Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť

Titulky Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť
Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Bits And Splits
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny sú pomerne mladý sektor, kde sa veci menia zo dňa na deň. Niekedy sú kryptomeny označované ako digitálny Divoký západ, kde sa pre chýbajúcu reguláciu núkajú rozličné a „rýchle” spôsoby, ako zbohatnúť. Ruka v ruke sa však stretávame aj s množstvom podvodov, ktoré každý deň pripravujú neskúsených nováčikov o veľké peniaze. V dnešnom článku sa spoločne pozrieme na niektoré najznámejšie kryptomenové podvody a vysvetlíme si, ako sa im vyhnúť.

Kryptomenové podvody

Za posledné roky popularita kryptomien po celom svete rástla a spolu s nimi aj miera kriminality v tejto sfére. Objem transakcií sa posledný rok zvýšil o 567 % na 15,8 bilióna dolárov. S rastom transakcií rástol aj počet podvodných transakcií. V roku 2021 vzrástla zločinnosť v sektore kryptomien o 79 % oproti predchádzajúcemu roku, pričom podľa Chainalysis výška ukradnutých finančných prostriedkov presiahla hodnotu 14 miliárd dolárov.

Podvody s kryptomenami tvoria najväčšiu časť týchto kyberzločinov. Zahŕňajú rôzne spôsoby podvodov a obeťami sú často nováčikovia, ktorí sa čerstvo zaujímajú o kryptomeny, ale neraz aj skúsení obchodníci, ktorí si pre nepozornosť nevšimli, že posielajú svoje kryptomeny na peňaženku „fejkového” webu, ktorý sa tvári ako oficiálny.

Kryptomenový podvod č. 1 – „Pig butchering” (zabíjanie prasiat)

Tento „zvláštne” znejúci názov podvodu patrí medzi rozšírené typy podvodov, s ktorými sa možno stretnúť na sociálnych sieťach ako Twitter, Instgram, Telegram či Discord. Názov je odvodený od stratégie, ktorú podvodník používa. Ako sa teda podvod realizuje?

V správe alebo v komentári vás kontaktuje podvodník s tým, že vás informuje o svojich ziskoch a finančnej príležitosti, ku ktorej sa dostal a s ktorou sa chce s vami podeliť. Niekedy to trvá istý čas, kým podvodník o možnosti zárobku napíše. Základnou stratégiou je vytvoriť priestor dôvery. Čím viac si s podvodníkom píšete, tým ťažšie ho je odmietnuť. A tu sa dostávame k názvu: vy ste to „prasa”, ktoré je postupne kŕmené – informáciami, predstavami zisku, uisteniami – , až nakoniec vás čaká „zabíjačka” v podobe podvodu. Ten vyzerá tak, že máte preposlať svoje kryptomeny na istú adresu s prísľubom „garantovaných” a veľkých výnosov. Samozrejme, len čo to urobíte, svoje peniaze, resp. kryptomeny nikdy už neuvidíte. Ide o veľmi rozšírený spôsob okrádania nováčikov. Predpokladá sa, že tento typ podvodu pochádza predovšetkým z Číny.

Čítaj tiež: 5 kryptomien, ktoré sledovať tento týždeň

Kryptomenový podvod č. 2 – „Pump and Dump”

Ide o ďalší, veľmi rozšírený typ podvodu, s ktorým sa možno stretnúť na sociálnych sieťach, alebo na platforme YouTube. Podvod si vysvetlíme práve na príklade kryptomenových podvodníkov na YouTube. Podvodník vytvorí video na určitú menej známu kryptomenu, ktorú vychváli do neba s predikciou, že projekt urobí 100x v krátkej dobe (alebo 10x, 50x). Video si pozrie niekoľko tisíc ľudí a s pocitom vynikajúcej príležitosti hneď nakúpi kryptomenu. Má to však háčik: podvodník ešte pred publikovaním nakúpil danú kryptomenu a chystá sa ju predať presne po tom, čo ju vy nakúpite. Nákupný tlak spôsobí nárast ceny. Tá môže rásť niekoľko hodín až dní a následne podvodník „dumpne” cenu, teda masívne predá. Vy ste stratoví, on v zisku a pokračuje v tvorbe ďalšieho videa, na ktorom opäť zarobí na neskúsených nováčikoch.

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov. Návod ako kúpiť a obchodovať kryptomeny nájdeš v tomto článku.

S podobným pumpovaním ceny neznámych projektov sa stretneme aj v telegramových skupinách, kde osoby so pseudonymami promujú projekty, ktoré majú v blízkej dobe narásť. Neraz sa stane, že do „pump and dump” schémy sa omylom (alebo vedome?) zapoja aj známe osobnosti s tým, že dostanú istý objem mincí vopred a po náraste ich môžu predať v zisku. Mnohí zahraniční a „slávni” kryptomenoví youtuberi, ktorí sa chvália svojimi ziskami, autami a dokonca sú s nimi robené rozhovory, akoby boli profesionálni analytici, začínali s pump and dump schémami, na ktorých nechutne zbohatli a dnes idú dávať rady. Už dnes sa však hovorí o tom, že postupná regulácia kryptomien môže retrospektívne viesť prešetreniu podobných káuz a vyvodeniu trestnoprávnej zodpovednosti.

