Bitcoin vďaka BitMEXu raketovo vyštartoval – ide o manipuláciu trhu?

BITmarkets BITmarkets

Cena Bitcoinu vzrástla až o 7% takmer presne o 3. hodine ráno. Čo je ale zaujímavé, presne v tento čas mala plánovanú odstávku zmenáreň BitMEX (na účely údržby).

Tvrdí sa, že vypnutie spôsobilo príležitosti k divokým obchodom. Ceny sa mierne zastavili až potom, čo dosiahli takmer 7 000 dolárov.

Hodnota Bitcoinu vzrástla z približne 6.450 dolárov na takmer 6.900 dolárov, v podstate okamžite.

V cenovom grafe je jasne vidieť súvislosť s vypnutím BitMEXu. Hunter Horsely, generálny riaditeľ spoločnosti Bitwise, povedal Business Insider, že vypnutie spôsobilo rozsiahle nákupné obchody.

bitmex-vypnuti-udrzba

“Ide o relatívne primitívne krátkodobý obchod,” uviedol. “Kúpiť pri začatí údržby. Predať, keď končí.”

Okrem toho, akonáhle BitMEX zhasol, bola pre obchodníkov otvorená veľká arbitrážna príležitosť, tvrdí Dave Weisberger, výkonný riaditeľ spoločnosti CoinRoutes.

“Na chvíľu došlo k naozajstnej arbitráži, keď sa to všetko stalo.” Burzy medzi sebou mali stodolárové rozdiely.

Takéto kolísanie cien bolo bežné, keď na konci roka 2017 dosiahol BTC ceny až 20 000 dolárov, ale od tej doby to nejako utíchlo. V podobných situáciách môže obchodník nakupovať Bitcoin tam, kde sú ceny nižšie, aby ho obratom predal na miestach, kde sú ceny vyššie.

Na Twitteri BitMEXu bolo niekoľkokrát uvedené, že zákazníci mali po dokončení údržby problém s prihlásením.

Zmenáreň potom uviedla, že problémy s prihlásením boli opravené a obchodovanie je obnovené.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Dariusz.

Zdroj:
uk.businessinsider.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.