Kryptomeny vstupujú do novej éry adopcie
Kryptomeny vstupujú do novej éry adopcie. Zdroj: shutterstock.com/kitti Suwanekkasit

Kryptomeny sa stávajú čoraz populárnejšou triedou aktív a v predošlom roku boli na trhu zaznamenané viaceré rekordy. Podľa správy News Bitcoin počet vlastníkov kryptomien dosiahol v priebehu roka až 425 miliónov. Napriek tomu dodnes nie sú akceptované širokou verejnosťou.

Pôvodný report spoločnosti Crypto.com ukazuje, že v roku 2022 sa počet vlastníkov kryptomien vyšplhal z úrovne 306 miliónov na 425 miliónov. Adopcia podľa tejto metriky vzrástla až o 39 %, pričom vlastníci bitcoinu sa rozrástli o 20 % a etherea o 263 %.

Tento masívny rozdiel je pravdepodobne spôsobený aktualizáciou The Merge, o ktorej sme vás v priebehu roka informovali. Prechod na mechanizmus Proof of stake zapríčinil nárast záujmu inštitucionálnych investorov a popularitu druhej najväčšej kryptomeny na svete.

Počet vlastníkov kryptomien
Počet vlastníkov kryptomien. Zdroj: crypto.com
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Kryptomeny vstupujú do novej éry adopcie

Dominancia bitcoinu je stále najvyššia, no ethereum sa pomaly doťahuje. Dôkazom je aj percentuálny nepomer nárastu za posledných 12 mesiacov. Z dlhodobého hľadiska si ethereum dokonca drží aj cenovú úroveň voči bitcoinu pomerne pevne. Je známe, že keď je trh v korekcii, dominancia altcoinov klesá. Ethereum si ale dodnes drží postavenie najväčšieho altcoinu.

Je pravdepodobné, že počas nasledujúceho bullrunu bude mať cena etherea opäť vyššiu výkonnosť ako cena bitcoinu. Ak trh rastie, ethereum získava dominanciu a keď klesá, drží si postavenie. Kombinácia takého správania z dlhodobého hľadiska môže znamenať, že pozícia bitcoinu bude ohrozená. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Pripravte sa na bod zlomu: Ethereum čoskoro prekoná výkonnosť Bitcoinu.

Najväčší rast vlastníctva bitcoinu nastal v apríli 2022, keď sa Stredoafrická republika (CAR) rozhodla prijať kryptomenu ako zákonné platidlo po stopách Salvádoru. Investičné banky dokonca začali ponúkať pôžičky kryté bitcoinom, čo jasne hovorí o stále väčšom prepojení tradičného a digitálneho trhu.

Trh sa v roku 2023 dostane do novej éry adopcie. Globálny regulačný rámec, o ktorom vás pravidelne informujeme, je za rohom a zabezpečí vhodné podmienky na potlačenie volatility a v konečnom dôsledku podporí adopciu. Navyše dôvera ľudí v tradičné finančné inštitúcie upadá, čo tiež môže hrať do kariet kryptomenám.

Prečítaj si tiež: Adopcia kryptomien v Európe: skončili časy rýchlych zárobkov?