Andreas Antonopoulos: Bitcoin ETF nie je dobrý nápad

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Andreas M. Antonopoulos, jeden z najuznávanejších a najaktívnejších ľudí v rámci ekosystému Bitcoin, zdieľal tento týždeň svoje dojmy ohľadom dôsledkov, ktoré by mohlo priniesť schválenie Bitcoin ETF.

Aký bude prínos ETF?

Na svojom populárnom youtube kanály sa zaoberal myšlienkou, že Bitcoin ETF by investorom uľahčil finančné operácie bez toho, aby museli spravovať konkrétne aktíva:

“Myšlienkou ETF je vytvorenie rezervy Bitcoinu a vytvoriť obchodovateľný „nástroj”, s ktorým možno obchodovať na tradičných trhoch, ako sú napríklad akciové trhy. Ide o systém úschovných rezerv, kde depozitár vlastní Bitcoin a vy dostanete podiel vo fonde. To umožní tradičným a inštitucionálnym investorom špekulovať s cenou Bitcoinu. Nebudú však musieť Bitcoin reálne vlastniť, mať vytvorený účet na burze, či zaoberať sa hardvérovými peňaženkami, adresami, alebo privátnymi kľúčmi.”

Myšlienka Bitcoin ETF vyvoláva v kryptokomunite veľké očakávania, pretože má potenciál prilákať nových investorov a tým zabezpečiť aj prílev nového kapitálu. Tieto predpoklady vychádzajú mimo iného aj z historických udalostí týkajúcich sa ETF zlata, kedy otvorenie tohto typu fondov malo za následok zvýšenie ceny tejto komodity.

Mohlo by vás zaujímať: Tento návrh na vytvorenie Bitcoin ETF fondu má najväčšiu šancu na úspech

ETF porušujú základnú zásadu peer-to-peer peňazí

Antonopulos však spochybňuje úroveň prínosu Bitcoin ETF pre tento ekosystém. Vo svojom videu hovorí, že takýto návrh môže byť kontraproduktívny:

“…viem, že veľa ľudí chce vidieť úspešné schválenie ETF za vidinou rastu „to the moon”. Osobne som ale presvedčený, že je to zlý nápad. Predpokladám, že Bitcoin ETF sa schváli, ale podľa mňa to bude poškodzovať ekosystém. ETF zásadne porušujú základnú zásadu peer-to-peer peňazí, kde užívateľ nefunguje prostredníctvom správcu, ale má priamu kontrolu nad svojimi peniazmi, pretože je vlastníkom svojich privátnych kľúčov. Vaše kľúče – váš Bitcoin. Nie ste vlastníkom kľúčov? Nevlastníte ani Bitcoin.

Antonopulos pripomenul, že Bitcoin ETF bude podľa neho nakoniec schválený, pretože existuje dostatok ekonomických záujmov, ktoré na jeho vytvorenie tlačia.

V súčasnosti stále existuje viacero žiadostí, o ktorých musí SEC (Securities and Exchange Commission – Americká komisia pre cenné papiere a burzy) rozhodnúť v roku 2018. Napriek tomu je však veľmi pravdepodobné, že finálne rozhodnutia budú odložené až na rok 2019.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Hoci podľa Antonopulosa vytvorenie Bitcoin ETF ekosystému uškodí, nepredstavuje pre túto kryptomenu hrozbu „smrti”. Na čo upozorňuje aj fakt, že ETF otvára dvere veľkým inštitucionálnym investorom, pričom im umožní manipuláciu s cenami v globálnom meradle. O potenciálnej volatilite, ktorú môžu zmienené ETF priniesť si môžete prečítať aj v našom článku: Prinesú ETF so sebou ešte viac volatility?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
ethereumworldnews.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.