Recesia verzus inflácia
Recesia verzus inflácia. Zdroj: Shutterstock.com/MR.SUWAT RITTIRON

Hlavný ekonomický poradca Allianz, Mohamed El-Erian, hovorí, že Federálny rezervný systém sa bude musieť „rozhodnúť medzi dvoma politickými chybami“. Jedna riskuje spustenie recesie a druhá by mohla znamenať, že inflácia bude pretrvávať až do roku 2023. „Myslím si, že čas na mäkké pristátie uplynul,“ zdôraznil ekonóm.

Mohamed El-Erian – inflácia verzus recesia

Ekonóm Mohamed El-Erian v piatkovom rozhovore pre Bloomberg diskutoval o tom, kam smeruje americká ekonomika a o pláne Federálneho rezervného systému dostať infláciu pod kontrolu.

El-Erian je hlavným ekonomickým poradcom v Allianz, materskej spoločnosti PIMCO, kde bol generálnym riaditeľom a jedným z hlavných investičných riaditeľov. El-Erian dostal otázku, aké možnosti má predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell v súčasnom ekonomickom prostredí. Ekonóm vysvetlil:

Mohli sme tejto situácii zabrániť, ale to by sa musel Fed zobudiť už pred deviatimi mesiacmi. Malo sa ta stať, no nestalo sa. Takže namiesto smerovania do rastúcej a dynamickej ekonomiky sa sťahujeme do spomaľujúcej ekonomiky.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Legendárny investor „The Big Short“ Michael Burry varuje pred spotrebiteľskou recesiou

Ekonóm poznamenal, že Fed sa bude musieť rozhodnúť medzi dvoma politickými chybami. Ak príliš zvýši sadzby, riskuje recesiu, no na druhej strane riskuje infláciu až do roku 2023.

El-Erian nie je jediný, kto varuje, že americká ekonomika by mohla smerovať k recesii. Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk minulý týždeň povedal, že buď sme už v recesii, alebo sa k nej blížime. Vníma to však ako dobrú vec.

Blackrock, najväčší správca aktív na svete s takmer 10 biliónmi dolárov pod správou, sa podobne minulý týždeň vyjadril:

Ak Fed príliš zvýši úrokové sadzby, riskuje spustenie recesie. Ak sa dostatočne nezvýšia, rizikom sa stane nekontrolovateľná inflácia.“

Ako sa nakoniec Fed rozhodne?

Mohlo by ťa zaujímať: Graf na dnes: HDP Spojených štátov kleslo, hrozba recesie rastie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance