Bitcoin a modely ktoré zlyhali.
Bitcoin a modely ktoré zlyhali. Zdroj: Shutterstock.com/Epitavi

Jednou z hlavných hypotéz, na ktorých Benjamin Cowen postavil svoju popularitu, je tvrdenie o predlžujúcich sa bitcoinových cykloch. Táto hypotéza predpokladá, že:

  • na bitcoinovom trhu existujú cykly pozostávajúce z akumulácie, dynamického vzostupného trendu a prudkého poklesu,
  • po sebe nasledujúce cykly trvajú dlhšie,
  • cykly produkujú klesajúce výnosy (ROI),
  • dlhodobým modelom trhu BTC sú pásma logaritmickej regresie, ktorých horná hranica určuje vrcholy a dolná hranica dná.

Benjamin Cowen je horlivým zástancom tejto hypotézy minimálne od roku 2019. Svoje presvedčenie o platnosti tohto modelu prevzal z toho, že najlepšie zodpovedá historickým údajom. V zaujímavej diskusii v auguste 2021 sa Cowen rozprával s ďalším vplyvným analytikom PlanB, tvorcom modelu Stock to Flow (S2F).

Všeobecne sa verí, že model S2F skolaboval koncom roka 2021, pretože cena BTC sa odchýlila hlboko pod model. Alebo prinajmenšom, ako sám PlanB vysvetľuje, takzvaný Floor Model, ktorý predpokladal, že Bitcoin dosiahne v decembri 2021 cenu 100 000 dolárov, skolaboval.

Po kolapse modelu S2F sa mnoho kryptomenových investorov a nadšencov obrátilo na Cowenov model predlžujúceho sa cyklu. Zdalo sa, že cieľový rozsah 100 000 – 200 000 dolárov bol pre Bitcoin stále dosiahnuteľný, ale jeho dosiahnutie by zabralo viac času. Tento príbeh podporili argumenty pre zvýšenie trhovej kapitalizácie kryptomenového sektora, dlhší časový horizont pre inštitucionálnych investorov a dlhodobý HODL sentiment.

Žiaľ, 8. mája bola hypotéza zlomená! Tvorca a najväčší zástanca modelu predlžovania cyklov, Benjamin Cowen, tweetoval krátky, ale výstižný príspevok. V dvoch krátkych vetách priznal, že model, na ktorom roky pracoval, „je mŕtvy“. Zároveň dodal, že „dúfa, že je to signál makro dna, aj keď si nemyslí, že je“.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Bitcoin prežíva najväčší prepad od roku 2020! Dostáva sa na ročné minimum

Je Bitcoin blízko makro dna?

Graf nižšie zobrazuje pásmo MA200 a MA100 na týždennom grafe. Práve medzi nimi v minulosti došlo k finálnej fáze kapitulácie. Ak by sa podobná situácia odohrala v nasledujúcich mesiacoch, možno je Bitcoin skutočne blízko k dosiahnutiu makro dna. Faktom zostáva, že sme svedkami konca veľkého príbehu o trhu s bitcoinmi, ktorého tvárou bol roky Benjamin Cowen.

Bitcoin ma50 ma100 ma200
Bitcoin ma50 ma100 ma200. Zdroj: TradingView

Mohlo by ťa zaujímať: Čo robiť, keď trh padá – 5 tipov a psychologických rád