[Seriál] Kryptocelebrity (2. diel ) – Andreas Antonopoulos, Bitcoin učiteľ

Novinky Cenné rady, ako najlepšie spoznať kryptomeny
Cenné rady, ako najlepšie spoznať kryptomeny. Zdroj: Shutterstock, eamesBot
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Náš seriál o slávnych osobnostiach v kryptosvete pokračuje. Potom, čo sme vám predstavili jednu z najznámejších osobností v kryptosvete a takisto jedno z najzvučnejších mien, Vitalika Buterina, sme si pre vás pripravili ďalší článok do tejto série. Dnes si predstavíme Andreasa Antonopoulosa, ktorý je medzi nováčikmi pomerne málo známy, avšak ľudia pohybujúci sa v kryptomenách dlhšie určite tohto človeka poznajú.

Život pred kryptomenami

Andreas sa narodil v Británii, avšak celé svoje detstvo prežil v gréckych Aténach. Neskôr sa však vrátil opäť do Británie, kde študoval na jednej z najprestížnejších univerzít na svete (University College London). Tam získal titul z Computer Science, Data Communications a Distributed Systems. Po škole spolu-založil a manažoval svoju vlastnú spoločnosť zameranú na technológie.

Od roku 1990 je v očiach verejnosti známy ako rečník a pedagóg. Andreas sa objavoval na verejnosti pomerne často a bol hlavným prednášateľom už na viac ako 1 000 udalostiach a akciách. Či už to boli malé vzdelávacie kurzy alebo akcie pre niekoľko tisíc ľudí, všetky tieto prednášky mu pomohli stať sa výborným rečníkom, ktorý rozumie publiku a vie sa vyjadrovať odborne, ale takisto veľmi zrozumiteľne. Skúsenosti nadobudnuté z univerzity, ale aj z týchto akcii mu pomohli k tomu, aby sa stal jednou z najvýznamnejších osobností v kryptosvete. A ako sa mu to podarilo?

Začiatky v kryptomenách

Už v roku 2012 Bitcoin ohromil Andreasa, ktorý sa mu od toho momentu venuje naplno. Je veľkým obhajcom blockchain technológie, Bitcoinu, ale najmä myšlienky o decentralizácii. Ihneď po oboznámení sa so základnými princípmi, kde zúžitkoval svoje vedomosti zo školy, začal Andreas vystupovať ako jeden z hlavných podporovateľov Bitcoinu a kryptomien.

Andreas sa veľmi zviditeľnil už vo svojich začiatkoch, kedy nenašiel pozitívneho slova na burzu Mt.Gox. V apríli roku 2013 sa prvý krát verejne vyjadril na adresu burzy Mt.Gox, kedy ju otvorene kritizoval a hovoril, že daná burza je riskom pre kryptosvet.

Burzu vnímal ako systémový risk pre obchodníkov a vravel, že na jej čele stoja ľudia, ktorí netušia čo robia. Dňa 25.februára 2014 došlo na jeho slová a všetci vieme, čo nasledovalo – hack. Andreas sa navyše rozhodol vydať podrobnú analýzu toho, čo spôsobilo daný hack a rovnako aj analyzoval dopad tejto udalosti na budúci ekosystém kryptomien.

Andreas Antonopoulos = výborný učiteľ

Andreas neberie vzdelanie ohľadom kryptomien na ľahkú váhu. Svedčí o tom hneď niekoľko faktov. Jeho prvá kniha Mastering Bitcoin vyšla už v roku 2014 a dodnes sa teší veľkej obľube medzi kryptonadšencami. Bola celkovo preložená až do 59 jazykov. Komunitou je považovaná za jednu z najlepších kníh o Bitcoine, decentralizovanej technológii a blockchaine. Možno práve preto sa rozhodol vydať pokračovanie tejto knihy a v roku 2017 vydal druhú edíciu Mastering Bitcoin.

Medzitým, s vydaním prvej a druhej časti Mastering Bitcoin Andreas nezaháľal a napísal ešte jednu knihu. The Internet of Money bola vydaná v roku 2016 a isté obdobie patrila medzi bestsellery na Amazone (o tejto, ale aj o iných poučných knihách sme písali v tomto článku). Táto kniha sa zameriava na potenciál, ktorý môže blockchain technológia priniesť ľuďom po celom svete. Andreas rovnako nezaháľal a vydal druhú časť aj tejto knihy už v roku 2017. Iba za prvý mesiac sa predalo tisíce kusov a dá sa predpokladať, že tento trend bude pokračovať.

Mastering Ethereum a MOOC

Kniha Mastering Ethereum je ďalšou, ktorú Andreas pripravuje. Mala by byť vydaná už tento rok zhruba na jeseň. Autor sa však nevenuje iba písaniu, ale patrí aj medzi online učiteľov. Spolu s Univerzitou Nikózia už od roku 2014 vyučujú študentov o blockchain technológii. Massively Open Online Course (MOOC) je jedným z kurzov, ktorý Andreas nielen vymyslel, ale je aj hlavným učiteľom tohto kurzu. Sám som MOOC absolvoval a môžem nezaujato povedať, že to bola jedna z najlepších skúseností z kryptosveta. Množstvo informácií, ktoré Andreas ponúka, vám ukáže úplne iný pohľad na kryptomeny a blockchain technológiu.

Andreasa vám predstavujeme aj pretože sa tento človek veľmi často ukazuje na verejnosti a to s cieľom sprostredkovávania informácií o kryptosvete. Snaží sa to robiť čo najjednoduchšou formou aby tomu pochopil aj bežný človek. Objavil sa napríklad v programoch BBC, Bloomberg Business CNN, The Economist alebo Forbes.

Záver

Jedným z dôvodov, prečo sme sa rozhodli o Andreasovi Antonopoulosovi písať v našom seriáli medzi prvými je, že jeho prínos pre kryptokomunitu je nedocenený. S týmto faktom je spojená aj posledná zaujímavosť, ktorú vám o Andreasovi prinášame v závere.

Koncom minulého roka mu komunita darovala až 100 BTC, ktorého cena sa vtedy hýbala medzi 14 000 až 17 000 dolármi. Stalo sa tak potom, čo sa Andreasovi verejne a hlavne veľmi nepekne vysmial Roger Ver. Povedal, že ak by Andreas investoval čo i len 300 dolárov do Bitcoinu v roku 2013, teraz by už bol milionárom. Komunita sa za Andreasa postavila a poslala mu cez 100 BTC, ktoré z neho vtedy spravili milionára, čím zároveň ľudia verejne vyjadrili svoj názor na Rogera Vera (o ktorom vám prinesieme článok už čoskoro).

Zdroj:
wikipedia.com
qz.com
antonopoulos.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.