Kryptomenové podvody sú už tradíciou a počet falošných domén na YouTube historicky rastie.
Kryptomenové podvody sú už tradíciou a počet falošných domén na YouTube historicky rastie. Zdroj: shutterstock.com/WouterMidavaine

Správa singapurskej kyberbezpečnostnej spoločnosti Group-IB zistila, že kryptomenové podvody, ktoré fungujú pomocou falošných domén, v prvej polovici roka 2022 vzrástli až päťnásobne!

Kryptomenové podvody rastú

Počet domén, ktoré sa používajú na páchanie podvodov s kryptomenami, sa v prvej polovici roka 2022 výrazne znásobil. Podľa správy, ktorú vydala singapurská spoločnosť Group-IB, sa počet týchto domén, ktoré sa používajú ako tzv. „uvítacie stránky“ pre podvodné prúdy na YouTube, v prvej polovici tohto roka zvýšil až päťnásobne v porovnaní s minulým rokom. Za 9 mesiacov bolo zaregistrovaných viac ako 2 000 falošných domén.

Väčšina týchto podvodných stránok s kryptomenami používa mená známych osobností spojených s kryptomenami, aby prilákala svoje obete. Medzi nich patrí napríklad prezident Salvádoru Nayib Bukele či slávny futbalista Cristiano Ronaldo spolu s ďalšími známymi priaznivcami kryptomien, ako sú riaditeľ MicroStrategy Michael Saylor či Elon Musk.

Viac ako 60 % týchto domén je registrovaných prostredníctvom ruských entít. Tie sú smerované na španielsky a anglicky hovoriace komunity investorov, ako sa píše vo zverejnenej správe od spoločnosti Group IB.

Prečítaj si tiež: Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Deep fake.
Deep fake. Zdroj: shutterstock.com/shuttersv

Deepfake patrí medzi novodobé podvody

Rozmach tohto druhu podvodu je možný vďaka existencii „čierneho trhu,“ ktorý sa venuje predaju softvéru potrebného na vytvorenie falošného streamu na YouTube, a vďaka vysokej pozornosti, ktorej sa týmto streamom dostáva. Väčšine z nich sa podarí dosiahnuť viac ako 10 000 divákov, ktorých okrem iného priťahujú kľúčové slová ako Bitcoin, ETH, Dogecoin, Shiba a pod.

Spoločnosť Group-IB informuje:

„Podvodníci majú k dispozícii nasledovné: výmennú platformu pre hacknuté účty YouTube, služby na zvýšenie sledovanosti, manuály, editory webových stránok, vývojárov administračných panelov, názvy domén, sofistikované nástroje a ľudí, ktorí dokážu vytvárať deepfake videá.“

Deepfakes sa stali účinným nástrojom hackerov, ktorým sa darí vytvoriť živé hologramy dôveryhodných osobností s cieľom oklamať ľudí a vybrať poplatok za potenciálnu možnosť kótovania.

V súčasnosti taktiež existujú aj služby na vytváranie týchto webových stránok s cieľom prilákať ľudí, aby investovali do týchto podvodov. Spoločnosť Group-IB odporúča používateľom, aby zostali ostražití voči „ideálnym kryptomenovým ponukám“ a vždy si overili, či sú zdroje, ktoré ich propagujú, oficiálne.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance