Vyberali Bitcoinové bankomaty – polícia potrebuje pomôcť s identifikáciou

BITmarkets BITmarkets

Podľa CBC sa hľadajú štyria muži z Kanady v súvislosti s vykonávaním útokov dvojitého vyberania (double-spending) v Bitcoinových bankomatoch. V septembri minulého roka bolo urobených celkom 112 transakcií, z ktorých sa polovica uskutočnila v Calgary. Ostatné útoky sa odohrali vo Winnipegu, Toronte, Montreale, Sherwood Parku, Ottawe a Hamiltone. Identity mužov sú neznáme a polícia Calgary žiada o pomoc s identifikáciou.

Mohlo by vás zaujímať: na našej novej stránke môžete teraz pohodlne sledovať ceny všetkých kryptomien.

Dvojaké vyberanie v bankomatoch ako business

Spomínané Bitcoinové bankomaty zjavne akceptovali ešte nepotvrdené transakcie a muži túto skutočnosť využili na dvojité vyberanie. Viac ako 112 transakcií za 10 dní zarobilo podvodníkom okolo 200 000 dolárov. Priemerná transakcia bola okolo 1 800 dolárov.

Ako to mohli urobiť

S najväčšou pravdepodobnosťou vytvorili z peňaženky dve transakcie hneď po sebe. Prvá odišla do BTC automatu, ktorý im vydal peniaze. Na druhú transakciu, ktorá mierila na ich vlastný účet, si však nastavili vyššiu prioritu, takže bola potvrdená skôr a prvá transakcia bola vďaka tomuto stornovaná (vrátila sa).

Ako zabrániť dvojitému vyberaniu

Je to veľmi jednoduché. Stačí počkať, kým dôjde k overeniu transakcie na blockchaine. To ale môže trvať 10 – 30 minút. Spomínané BTC bankomaty chceli ľuďom priniesť viac komfortu okamžitým spracovaním bez čakania na overenie, a ako vidíte, tak sa na tom pekne popálili.

Ako je to s bankomatmi u nás

Nemyslím si, že by u nás takéto bankomaty vydávajúce peniaze bez potvrdenia existovali, hoci to nevylučujem. Ak chvíľu sledujete BTC bankomat, častokrát môžete vidieť, ako ľudia okolo neho netrpezlivo čakajú na potvrdenie transakcie, aby im vydal peniaze.

Ak by takýto bankomat predsa len existoval (ktorý nečaká na overenie), momentálne ho zrejme rýchlo odznova nastavujú.

Čo čítať ďalej

Podľa Barclays budú vedľajšie príjmy z Facebookcoinu do dvoch rokov až 19 mld USD

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.