Ethereum merge prinieslo sklamanie
Ethereum merge prinieslo sklamanie. Zdroj: shutterstock.com/Wit Olszewski

Aktualizácia siete Ethereum The Merge priniesla očakávané zmeny. Pomerne značná časť komunity ale pochybuje o tom, že priniesla zmeny k lepšiemu. Najväčší problém je centralizácia. Sieť v súčasnosti prakticky ovláda niekoľko entít, cez ktoré používatelia stakujú svoje kryptomeny.

Totálna moc nad sieťou a hlasovaním

The Merge môže mať do budúcnosti výrazný dosah na hlasovanie o ďalších zmenách, na ktorých je postavená celá sieť. V minulosti každý, kto vlastnil Ethereum, sa mohol podieľať na hlasovaní, a teda o ďalšom rozvoji takzvaným demokratickým referendom. V súčasnosti, ak by došlo k zhode medzi Lido, Kraken a Coinbase, tak tieto entity môžu samy ovládnuť sieť a pretlačiť si hlasovaním také zmeny, na ktorých sa samy zhodnú.

Entity na PoS Ethereu
Entity na PoS Ethereu. Zdroj: cointelegraph.com/Nansen

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Komunita, na ktorej bola v minulosti postavená sieť Etherea, momentálne prakticky nedáva zmysel. Podľa zdroja z Cointelegraph aktuálne 64 % všetkých mincí vlastní 5 entít a tie majú totálnu kontrolu nad sieťou. Na záver treba spomenúť, že Lido aktívne hľadá riešenie, ako zmierniť riziko nadmernej centralizácie.

Prechod na nový algoritmus

Ďalšia zmena, ktorá nastala po prechode na Ethereum 2.0 verziu, je zmena algoritmu z PoW (Proof of work) na PoS (Proof of stake). Samotná zmena algoritmu by nemala predstavovať veľké zmeny, ktoré by ovplyvnili sieť. Pohoršenie môžu pociťovať overovatelia transakcií, ktorí tak urobili cez svoje grafické karty a ako odmenu získali Etherea zadarmo. Inak povedané, ťažili Ethereum.

Čo aktuálne robíš po prechode na PoS

View Results

Loading ... Loading ...

Na rovnakom algoritme funguje veľa ďalších kryptomien, takže až o také veľké zmeny nejde, ako niektorí čakali. Výhodu môže predstavovať prechod na ekologickejšiu verziu, čím sieť splnila aktuálny celosvetový trend prechodu na udržateľnosť a ochranu planéty (aj keď spotreba na ťažbu kryptomeny Ethereum tvorila prakticky nulový zlomok celej spotreby elektrickej energie na planéte). Ethereum sa v budúcnosti takto vyhlo potenciálnym rizikám zákazu z dôvodu nadmernej spotreby energie. Podobný zákaz uvalila minulý rok Čína na ťažbu Bitcoinu.

Tokeny Ethereum sa pália rýchlejšie ako vznikajú

Posledná a veľmi dôležitá zmena, ktorá má vplyv na samotné fungovanie Etherea, je počet mincí v obehu. Po prechode na PoS algoritmus sa časť z poplatkov sieti spáli. Síce naďalej vznikajú aj nové mince ako odmena za staking, ale po novom teoreticky počet mincí v obehu môže potenciálne dokonca klesať a Ethereum sa stane deflačným aktívom. Aktuálna ročná deflácia, ak zoberieme do úvahy dáta za posledný mesiac, predstavuje hodnotu – 0,07 %. Počet mincí začal klesať od 8. októbra.

Pálenie Etherea
Pálenie Etherea. Zdroj: shutterstock.com/Tomasz Makowski

Záver: čo očakávať od Etherea

Aktualizácia The Merge priniesla niekoľko výhod a spravila sieť modernejšou a ekologickejšou. S tým sa však počítalo dopredu. Na druhej strane, sieť je momentálne centralizovaná a ovládaná nadpolovičnou väčšinou, a to iba 3 entitami. Lido sa vyjadrilo, že tento problém chce riešiť. Pri burzách sa to očakávať nedá a skôr či neskôr sa nedá vylúčiť, že po Lidu ovládne sieť iná burza. Princíp komunitného hlasovania tak na sieti Ethereum úplne stratil zmysel.

Z cenového pohľadu aktuálne na trhu prevláda bearish nálada a netýka sa iba Etherea, ale aj ostatných kryptomien. Ako bolo spomenuté, aktualizácia priniesla aj pozitívne zmeny a je veľmi individuálne, ako každý investorov vyhodnotí riziká a výhody. Masívny rast však nemožno čakať dovtedy, pokým nenastane rastúci trend na celom trhu.

Prečítaj si aj: Nepoučiteľní: väčšina kryptomenových investorov opäť prišla o peniaze v posledných dňoch. Prečo?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance