Najlepší blockchain má podľa čínskeho ministerstva priemyslu Ethereum

Novinky Ethereum silnie čoraz viac
Ethereum silnie čoraz viac. Zdroj: shutterstock.com/Mica Stock
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ministerstvo priemyslu a informačných technológií v Číne vydalo dnes, 17. mája, svoje hodnotenie jednotlivých blockchainov týkajúcich sa virtuálnych mien. Na určenie poradia pritom hodnotilo ich prínos v troch hlavných kategóriách: technológia, aplikácia a inovácia.

Víťazom je Ethereum

Ako je vidieť v nižšie uvedenej tabuľke, ministerstvo zaradilo na prvé miesto Ethereum. V prvej päťke mu robia spoločnosť ešte Steem, Lisk, NEO a Komodo. Všetky blockchainy uvedených kryptomien pritom spája spoločný menovateľ využívania smart kontraktov na efektívne a bezpečné spracovanie informácií decentralizovaným spôsobom.

Zaujímavosťou je zaradenie, ako aj umiestnenie Steemu, pretože na rozdiel od Lisk a NEO nie je Steem primárne určený na tvorbu decentralizovaných aplikácií. Ide o decentralizovanú blockchain platformu slúžiacu na distribúciu obsahu.

Rovnakým prekvapením je aj deviata pozícia Monera. Viaceré vlády vrátane Agentúry pre finančné služby (FSA) vyjadrili svoje obavy v súvislosti s kryptomenami, ako Monero a Zcash, nakoľko umožňujú spracovať anonymné platby, ktoré by mohli byť spojené s praním špinavých peňazí alebo s trestnou činnosťou.

Mohlo by vás zaujímať: Blockchainové platformy predstavujú novú éru inovácií

Bitcoin až na 13. mieste

Azda najväčším prekvapením je však až trinásta priečka pre Bitcoin, ktorú navyše zdieľa s Verge. Kryptomena s najdlhšou históriou získala v porovnaní so svojimi konkurentmi príliš nízke hodnotenie v oblasti technológie.

Na druhej strane, z hľadiska inovácií, dostal zo všetkých umiestnených virtuálnych mien najviac bodov. Komunita okolo Bitcoinu sa totiž môže pýšiť jedným z najaktívnejších vývojárskych tímov celkovo, pričom medzi jeho hlavné inovácie a úspechy môžeme zaradiť Confidential Transactions (CT), Bulletproofs a Lightning Network. Tie umožňujú vykonávať súkromné transakcie či spracovávať mikroplatby.

Netreba však zabúdať ani na RootStock. Rootstock (RSK) je platforma, ktorá je pripojená k Bitcoin blockchainu pomocou technológie sidechain. Jej primárnym cieľom je pridať hodnotu a funkčnosť do základnej siete Bitcoin implementáciou sofistikovaných inteligentných kontraktov.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite si tento návod.

Záver

Väčšina komunity okolo kryptomien očakávala, že čínska vláda zaradí na popredné priečky súkromné blockchainy. Dôvod by bol pritom prozaický. Vládne organizácie by pri nich mali  možnosť sledovať a monitorovať jednotlivé transakcie. Zaradenie Monera do top 10 však ukazuje, že zostavovatelia hodnotenia ostali, našťastie, dostatočne objektívni.

Analytici, ktorí sa vyjadrili k vyššie uvedenému poradiu, však poukázali na fakt, že autori rebríčka prehliadli dlhú históriu Bitcoinu, ako aj všetky jeho problémy, ktorými si počas svojej existencie musel prejsť a do svojho výberu uprednostňovali predovšetkým blockchainy novej generácie.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a na Twitteri.

Zdroj:
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.