A je to tu! Federálny rezervný systém (FED) oznámil, že zvažuje implementáciu digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Banka uviedla, že nastal ten správny čas zvážiť CBDC, pretože technologický pokrok zašiel dostatočne ďaleko na to, aby inštitúcia vylepšila súčasné existujúce systémy.
CBDC sa blíži!
Federálny rezervný systém Spojených štátov amerických oficiálne oznámil dlho očakávanú správu, že zvažuje spustenie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Centrálna banka hovorila o CBDC už nejaký ten čas, publikovala rôzne štúdie, ale až teraz prišlo najvýznamnejšie oznámenie.
Mohlo by ťa zaujímať: Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť
V inštitúcii poznamenávajú, že neprijali žiadne rozhodnutia o tom, či sa bude pokračovať alebo implementovať CBDC, ale že sa skúmali výhody a riziká „z rôznych uhlov, a to aj prostredníctvom technologického výskumu a experimentovania”. Ďalej banka taktiež prekvapivo žiada verejnosť o vyjadrenie!
FED tiež zverejnil detaily o CBDC, v ktorých vysvetlil, prečo centrálna banka začala zvažovať možnosť vytvoriť CBDC. Dôvodom je, že chce využiť technologický pokrok, ako sú digitálne peňaženky, mobilné platobné aplikácie či stablecoiny, na „vylepšenie už tak bezpečného a efektívneho domáceho platobného systému v USA”.
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
FED je pripravený implementovať digitálny dolár
Mnohí zákonodarcovia a experti kritizujú USA, že boli výrazne pomalé, pokiaľ ide o prijatie CBDC. Predstavitelia banky však povedali, že sa nechcú ponáhľať s rozvojom a radšej to urobia správne, ako keby boli prvou ekonomikou, ktorej sa to podarilo. Podľa nich v tomto smere platí staré dobré pravidlo – „pomaly ďalej zájdeš”.
Je zaujímavé, že jeden z vysoko postavených členov Federálneho rezervného systému si myslí, že technológia blockchainu je prehnane medializovaná a kritizuje potrebu CBDC. Povedal, že technológia nebola, nie je a nebude efektívna. Samotný predseda Fedu Jerome Powell tvrdí, že vytvorenie CBDC nie je jednoduchou úlohou.
Ak sa CBDC zrealizuje, USA sa pripoja k niekoľkým ďalším krajinám, ako napríklad Čína, Rusko, India či Japonsko. Vyzerá to tak, že tieto krajiny vidia budúcnosť čiastočne aj v „digitálnom priestore”, čo je asi očividné od začiatku pandémie COVID-19.
Čítaj ďalej: Zakladateľ siete Cardano Charles Hoskinson: „Hard Fork ,Vasil´ prinesie masívne zlepšenie výkonu”