Dolárový index DXY na 20 ročnom maxime
Dolárový index DXY na 20 ročnom maxime. Zdroj: Shutterstock.com/pryzmat

Kryptomeny a akcie sa od začiatku roka snažia získať späť pôdu pod nohami. Brzdí to však postoj Federálneho rezervného systému v USA a rastúci dolárový index. FED prvýkrát od roku 2000 zvýšil referenčnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov. Centrálna banka je odhodlaná znížiť infláciu, ktorá nedávno dosiahla najvyššiu úroveň za štyri desaťročia.

Napriek tomu trh bezprostredne reagoval na veľkú správu krátkodobým rastom. Kryptomeny a akcie zaznamenali krátkodobý skok smerom hore po tom, čo predseda FED-u Jerome Powell povedal, že zvýšenie o 75 základných bodov nie je na stole. Posledné dni však opäť prevláda negatívny sentiment, ktorý poháňa ceny akcií a kryptomien smerom dole.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Bitcoin zaznamenal najväčšiu kapituláciu hodlerov v histórii

Dolárový index na 20-ročnom maxime

Masívny prepad Bitcoinu sa zhodoval s tým, že index amerického dolára (DXY) dosiahol najvyššiu úroveň od novembra 2002. Na grafe nižšie vidíme, že DXY dosiahol hodnotu maxima 104,06, čo je najvyššia úroveň za posledných 20 rokov. Podobnú úroveň však dosiahol index aj počas januára 2017. Vtedy bolo maximum vytvorené na nižšej úrovni 103,82.

Dolárový index DXY
Dolárový index DXY. Zdroj: TradingView

Dolár tak upevnil svoj status spoľahlivého bezpečného prístavu pre investorov. Bitcoin má zvyčajne tendenciu výrazne oslabnúť, keď dolár posilňuje. Ide tak o ďalší medvedí indikátor pokračovania korekcie hlavnej kryptomeny.

Mohlo by ťa zaujímať: Hash rate stúpa na rekordné maximum – cena bude nasledovať rast