Bitcoin musí vychladnúť.
Bitcoin musí vychladnúť. Zdroj: shutterstock.com/Bigc Studio/paullos

Bitcoin nedávno dosiahol silný rastúci trend, ktorý nasledovali aj všetky ostatné kryptomeny. Každá cenová aktivita časom vyžaduje protichodný pohyb, aby mal trend čas vychladnúť. Podľa onchain metriky od Glassnode môžeme odhadnúť, kedy dôjde k podobnému vychladnutiu za súčasných trhových podmienok.

Metrika krátkodobých držiteľov v zisku hovorí o tom či je trh z krátkodobého hľadiska presýtený ziskami alebo stratami. Hovorí iba o vlastníkoch bitcoinu, ktorí ho držia menej ako 155 dní. Ako môžeme vidieť na grafe nižšie, takmer každý krátkodobý držiteľ je v zisku a modrá krivka je blízko hodnoty 100 %.

Interval sa pohybuje od úrovne 0 % až 100 % podľa toho, koľko percent držiteľov bitcoinu je v zisku. Čím je metrika bližšie k hodnote 100 %, tým je vytvorenie lokálneho maxima pravdepodobnejšie. Naopak, ak sa približujeme k hodnote 0%, tým pravdepodobnejšie je vytvorenie lokálneho minima.

Bitcoin: krátkodobí držitelia signalizujú maximum
Bitcoin: krátkodobí držitelia signalizujú maximum. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Bitcoin sformuje lokálne maximum

Za súčasných trhových podmienok krátkodobí držitelia bitcoinu dosahujú zisky na úrovni viac ako 97,5 %. Naposledy bola rovnaká úroveň dosiahnutá na bitcoinovom trhu pred 14 mesiacmi v časoch, keď bitcoin vytvoril historické maximum. Z tohto dôvodu môžeme usúdiť, že čoskoro nás čaká korekcia. O tom, ako v súčasnosti obchodovať bitcoin sa môžete dočítať viac v článku Ako v súčasnosti obchodovať šialený rast ceny bitcoinu – na toto si dajte pozor.

Podobné signály tejto metriky sme videli počas bullrunu hneď niekoľkokrát za sebou. Preto súčasná identifikácia prehriatia rastu neznamená, že trend nemôže pokračovať. Jediné čo si z tejto analýzy odnesieme je fakt, že cena vytvorí lokálne maximum, ktoré ale nemusí byť reverzné.

Rastúci trend bitcoinu môže pokračovať z dlhodobého hľadiska bez ohľadu na ziskovosť krátkodobých držiteľov. Zároveň metrika môže slúžiť ako jeden z prvých indikátorov dlhodobého obrátenia trendu a ukončenia korekcie. Podobná ziskovosť je totiž na trhu prítomná iba počas bullrunov.

V neposlednom rade bude podstatné sledovať aj ziskovosť altcoinov, do ktorých sa budú čoskoro preklápať zisky realizované z bitcoinového trhu. Viac sa o tejto závislosti altcoinov môžete dočítať v článku Dominancia bitcoinu prudko narástla. Altcoiny sú pripravené na veľký rast.

Podľa údajov z CoinMarketCap sa bitcoin obchoduje v čase písania článku na cenovej úrovni 22 737 dolárov a dosahuje trhovú kapitalizáciu 438 miliárd dolárov. Denné objemy obchodov prekonali 27,3 miliárd dolárov.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin nám ešte poskytne šancu nakupovať pod 20 000 dolárov – Cesta k miliónu #10