G20 plánuje regulovať kryptomeny
G20 plánuje regulovať kryptomeny. Zdroj: Shutterstock.com/kan_chana a Shutterstock.com/Fly Of Swallow Studio

Udalosti v roku 2022 prinútili regulačné orgány urýchliť svoje aktivity v boji proti kryptomenovým podvodom. Cieľom je predovšetkým ochrana investorov. Podľa najnovšej správy od Bitcoin News, bude práve rozvoj globálnej kryptomenovej regulácie prioritou pre G20 počas indického predsedníctva.

Centrálna indická banka Reserve Bank of India (RBI) tvrdí, že v pláne je „vypracovať rámec pre globálnu reguláciu vrátane možnosti zákazu nekrytých krypto-aktív, stablecoinov a DeFi“. Kryptomenový trh púta stále väčšiu pozornosť a jeho zvyšujúce sa prepojenie na tradičný finančný sektor by mohol ovplyvniť finančnú stabilitu.

O tom, ako narastala korelácia Bitcoinu s akciovým indexom S&P 500, sme vás informovali už skôr. Práve v roku 2022 sa prepojenie týchto dvoch trhov ešte viac prehĺbilo. To ale neznamená, že percentuálne pohyby dosahovali rovnaké čísla. Kryptomeny utrpeli oproti akciám niekoľkonásobne väčšie straty. Na vysokú volatilitu upozornila aj RBI.

Problémom sú aj stablecoiny, ktoré pravdepodobne budú čeliť reguláciám ako prvé. Viac sa o regulácii stablecoinov môžete dočítať v článku Centrálni bankári G20 varujú pred stablecoinami. Pripravme sa na regulácie!

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Regulácie kryptomenám pomôžu

G20 predstavuje zoskupenie krajín, ktoré tvoria až 85 % celosvetového HDP. Ak by sa podarilo vytvoriť technologicky riadený regulačný rámec pre kryptomenové aktíva, mohlo by to pomôcť aj samotnému trhu. Vysoká volatilita totižto spôsobuje, že dôvera v digitálne aktíva je veľmi citlivá.

Kapitalizácia kryptomien
Kapitalizácia kryptomien. Zdroj: TradingView

RBI dokonca opakovane odporúča zákaz kryptomien, ktoré nie sú vydané štátom. Guvernér RBI Shaktikanta Das varoval, že kryptomeny môžu spôsobiť ďalšiu finančnú krízu, ak nebudú zakázané. Na druhej strane ale kryptomenový trh predstavuje iba kvapku v mori. Trhová kapitalizácia celého trhu sa v čase písania podľa údajov z TradingView nachádza iba na úrovni 774 miliárd dolárov. Pre porovnanie, iba spoločnosť Apple dosahuje kapitalizáciu viac ako 2 bilióny dolárov.

Mnoho fanúšikov kryptomien sa regulácií obáva, no v skutočnosti im to pomôže. Pre adopciu kryptomien je regulačný rámec nevyhnutný a zabezpečí aj zníženie volatility digitálnych aktív. Otázkou nie je, či regulácie prídu, ale kedy. Bitcoin a altcoiny by tak konečne mohli byť vnímané po celom svete ako jednotné aktívum.

Mohlo by ťa zaujímať: Summit G20 sa zameria na globálny rámec pre kryptomeny a bude penalizovať krajiny