Trhová kapitalizácia BTC klesla v roku 2022 už o 320 mld. $

Novinky Bitcoin stráca kapitalizáciu
Bitcoin stráca kapitalizáciu. Zdroj: Shutterstock.com/ImageFlow
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Hodnoty kryptomien klesajú v dôsledku súčasnej korekcie na kryptomenovom trhu. Rovnako aj najväčšia a najpopulárnejšia kryptomena Bitcoin naďalej stráca svoju hodnotu. Od roku 2022 minca postupne klesala.

Trhová hodnota BTC sa 1. januára pohybovala okolo 900 mld. $. Po neustálom klesajúcom trende však jeho trhová kapitalizácia k 13. máju predstavuje približne 577 mld. $. Znamená to, že trhová kapitalizácia Bitcoinu od začiatku roka stratila viac ako 35 % odlivom 320 miliárd dolárov.

Medzitým Bitcoin čelil stále klesajúcej cene, ktorá klesla zo 46 686 $ k 1. januáru na aktuálnych 30 300 $ počas 13. mája. Inými slovami, cena BTC v čase písania tohto článku stratila 35 %.

„Krviprelievanie” uprostred rastúcej adopcie

Neschopnosť Bitcoinu vyťažiť viac z prijatia kryptomien v roku 2022 naprieč globálnymi odvetviami sa stala dôvodom týchto medziročných strát. A to aj napriek prijatiu BTC v Stredoafrickej republike (CAR), druhej krajine po El Salvádore, kde sa Bitcoin stal zákonným platidlom.

Pokiaľ ide o prijatie, bitcoinová sieť údajne nainštalovala v roku 2022 3 000 bankomatov, kde môžu používatelia nakupovať a predávať bitcoiny. Počet takýchto strojov je k 13. máju 37 338 kusov. V roku 2021 sa nainštalovalo viac ako 10 000 bankomatov po celom svete.

Nie je to len Bitcoin, ktorý zaznamenal rastúcu adopciu. Takmer 700 nových kryptomien a 30 kryptomenových búrz bolo spustených len v marci. Momentálne cirkuluje 19 384 kryptomien na celkovo 525 kryptoburzách.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: BTC krváca už šiesty týždeň po sebe – najhoršie obdobie od roku 2014

Bitcoin prepojený s akciami

Vzťah kryptomien s akciami sa prehĺbil, pretože mnohé finančné inštitúcie v minulom roku prijali technológiu blockchain. Tradičné finančné trhy popri kryptomenovom trhu zaznamenali veľký výpredaj v dôsledku sprísňovania menovej politiky Federálneho rezervného systému.

Cena Bitcoinu naposledy klesla pod 30 000 $ v júli 2021, keď jeho hodnota dosiahla hranicu 29 300 $, než sa odrazila.

Mnoho investorov nazývalo BTC zlatom digitálnej éry a bezpečnou investíciou, ktorá predstavuje zaistenie voči inflácii. Ale vzhľadom na nestále cenové akcie kryptomien trh nepovažuje virtuálne aktíva za spoľahlivé úložisko hodnôt.

Mohlo by ťa zaujímať: Predlžovanie cyklov Bitcoinu a model S2F sú mŕtve – koniec veľkého príbehu?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.