenou. Avšak výskumníci z Texaskej univerzity, ktorí si v minulých dňoch vzali na paškál Bitcoin, teraz hovoria, že s cenou BTC a ďalších kryptomien bolo a je masívne manipulované. Okrem iného má za decembrovým obrovským nárastom BTC stáť práve manipulácia s inou kryptomenou.

Manipuloval s Bitcoinom Tether ? A je vôbec krytý dolárom?

V dokumente so 66 stranami, ktorý výskumníci Amin Shams a John M. Griffin vydali, obviňujú z manipulácií spoločnosť Tether Ltd. Tá má na svojom krku rovnomennú menu Tether (USDT), čo je takzvaný stablecoin. Tether je krytý americkým dolárom, z čoho pochádza taktiež skratka USDT. Údajne je krytý v pomere 1:1, čo znamená, že spoločnosť drží rovnaký počet USDT tokenov ako USD. Avšak výskumníci Shams a Griffin podľa ich zistení prišli na to, že to tak v skutočnosti nemusí byť.

Podľa ich vyjadrenia dochádza väčšinou ku koncu mesiacov, v ktorých bolo vydané veľké množstvo USDT, na veľký tlak na cenu BTC. To podľa nich nahráva možnosti, že Tether vydáva i akési „nulové” tokeny USDT, ktoré nie sú, ako tvrdia, kryté dolárom. Tým dochádza k negatívnemu tlaku na cenu BTC a teda k jeho poklesu. Na konci mesiaca potom podľa potreby BTC predajú, aby rezervu dorovnali a mohli opäť hovoriť, že USDT je stablecoin, krytý USD v pomere 1:1.

Odporúčame: Tether môže byť tikajúcou bombou

USDT ako zodpovedný za raketový vzrast BTC v decembri

Podľa správy výskumníkov z Texaskej univerzity dochádza k manipulácii s cenami kryptomien následovne. Tether, alebo USDT je vydávaný spoločnosťou Tether Ltd. po 200 miliónoch tokenov, ktoré sú následne prevedené na burzu Bitfinex. Akonáhle následovne dôjde k poklesu ceny BTC, dochádza na burze Bitfinex pomocou algoritmu ku koordinovanému nákupu Bitcoinov pomocí USDT, čo cenu Bitcoinu popoženie zase trochu nahor. Štúdiu prehlasuje za dôveryhodnú taktiež známa Chainalaysis.

Zisťujeme, že spoločnosť Tether má na trh s kryptomenami významný vplyv. Tether sa zdá byť používaný nielen na stabilizáciu, ale taktiež na manipuláciu s cenami Bitcoinu,” napísali výskumníci.

K tomu dodávajú, že menej než 1% času, ktoré je spojené s transakciami Tether je v 50% spojené s rastom BTC a 64% s rastom altcoinov.

Mohlo by vás zaujímať: Bittrex sa dohodol s bankou – chystá sa opustiť Tether?

Tether však výskumníci obviňujú predovšetkým z manipulácie s cenou BTC na konci minulého roka, kedy jeho cena vzrástla až na 20000 dolárov. A nielen Tether, ale taktiež kryptoburzu Bitfinex, ktorá transakcie mala sprostredkovať. A nie je to prvý krát kedy bola spoločnosť Tether obvinená z nekalého konania. Koncom minulého roka jej bolo americkou komisiou pre obchodovanie s termínovými zmluvami (futures) doručené predvolanie. Nie je však jasné, ako vyšetrovanie spoločnosti pokračovalo.

Záver

Transparentnosť a decentralizácia, teda oslobodenie sa od kontroly vlád a inštitúcií. To sú jedny z hlavných pilierov kryptomien, ktorých je Bitcoin priekopníkom. Súčasné obvinenie spoločnosti Tether z nekalej manipulácie s cenou BTC však bohužiaľ nahráva do karát tým, ktorí obviňujú kryptomeny z toho, že slúžia na financovanie nekalých činností a že v skutočnosti je oveľa viac manipulovateľný než bežný fiat. O to horšie je, že Griffinovej a Shamsovej štúdii sa začínajú venovať taktiež mainstreamové médiá. Dúfajme teda, že táto kauza nebude podnetom na nejaké obmedzujúce nariadenia, či na podobné kroky, ktoré by skôr než samotného vinníka potrestali celý priemysel.

Naše najnovšie video:

Zdroj: www.ccn.com

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Tento článok je preložený z originálu, ktorý pre český Kryptomagazín napísal Michal V.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Slovenské banky zatvárajú pobočky. V tomto meste nezostane už ani jedna

2

Vodiči, pozor. Pokuty za nedodržanie tejto povinnosti poriadne narastú

3

Najväčšie slovenské kníhkupectvo sa topí v takmer dvojmiliónovej strate

4

Robert Kiyosaki šokoval verejnosť svojou predpoveďou

5

Slovenská firma rozflákala prvé zisky na Porsche. Teraz jej súd rozpredáva majetok

PR články

Zarábaj s platformou Millionero s najúspešnejšími. Predstavujeme službu Copytrading

Marek Jendrál | 23. februára 2024

Copytrading je skvelá možnosť, ako si pasívne nechať zhodnocovať svoj kapitál, a zároveň pre skúsených obchodníkov príležitosť, ako speňažiť svoje know how i nadobudnuté skúsenosti.

Predstavujeme copytrading na platforme Millionero pre začiatočníka

Dobrý investičný plán vám môže zmeniť život. Tu je návod od A po Z na jeho vytvorenie

Henrieta Balázsová | 14. februára 2024 Horúca novinka

Žijeme vo svete, kde sú možnosti nekonečné, no predsa sa zdá, že cesta k finančnej nezávislosti je pre mnohých zahalená tajomstvom. Kľúčom k jeho odhaleniu je dobre zostavený investičný plán.

Dobrý investičný plán je základom úspechu
Horúca novinka