Vo štvrtok bude SEC rozhodovať o novom krypto-ETF

Novinky Aký bude osud ETF?
Aký bude osud ETF? Zdroj: Shutterstock.com/Fox_Ana
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin ETF, alebo aj Bitcoinové fondy obchodovateľné na burze sú už dlhšiu dobu veľkou témou komisie pre kontrolu cenných papierov Spojených štátov. Po tom, čo už ich niekoľkokrát zamietla ju tento štvrtok čaká rozhodnutie o ďalších dvoch.

Jednou z najčastejšie preberaných tém v spojitosti s kryptotrhom je jeho vysoká volatilita. O spôsoboch, ako zaistiť väčšiu stabilitu na trhu s digitálnymi menami sa vedú dlhé diskusie. Jedným z riešení sú napríklad stablecoiny, z ktorých najznámejší je najskôr Tether. Ten však práve čelí mnohým podozreniam a tvoria sa okolo neho mnohé konšpirácie. Ďalšou možnosťou je otvoriť dvere inštitucionálnym peniazom. Tomu majú pomôcť práve na burze obchodovateľné fondy, skrátene ETF. S kryptomenovými ETF má však veľký problém SEC, alebo aj komisia pre kontrolu cenných papierov Spojených štátov. Tá už dva takéto návrhy, za ktorými stála napríklad burza Gemini, alebo Cboe Global Markets Inc., zmietla zo stolu.

Deadline pre SEC – dopadne kladne, alebo dá komisia krypto-ETF ďalšiu stopku?

Štvrtok, teda 23. augusta, čelí však SEC ďalšiemu rozhodnutiu. Onoho dňa totiž nastáva takzvaný deadline, kedy sa musí komisia rozhodnúť vo veci návrhu dvoch Bitcoinových ETF fondov, oboch sponzorovaných spoločnosťou ProShares v spolupráci s NYSE Arca. Návrh bol prvotne vytvorený už takmer pred rokom a to v septembri minulého roka. Pôvodný návrh však počítal s fondami viazanými na bitcoinové termínové zmluvy, alebo aj futures. Hodnota ETF by sa tak odvíjala od Bitcoin futures. Tie však boli uvedené na trh až v decembri. V tom istom mesiaci taktiež spoločnosť ProShares podala komisii návrhy na Bitcoinové krypto-ETF a zároveň požiadala SEC o stiahnutie pôvodného návrhu.

Mohlo by vás zaujímať: Koniec Bitcoin rallye? – odmietnutie krypto-ETF na chvíľu poslalo trh do…

Septembrový druhý pokus pre CBOE

V porovnaní s návrhom, za ktorým stál Tyler Winklevoss so svojou burzou Gemini a ktorý komisia zamietla, sa však neočakáva, že by terajšie rozhodnutie SEC otriaslo trhom tak, ako v onom prípade. Verdikt komisie však môže viac priblížiť, na ktorú stranu sa SEC prikloní v prípade návrhu fondu VanEck/SolidX, sponzorovaným taktiež spoločnosťou CBOE, ktorým sa má komisia zaoberať do konca septembra. SEC už jednanie o tomto fonde skôr odložila. V prípade návrhu spoločností ProShares a NYSE Arca však už podľa pravidiel komisie rozhodnutie odložiť na neskôr nemôže.

Odporúčame: Vznik krypto ETF fondov je len otázkou času

Záver

Ako dostať na trh s kryptomenami do obehu čo najviac inštitucionálnych peňazí, to je záležitosť diskutovaná už dlhšiu dobu. Príliv takýchto peňazí by totiž mohol trh vo veľkej miere stabilizovať a pomohlo by ho udržať viac „na uzde”. A aj keď štvrtkový verdikt komisie nebude úplne prielomový, skôr môže ukázať k akému verdiktu sa komisia nakoniec prikloní v prípade návrhu Bitcoinového krypto-ETF VanEck/SolidX, za ktorým stojí taktiež CBOE Global markets Inc, ktorým komisia návrh už skôr zamietla.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj: ethereumworldnews.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.