Skončí bývalý CEO Mt. Gox za mrežami?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O ďalšom osude bývalého generálneho riaditeľa kryptomenovej zmenárne Mt. Gox by sa malo rozhodnúť už tento piatok, kedy sa má Mark Karpeles postaviť pred sudcu v japonskom Tokiu. Pripomíname, že Mark už nejaký čas vo väzení strávil, kým bol prepustený na kauciu.

Z čoho je Mark Karpeles obvinený?

Podľa obžaloby je Mark Karpeles obvinený zo sprenevery miliónov dolárov, ku ktorej malo dôjsť počas jeho pôsobenia vo funkcii generálneho riaditeľa burzy. Bývalý generálny riaditeľ zrejme manipuloval s finančnými prostriedkami klientskych účtov, ktoré používal na cestovanie a nákupy. Celková suma zneužitých prostriedkov sa pohybuje okolo 3 miliónov dolárov.

Mark je tiež obvinený z falšovania dát, aby navonok vyzerala burza úspešnejšie. Karpeles však stále tvrdí, že je nevinný a že peňažné prostriedky klientov, ktoré minul, boli len pôžičky, ktoré mal pochopiteľne v úmysle riadne splatiť. K tejto sprenevere malo dôjsť niekedy medzi septembrom a decembrom roku 2013.

Tip redakcie: Najväčšie škandály a hacky zo sveta kryptomien 

Kolaps burzy Mt.Gox

V roku 2014 samotná burza podala žiadosť na vyhlásenie konkurzu potom, čo vyšlo najavo, že platforma prišla vďaka hackerskému útoku o viac ako 850 000 Bitcoinov v celkovej hodnote 500 miliónov dolárov. Tento kolaps, do tej doby najobľúbenejšej zmenárne, uvrhol kryptomenový trh na dlhý čas do chaosu a kryptomenovej zimy, ktorá trvala približne dva roky.

Na osvieženie pamäte si neodpustím malý výlet do minulosti. Na úplnom začiatku bolo na platforme iba fórum, kde sa schádzali a diskutovali kryptonadšenci a neskôr tu Jed McCaleb spustil kryptomenovú zmenáreň. Potom sa začal venovať práci pre spoločnosti Ripple a Stellar a v roku 2011 predal burzu Markovi Karpelesovi. S Markom ako generálnym riaditeľom, sa burza stala veľmi populárna. V čase najväčšej slávy Mt. Gox spracovávala až 80 % všetkých bitcoinových transakcií.

Mohlo by vás zaujímať: Mt.Gox: Uniknuté informácie poukazujú na predaj kryptomien za 318 miliónov USD  

Skončí Karpeles za mrežami?

Aj keď si na verdikt súdu budeme musieť ešte pár dní počkať, existuje asi 99 % šanca, že Mark skutočne skončí vo väzení. Vychádzame z toho, že v Japonsku z podobného činu končí za mrežami drvivá väčšina obvinených. Podľa dostupných informácií požaduje štátny prokurátor pre Marka Karpelesa 10 rokov väzenia.

Záver

Jedno krásne príslovie hovorí, že božie mlyny melú síce pomaly, ale isto. Aj ja verím, že pravda vyjde pred súdom najavo a Mark dostane to, čo mu patrí. A aký názor máte na tohto bývalého riaditeľa Mt. Gox vy?

Čo čítať ďalej?

Vyberali Bitcoinové bankomaty – polícia potrebuje pomôcť s identifikáciou

Zdroj:
zycrypto.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek D.