Graf na dnes: HDP Spojených štátov kleslo, hrozba recesie rastie
Graf na dnes: HDP Spojených štátov kleslo, hrozba recesie rastie. Zdroj: https://www.shutterstock.com/FOTOGRIN

HDP USA v 1. štvrťroku 2022 je menšie, ako sa analytici domnievali. Riziko recesie, o ktorej sa čoraz viac v poslednej dobe hovorí, sa tak zväčšuje.

HDP Spojených štátov v poklese

V prvých troch mesiacoch roka 2022 sa hospodárstvo USA medzikvartálne zmenšilo o 1,5 %, čo je o niečo horší výsledok, ako boli pôvodné odhady poklesu o 1,4 %, pričom najväčšiu záťaž spôsobil obchod. Ekonomika USA sa tak spomalila ešte viac, než sa očakávalo, pričom HDP za 1. štvrťrok klesol o -1,5 % oproti pôvodne uvádzaným -1,4 %.

Pokiaľ ide o infláciu, BEA (Bureau of Economic Analysis) vypočítala deflátor HDP na úrovni 8,1 %, čo je nad očakávanou hodnotou 8,0 %, aj keď jadrový PCE sa trochu zmiernil, z 5,2 % v pôvodnom odhade na súčasných 5,1 %, čo je tiež pod očakávanou hodnotou 5,2 %.

Pokles HDP USA.
Pokles HDP USA. Zdroj: Bureau of Economic Analysis

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Európska centrálna banka avizovala zvyšovanie základnej úrokovej sadzby!

Dovoz vzrástol viac, než sa pôvodne očakávalo (18,3 % oproti 17,7 % v predbežnom odhade), a to v dôsledku nepotravinárskeho a neautomobilového spotrebného tovaru, a vývoz klesol o niečo menej (-5,4 % oproti -5,9 %), najmä v dôsledku tovarov krátkodobej spotreby. Rast fixných investícií bol medzitým revidovaný na nižšiu úroveň, ale zostal silný, zatiaľ čo investície do bývania vzrástli oveľa menej, ako sa pôvodne predpokladalo (0,4 % oproti 2,1 %). Na druhej strane, spotrebiteľské výdavky vzrástli viac (3,1 % oproti 2,7 %), a to najmä v oblasti bývania a verejných služieb a motorových vozidiel a ich častí, zatiaľ čo výdavky na benzín a ostatné energetické tovary klesli.

Napriek oblastiam, kde evidujeme rast, hrozba recesie po tejto správe ešte viac stúpla. Indexy zatiaľ na správu nereagujú negatívne, skôr naopak, evidujeme v ich prípade rast. Bitcoin sa dnes prepadol na hladinu 28 000 a strhol so sebou ostatné kryptomeny. V čase písania článku sa BTC obchoduje za 29 300 dolárov.

Čítaj ďalej: Hrozba potravinovej krízy rastie – čo čakať a na čo sa pripraviť

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance