TOP 5 najzadĺženejších krajín sveta. Z týchto čísel sa vám zatočí hlava

Ekonomika Štátny dlh krajín
Štátny dlh krajín. Zdroj: shutterstock.com/Prazis Images a USdebtclock.org
BITmarkets BITmarkets

Je všeobecne známe, že takmer celý svet žije na dlh, ktorý nebude nikdy splatený. Čo je ale horšie, štátne dlhy podľa údajov USdebtclock neustále rastú a otázkou je dokedy bude tento stav udržateľný. Ktoré krajiny majú najvyšśí štátny dlh?

USA má najvyšší štátny dlh

Štátny dlh predstavuje celkovú sumu, ktorú si vláda požičala. V rebríčku jednoznačne vedie USA, ktoré v čase písania článku dosahuje štátny dlh viac ako 31 biliónov dolárov. Nasleduje Čína s dlhom 14 biliónov dolárov, Japonsko s 13 biliónmi dolárov a Nemecko s Veľkou Britániou s 3 biliónmi dolárov. Krajiny sú zoradené podľa hrubého domáceho produktu (HDP).

Ako vidíme, krajiny s najväčším HDP majú aj najväčšie štátne dlhy. Môžeme vidieť rozdiel v poradí napríklad medzi Veľkou Britániou a Nemeckom, no v zásade tento scenár platí. Národný dlh je ale absolútne číslo, ktoré nevyjadruje pomer dlhu na HDP v krajine. Preto je možno ešte dôležitejším ukazovateľom verejný dlh voči HDP.

TOP 5 najzadĺženejších krajín na svete

TOP 5 najzadĺženejších krajín na svete. Zdroj: USdebtClock

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Japonsko a Grécko s najhorším pomerom dlhu k HDP

Z obrázku vyššie vidieť, že spomedzi top 5 najzadĺženejších krajín na svete má najhorší pomer verejného dlhu k HDP práve Japonsko (298,55 %). To znamená, že japonský dlh je 3-krát vyšší, ako HDP. Krajiny ako Čína, Nemecko a Veľká Británia pokrývajú približne rovnakú hodnotu dlhu s HDP.

Medzitým USA zobrazuje hodnotu 95,35 % v pomere, aj keď je HDP nižšie ako štátny dlh. V USA je chápaný verejný dlh ako objem verejných dlhových cenných papierov, ktoré sú emitované americkou štátnou pokladnicou. To znamená, že je len časťou štátneho dlhu a je potrebné tieto pojmy odlišovať.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Ak sa viac zaujímate o túto tému, odporúčame vám prečítať si aj súvisiace články:

Okrem Japonska dosahuje extrémne negatívny pomer verejného dlhu k HDP aj Grécko, ktoré dosahuje 227,22 %. Verejný dlh Grécka je viac ako 2-krát vyšší v porovnaní s HDP.

Krajiny ktoré nasledujú po zozname top 5 sú nasledovné: India (3,26 bilióna), Francúzsko (3,69 bilióna), Taliansko (3,57 bilióna), Brazília (2,08 bilióna) a Kanada (2,28 bilióna).

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci, dostali ste sa do dlhov? Takto sa ich jednoducho môžete zbaviť

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: usdebtclockTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.