Kryptomenový podvod č. 3 – „Rug Pull”

Podobný podvod ako pump and dump schéma, len s tým rozdielom, že pri tomto podvode často ani nie je umožnené vlastníkom, ktorí nie sú zasvätení, predávať svoje mince, pretože token je kódovaný tak, aby umožnil predaj iba insiderom, teda len vybraným osobám.

Podvod s tokenom SQUID je ukážkou podvodu typu Rug Pull

Podvod s tokenom SQUID je ukážkou podvodu typu Rug Pull. Zdroj: https://www.shutterstock.com/DANIEL CONSTANTE

Rug-pull podvod si získal veľkú pozornosť koncom roka 2021 vďaka kryptomene Squid Game, pomenovanej po úspešnom netflixovom seriály. Cena tokenu SQUID bola jeden cent, následne po hype vystrelila na 90 dolárov a nato okamžite klesla opäť späť na 0. Symbolikou a paradoxom tejto kryptomeny a jej pádu je fakt, že jej podvodný osud bol obsiahnutý v jej názve, resp. téme. Seriál Squid Game bol totiž o prežití jedného víťaza, ktorý jediný prežije a získa odmenu. Podobne aj zisk kryptomeny SQUID mal získať len jeden a ostatní mali prehrať. A nemusíme hovoriť, kto bol víťazom a kto porazeným…

Kryptomenový podvod č. 4 – fejkové Airdropy

Airdropy sú veľmi obľúbené vo sfére decentralizovaných financií. Zvyčajne ide o podobu tokenov, ktoré figurujú ako forma odmeny za to, že držíte nejakú kryptomenu alebo urobíte isté kroky a za to vás čaká odmena v podobe inej kryptomeny. A na čo si dávať pozor pri airdropoch?

Občas sa stáva, že nejaká entita vás naláka na sľubný airdrop. Podmienkou je, aby ste splnili xy, alebo rovno len vymenili airdrop za inú kryptomenu. Popritom si od vás podvodník vypýta prístup k vašej peňaženke, čo na prvý pohľad môže pôsobiť neškodne. Podobne aj pri prístupe na decentralizované burzy od vás burza pýta prístup k vašej peňaženke (napríklad k Metamasku).

Len čo to však urobíte, podvodník vám vybieli účet, keďže ste mu sprístupnili vaše digitálne aktíva v peňaženke. Čo môžete urobiť, aby ste vyhli podobným podvodom? Neklikajte len tak náhodne na odkazy, ktoré vám pošlú na sociálnych sieťach. Pozorne sledujte, s čím idete prepojiť vašu kryptomenovú peňaženku. Sledujte stránky, kam sa napájate. Napríklad počas parachainových aukcií Polkadotu a Kusamy vzniklo veľké množstvo podvodných stránok, ktoré vyzerali takmer identicky ako oficiálne stránky projektov, ktoré sa zúčastnili aukcií. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že podvodná telegramová skupina mala viac sledovateľov, ako oficiálny telegram projektu.

Kryptomenový podvod č. 5 – Phishing (fišing alebo „rybárčenie”)

Typ podvodu, ktorý je populárny aj mimo rámca kryptomien. O čo ide? Podvodník sa usiluje z obete dostať citlivé údaje ako sú heslá a prístupy k účtom. Pri kryptomenách ide o súkromné kľúče (tzv. private keys), ktoré sú prístupom do kryptomenovej peňaženky. Phishingové podvody, ktoré sa používajú aj pri bežných krádežiach identity a rôznych typoch podvodov, často prichádzajú prostredníctvom e-mailu, pričom podvodníci vystupujú ako nejaká autorita a žiadajú o overenie. Tieto schémy sa šíria aj na sociálnych sieťach.

Pri phishingu od vás podvodník žiada citlivé údaje ako heslo či súkromné kľúče

Pri phishingu od vás podvodník žiada citlivé údaje ako heslo či súkromné kľúče. Zdroj: https://www.shutterstock.com/fizkes

Možno si poviete, že nie ste taký hlúpy, aby ste niekomu prezradili vaše heslá. No prax ukazuje, že to ľudia občas urobia. Prečo? Podvodník často vystupuje ako autorita alebo pracovník spoločnosti. Zažil som tento podvod napríklad na telegramovom kanáli, kde podvodník vystupoval ako oficiálna podpora projektu a nenápadne sa snažil problémy ľudí riešiť prístupom k ich heslám, ktoré si vyžiadal. Podvodník vás môže kontaktovať s varovaním, že vašu peňaženku hackli a aby sa krádeži zabránilo, musíte mu ihneď poskytnúť prístup k vašim kryptomenám.

Pre všetky vyššie uvedené podvody platia zásady: overujte, overujte a overujte. Nenaháňajte sa za rýchlym ziskom, overujte si pozadie projektu, overujte si spoločnosť či osobu, ktorá projekt promuje, nedávajte nikomu vaše súkromné údaje ako sú heslá a prístupy a neklikajte len tak na odkazy na sociálnych sieťach.

Čítaj ďalej: Inflácia v USA sa v marci vyšplhala na nové štvorročné maximum – 8,5 %!