Ethereum v súboji s Bitcoinom
Ethereum v súboji s Bitcoinom. Zdroj: Shutterstock.com/Volodymyr_Shtun/Dragon Claws

Ethereum voči doláru podobne ako ostatné kryptomeny získalo za posledné dni mohutné zhodnotenie. Medzitým sa dominancia altcoinov prepadla a naopak Bitcoin posilnil. Čo je dôvodom tejto nerovnováhy a ako by mohlo Ethereum prekonať vo výkonnosti Bitcoin?

Podľa údajov z TradingView, Ethereum krátkodobo kleslo vo vzťahu k Bitcoinu. Z dlhodobého hľadiska ale skôr osciluje okolo úrovne 0,073 BTC. Počas počiatočnej fázy silného rastúceho trendu sa zisky realizujú predovšetkým na bitcoinovom trhu a altcoiny dosahujú vyššie zisky až v pokročilej fáze rastu v porovnaní s BTC. Výnimkou nie je ani Ethereum.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ethereum prekoná Bitcoin

Zaujímavosťou je, že dominancia Etherea rastie aj napriek poklesu hodnoty voči Bitcoinu. Z toho môžeme usúdiť, že Ethereum prekoná výkonnosť Bitcoinu už čoskoro. História sa bude opakovať, pretože tento scenár sme v minulosti videli už viackrát.

Ethereum prekoná Bitcoin
Ethereum prekoná Bitcoin. Zdroj: TradingView

Graf vyššie zobrazuje pattern cup and handle. Je pravdepodobné, že súčasný symetrický trojuholník je súčasťou tohto dlhodobého patternu a cena napokon rezistenciu z dlhodobých maxím prekoná. ETH by mohlo dosiahnuť cenový cieľ 0,091 BTC.

Táto predpoveď sedí aj z časového hľadiska, pretože rastúci trend bude už v pokročilej fáze. To znamená, že altcoiny budú všeobecne viac ziskové v porovnaní s najväčším digitálnym aktívom.

Okrem samotného cenového pohybu čaká Ethereum aj významný šanghajský hard fork, o ktorom sme vás informovali už skôr. Aktualizácia The Merge, ktorá zabezpečila prechod siete na Proof of stake, sa na cene môže prejaviť z dlhodobého hľadiska tiež pozitívne.

Podľa údajov z Coinmarketcap Ethereum dosahuje najväčšiu trhovú kapitalizáciu spomedzi altcoinov na úrovni 186,2 miliardy dolárov. Denné objemy obchodov predstavujú 8,9 miliardy dolárov. Cenový pohyb ETH bude jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvnia trh s kryptomenami v roku 2023. Ak sa zaujímate aj o ďalšie faktory, môžete si prečítať článok Pozor na tieto faktory v roku 2023 – kryptomeny čaká ťažké obdobie.

Prečítaj si tiež: Ethereum čaká v tomto roku ďalšia historická udalosť: čo môžeme od kryptomeny očakávať?