[Seriál] Kryptomeny, ktoré generujú pasívny príjem – úvod do Proof of Stake

Pre začiatočníkov Úvod do Proof of Stake.
Úvod do Proof of Stake. Zdroj: shutterstock.com/OpturaDesign
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny fungujúce na báze Proof of Stake (POS) umožňujú holderom mať pasívny príjem. Za predpokladu splnenia určitých podmienok vám totiž držanie týchto mincí generuje ďalšie a ďalšie.

V našom magazíne sa vám denne snažíme prinášať všetky dôležité udalosti, ktoré sa na poli kryptomien v poslednej dobe odohrali. Zároveň však publikujeme aj zaujímavé seriály, či už pre začiatočníkov, alebo skúsených ľudí pohybujúcich sa v tejto oblasti.

Teraz sme pre vás pripravili niekoľko dielov o kryptomenách, ktorých množstvo vám bude narastať bez toho, aby ste prikupovali ďalšie.

Aké sú benefity Proof of Stake

Kryptomeny fungujúce na báze Proof of Stake (POS) majú mnoho technických výhod. My sa v našom seriáli zameriame predovšetkým na tú ekonomickú. Z tohto pohľadu je hlavným benefitom pre holderov fakt, že držaním mien fungujúcich cez PoS máte možnosť získavať dividendy. Tie sú vám pripisované vo forme ďalších mincí za predpokladu splnenia určitých podmienok. Najčastejšie ide o prevádzkovanie masternodu, alebo držanie kryptomeny pre potreby PoS v na tento účel určenej peňaženke.

Ako funguje Proof of Stake

Proof of Stake (PoS) je alternatívny spôsob overovania a potvrdzovania transakcie / bloku. Keďže výber validátora – schvaľovateľa na základe držaného množstva mincí by mohol viesť k centralizácii (držiteľ najväčšieho množstva by mal trvalú výhodu schvaľovania), existuje niekoľko rôznych metód PoS.

Typy Proof of Stake

Náhodný výber

Kryptomeny ako Nxt (NXT) a BlackCoin (BLK) používajú náhodnú analýzu na určenie nasledujúceho schvaľovateľa. Využívajú pritom vzorec, ktorý hľadá najnižšiu hodnotu hash v kombinácii s veľkosťou stávky (stake). Keďže stávky sú verejné, každý uzol môže s primeranou presnosťou predvídať, ktorý účet získa najbližšie právo na vytvorenie bloku.

Výber podľa dĺžky doby držania coinu

Na tejto báze funguje napríklad Peercoin (PPC). Jeho systém taktiež využíva náhodné pridelenie možnosti schvaľovania, no kombinuje ho s početnom držaných mincí vynásobený počtom dní, počas ktorých boli mince v peňaženke. Čím väčšie a dlhšie držané množstvo mincí máte, tým je väčšia pravdepodobnosť, že výhodu schválenia bloku dostanete práve vy. Minimálna potrebná doba držania mince je 30 dní. Dôležité je dodať, že ak tento benefit pripadne vám, vynuluje sa počet dní počas ktorých máte mince v peňaženke a vy začínate de facto odznovu.

Masternody

Ďalšou formou stakingu je spustenie masternodu – formy decentralizovaného servera. Hlavnou nevýhodou tohto modelu je relatívne vysoká vstupná investícia. Tí, ktorí chcú prevádzkovať masternode a tým pádom zabezpečovať fungovanie celej siete, musia držať ako zábezpeku určitý počet mincí. Medzi kryptomeny využívajúce tento typ PoS patrí napríklad Dash (DASH), alebo Divi (DIVX).

Výhody PoS

  • na schvaľovanie transakcií nie je potrebný drahý hardvér (úplne postačuje bežný počítač, na ktorom je spustený klient. Ten bude fungovať tak dlho, ako je váš počítač online)
  • na základe vyššie uvedeného je v porovnaní s kryptomenami fungujúcimi na báze Proof of Work tento algoritmus energeticky menej náročný
  • odmena za lojalitu. Čím viac mincí daný schvaľovateľ má a čím dlhšie ich drží, tým vyššia pravdepodobnosť možnosti schváliť transakciu a získať odmenu v podobe ďalších coinov.

Úvod, teda pomyslenú nultú časť nášho seriálu, do algoritmu Proof of Stake máme za sebou. Už čoskoro si v prvom dieli predstavíme prvú z kryptomien využívajúcu PoS. Pôjde o menu, ktorá už par krát zmenila svoje meno, na trhu je vyše štyri roky a jej názov vychádza zo skratky „Digital Cash” (digitálne peniaze). Áno, pôjde o Dash.

Zostaňte naladení a ak vás zaujíma náš predchádzajúci seriál o reguláciách kryptomien v jednotlivých štátoch naprieč svetom, môžete si ho prečítať tu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri

Zdroj:
medium.com
blockgeeks.com
investopedia.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.