Oplatí sa držať hotovosť, akcie, zlato alebo Bitcoin?
Oplatí sa držať hotovosť, akcie, zlato alebo Bitcoin? Zdroj: Shutterstock.com/Yulia Grigoryeva

Bitcoin aj ostatné trhy sú v korekcii, no nie všetky vykazujú rovnakú silu súčasného prepadu. Poďme sa preto pozrieť a porovnať si, ako sa darí jednotlivým trhom. Aktuálna inflácia zatiaľ neustupuje, a preto je podstatné pozrieť sa aj na samotné euro a jeho kúpyschopnosť voči doláru. Držať hotovosť totižto nie je zďaleka také zlé rozhodnutie, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Bitcoin

Hlavná kryptomena prvýkrát počas svojej existencie čelí vysokej inflácii. Väčšina účastníkov trhu bola presvedčená o tom, že Bitcoin bude slúžiť ako zaistenie. Aktuálna situácia však zobrazuje odlišnú skutočnosť.

Bitcoin od svojho ATH z novembra 2021 klesol zhruba o 57 %. V rámci tohto prepadu je započítaných takmer 40 % prepadu od rusko-ukrajinského konfliktu. Zatiaľ nevidíme ani náznak býčej sily obrátiť trend.

Korekcia Bitcoin
Korekcia Bitcoin. Zdroj: TradingView

SPX

SPX sa momentálne obchoduje 15 % pod svojím ATH, ktoré vzniklo presne na prelome rokov 2022 a 2021. V porovnaní s Bitcoinom teda akciový index klesol omnoho menej a inflácia mala za následok niekoľkonásobné zníženie dôvery v kryptomeny v porovnaní s akciami. Vyhliadky na najbližšie roky nie sú pozitívne, a preto klesajú všetky trhy. Je to však pravda?

SPX korekcia
SPX korekcia. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin analýza – rast je iba krátkodobý, čaká nás finálna kapitulácia

Zlato

Zlato sa momentálne obchoduje za takmer rovnakú cenu ako na prelome rokov 2021 a 2022. Teda v časoch, keď Bitcoin a SPX dosahovali svoje lokálne maximá. SPX kleslo o 15 %, Bitcoin o 57 % a zlato sa obchoduje za rovnaké úrovne. Ako vidíme, nie všetky trhy reagujú na aktuálny stav rovnako.

Najväčšiu dôveru má u investorov zlato, a to aj napriek vysokej inflácii a recesii ekonomiky. V priebehu začiatku roka 2022 dokonca zlato prudko rástlo a maximum dosiahlo 8. marca. Odvtedy však trh ovplyvnil rusko-ukrajinský konflikt, čo malo za následok prepad zlata o takmer 13 %. Stále sa však obchoduje na rovnakej úrovni, ako na prelome rokov.

Zlato
Zlato. Zdroj: TradingView

EURO

Keď je vysoká inflácia, musíme presunúť likvidnú hotovosť do iných aktív. To je pohľad bežného človeka, ktorý môže podľahnúť informačným tlakom. Je to však pravda? Aká je kúpyschopnosť eura oproti doláru? Index DXY totižto prudko rastie a nedávno dosiahol 20-ročné maximum. Je teda logické, že fiat mena euro na tom nebude voči doláru až tak dobre.

Pred chvíľou sme si ukázali, aké boli prepady rôznych aktív za posledné obdobie voči doláru. Preto si taktiež porovnajme prepad eura voči doláru. Porovnajme si rovnakú periódu od prelomu rokov 2021 a 2022. Ako vidíme, euro stratilo voči doláru v roku 2022 „iba“ 8,5 %.

EUR/USD
EUR/USD. Zdroj: TradingView

Záver

Kto sa stal víťazom a kto sa stal porazeným? Najviac porazeným je jednoznačne Bitcoin, ktorý sa prepadol takmer 4-krát viac ako index SPX. Na druhej strane, najväčším víťazom je jednoznačne zlato, ktoré sa obchoduje zhruba za rovnakú cenu, ako na prelome rokov a teda nestratilo hodnotu. A čo hotovosť? Ak by ste od začiatku roka držali akcie alebo Bitcoin, tak by ste ochránili svoje peniaze značne horšie, ako keby ste držali hotovosť. Držanie hotovosti v súčasnej situácii teda nie je až také zlé rozhodnutie, práve naopak. Môže vás uchrániť pred ďalšími poklesmi.

Prečítaj si tiež: TOP 3 altcoiny, ktoré môžu vystreliť po nedávnom prepade

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance